Kto w nowej Radzie Warszawy? Debata kandydatów

Karolina Wiśniewska    2014-10-31 19:52:17

Dwa zespoły, dwie ciekawe dyskusje o tożsamości Warszawy, polityce historycznej i komunikacji oraz... zadanie specjalne. Druga debata z cyklu „WarszawaWybiera” już za nami. Naprzeciw siebie stanęli kandydaci startujący do Rady Warszawy. Nie zabrakło rywalizacji, politycznych „przytyków”, ale również merytorycznych argumentów i odrobiny humoru.

W czwartkowej debacie udział wzięli zarówno przedstawiciele partii politycznych, jak i ruchów miejskich. Sytuujący się po prawicy, po lewicy oraz w centrum. Reprezentanci ekipy rządzącej, jak również opozycja. Dwunastu prelegentów i dwanaście odmiennych wizji miasta. Od samego początku przeczuwaliśmy, że będzie ciekawie. Nie myliliśmy się.

Startujemy i losujemy!

Kiedy sala konferencyjna Państwomiasto wypełniła się po brzegi, a zegar na ścianie wskazał godzinę 18.30, rozpoczęliśmy spotkanie. W drodze losowania, prelegenci zostali podzieleni na dwa sześcioosobowe zespoły: 

Kiedy poznaliśmy już obydwa składy, drużyna nr 1 ochoczo zasiadła w loży prelegentów, aby poddać się serii niełatwych pytań redaktora Pawła Krulikowskiego, moderatora dyskusji. Losowanie decydowało nie tylko o składach poszczególnych zespołów, ale także o tematyce, z którą należało się zmierzyć. Grupa pierwsza wylosowała kategorię: Tożsamość miasta i polityka historyczna. 

Pomnikowa polityka. „Śpiący” wrócą?

Mówiąc o wzajemnych powiązaniach polityki, historii oraz aktualnych warszawskich wydarzeń, nie trudno było nie zacząć od pytania o pomnik „czterech śpiących”. Zdecydowanym przeciwnikiem jego powrotu był Tomasz Pióro z komitetu Warszawa dla Rodziny. – Możemy pozbyć się pomnika „czterech śpiących”, ale w pakiecie z pomnikiem Dmowskiego czy Reagana – odpowiedział przedstawiciel RSS, Filip Ilkowski. Odpowiedź przewodniczącego klubu PO w Radzie Warszawy była dla wielu do przewidzenia. Radny Jarosław Szostakowski – w wielkim skrócie – uznał, że pomnika nie ma, a zatem nie ma problemu. 

Wątek "pomnikowy" zakończył się stosunkowo szybko. Piotr Ciszewski powiedział, że polityka historyczna to temat nieco zastępczy. – Zajmijmy się tym, co jest naprawdę ważne dla wielu warszawiaków – skomentował.

Biznes vs. Kultura – jakiego miasta chcemy?

W kolejnej części kandydaci musieli krótko opisać swoją wizję Warszawy. – Miasto kultury czy miasto biznesu? – pytał red. Krulikowski. Początkowo prelegenci starali się połączyć obydwa przymiotniki, przekonując, że Warszawa może stanowić przestrzeń zarówno biznesu, jak i kultury. Ważne, aby była tworzona z myślą o mieszkańcach. Proponowali m.in. obniżenie podatków (W. Jędrzejczyk – KNP) czy tworzenie i rozwój startupów (M. Zawisza – Zieloni). Z czasem dyskusja nabrała rozpędu, do czego aktywnie włączyła się także publiczność. Prelegenci mocno skrytykowali obecny poziom rozwoju (lub też jego brak). – Nowoczesne miasto? Zwróćmy lepiej uwagę na skalę nierówności w Warszawie. Nikogo nie interesuje to, co dzieje się chociażby na Pradze, gdzie mieszkańcy lądują na bruku – mówił Filip Ilkowski z RSS.

Stwórzmy wspólnie „miasto po godzinach” – zadanie specjalne

Kiedy członkowie zespołu nr 1 „gimnastykowali się” na scenie odpowiadając na pytania moderatora, ekipa druga, równie intensywnie, pracowała nad zadaniem specjalnym. – Po wyborach znaleźli się państwo w jednej koalicji. Współpracując ze sobą, należy opracować plan na „Miasto po godzinach” – brzmiało polecenie. Kandydaci mogli puścić „wodzę fantazji”, bowiem nie otrzymali żadnego limitu finansowego. Mini-warsztat miał pokazać, że pomimo zupełnie różnych wizji światopoglądowych, potrafią myśleć kreatywnie, dochodzić do kompromisów i pracować w grupie.

