Radni Warszawy na ostatniej prostej

Karolina Wiśniewska    2014-11-02 18:22:27

Jednogłośne „TAK” dla pomnika Ignacego Daszyńskiego, pasaż imienia NZS oraz utworzenie Młodzieżowego Domu Kultury na Mokotowie – to najważniejsze punkty przedostatniej już sesji Rady Warszawy. Radni pracowali wyjątkowo krótko i konkretnie, choć przerywników stricte kampanijnych nie zabrakło. Konferencję prasową podczas przerwy w obradach zorganizował klub Prawa i Sprawiedliwości oraz kandydat na prezydenta – Jacek Sasin.

W czwartek 30 października, w Sali Warszawskiej Pałacu Kultury i Nauki, stołeczni radni spotkali się przedostatni już raz. W ciągu niespełna sześciu godzin, bez dłuższych przerw i niepotrzebnych jałowych dyskusji przebrnęli przez 30-punktowy porządek obrad.

Zgoda ws. pomnika Daszyńskiego

Jednym z ważniejszych jego elementów było podjęcie decyzji ws. budowy pomnika Ignacego Daszyńskiego. Radni ze wszystkich stron sceny politycznej wyrazili tu rzadko spotykaną zgodność. Niemal jednogłośnie postanowili, że monument Marszałka Sejmu z okresu II RP stanie niebawem w okolicach Traktu Królewskiego. – W imieniu klubu SLD dziękuję zarówno pomysłodawcom, jak i wszystkim tym, którzy tą uchwałę poparli – powiedział Sebastian Wierzbicki.

NZS patronem pasażu. Lepsze to niż nic?

Podobnej jednomyślności zabrakło przy kolejnym istotnym punkcie obrad, jakim było nadanie nazwy jednemu z pasaży na Śródmieściu imienia Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Chodziło o mały pasaż znajdujący się obecnie pomiędzy Skwerem Herberta Hoovera, a Skwerem Adama Mickiewicza, który – zdaniem radnego Macieja Wąsika (PiS) – jest nie najlepszym miejscem dla upamiętnienia NZS. – NZS było ważną i niesamowitą organizacją. Tubą naszej wolności i demokracji. Jestem gorącym zwolennikiem jej upamiętnienia, ale nie w tak słabej lokalizacji – przekonywał. Przewodniczący klubu PO Jarosław Szostakowski oznajmił, że przychylenie się do opinii Wąsika oznaczać będzie brak obiektu NZS w tej kadencji samorządowej. Przedstawił również pozytywne stanowisko samych zainteresowanych, co potwierdziła chwilę później przewodnicząca Zarządu Krajowego NZS Katarzyna Widziszowska. – Dziękujemy za wszystkie miłe słowa, które na nasz temat dzisiaj padły i prosimy wszystkich o przyjęcie tej uchwały – mówiła.

Uchwałę – zgodnie z postulatem – przyjęto, lecz temat długo odbijał się echem w kuluarach. – Trudno, aby NZS było usatysfakcjonowane tym miejscem, choć z drugiej strony nie ma się co dziwić decyzji władz. To już koniec kadencji, więc woleli otrzymać pasaż, niż nic – komentowano. Sami zainteresowani twierdzą inaczej. – NZS jest jak najbardziej usatysfakcjonowane lokalizacją Pasażu. W naszej opinii trudno o lepsze miejsce do uhonorowania najstarszej niekomunistycznej organizacji studenckiej i ludzi działających w niej na przestrzeni 34 lat – przekonuje wiceprzewodniczący NZS, Michał Wrąbel.

Kłótnia o Dom Kultury

Najwięcej politycznych emocji pojawiło się w momencie, kiedy na agendę warszawskich radnych trafiła inicjatywa utworzenia