Kandydaci musieli wybrać spośród siebie przedstawiciela drużyny, co okazało się stosunkowo najprostszym elementem. W obu grupach znajdowała się bowiem tylko jedna kobieta, a zatem lider – a raczej liderka – nasuwał się sam. 

Drużyna nr 2. Temat: KOMUNIKACJA

Po blisko 40 minutach drużyny zamieniły się miejscami. Tematem, nad którym musiała pochylić się grupa druga była komunikacja – będąca obecnie priorytetem wielu wyborczych programów. Kandydaci musieli przedstawić swoje plany, które – jako radni – chcieliby w tej przestrzeni zrealizować. – Jaka w końcu powinna być cena biletów? Za 2 zł czy zupełnie za darmo? – pytał red. Paweł Krulikowski.

Kandydaci systematycznie odnosili się też do działań obecnej władzy. – Zaniechano budowy metra na Gocław, co oceniam bardzo źle – przekonywał Jarosław Krajewski. W sprawie metra (a raczej jego braku) z radnym PiS-u zgadzał się też Grzegorz Walkiewicz (KWW A.Rozenka). – Obiecywano nam stację metra na Muranowie, lecz wykreślono ją – punktował obecny radny Śródmieścia. – Całkowicie popieram natomiast Veturilo – dodał.

Radna Paulina Piechna-Więckiewicz zwróciła uwagę na wzrost ceny biletów. – Powinny kosztować tyle, ile przed pierwszą podwyżką obecnej ekipy rządzącej. Kolejne podwyżki skutkują po prostu niższą liczbą sprzedanych biletów – mówiła.

Wyrzucić samochody z centrum?

Postulat ograniczenia ruchu samochodów w centrum miasta pojawia się w debacie publicznej coraz częściej. Do niego właśnie, w kolejnej części musieli ustosunkować się nasi goście.  Nie ma szans na zlikwidowanie ruchu samochodów w centrum – ocenił przedstawiciel Demokracji Bezpośredniej, Filip Rembiałkowski. – Choć wszystkie takie inicjatywy powinno się najpierw szeroko przedyskutować z mieszkańcami – dodał.

SZCZEGÓŁOWĄ RELACJĘ Z DEBATY ZNALEŹC MOŻNA NA BLOGU "PAŃSKA SKÓRKA", WSPÓŁORGANIZATORA DEBATY.

Prezentacja zadania...

Ostatnim punktem naszego czwartkowego spotkania była prezentacja opracowanych w podgrupach projektów. Zgromadzona publiczność z niecierpliwością czekała na to, aby zobaczyć jakie „miasto po godzinach” zgotowali im przyszli radni. Grupa pierwsza, której liderką była Marcelina Zawisza przygotowała specjalny „BON na miasto po godzinach”. Jednym z jego kluczowych elementów były wycieczki po Warszawie, organizowane z myślą o... radnych. – Radni powinni wiedzieć, co dzieje się wszędzie! Nie tylko tu  w Śródmieściu, ale też w Wawrze czy Rembertowie – argumentowała.

Grupa druga, z Pauliną Piechną-Więckiewicz na czele zaprezentowała projekt pod hasłem „Wisła po godzinach”. Kandydaci oferowali w nich mnóstwo atrakcji, m.in. amfiteatr, aquaparki czy specjalne miejsca dla mam i ich małych pociech.

i mamy zwycięzcę!

Członkowie obu drużyn wykazali się dużym zaangażowaniem i doskonałymi umiejętnościami kreatywnego myślenia. I choć na co dzień, w wielu sprawach diametralnie się nie zgadzają, udowodnili, że potrafią ze sobą współpracować. 

Wprawdzie obydwa projekty były wyjątkowe, zwycięska grupa mogła być tylko jedna. Publiczność – w drodze głosowania – zdecydowała, że wygrywa „BON na miasto po godzinach” i drużyna nr 1: Marcelina Zawisza, Jarosław Szostakowski, Piotr Ciszewski, Tomasz Pióro oraz Wojciech Jędrzejczyk.

Kolejna debata z cyklu #WarszawaWybiera za nami. Przepytaliśmy kandydatów do rad poszczególnych dzielnic oraz pretendentów do Rady Warszawy. Za tydzień – 6 listopada – na scenie w Państwomiasto zasiądą kandydaci na urząd Prezydenta m.st Warszawy.

Dziękujemy za obecność podczas wczorajszego spotkania i zapraszamy za tydzień! 

 

Zdjęcia: Państwomiasto

ZOBACZ TAKŻE:

Szanse i zagrożenia niezależnych. Pierwsza debata #WarszawaWybiera

#WarszawaWybiera. Startujemy!

#WarszawaWybiera. Zapraszamy na debaty!

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...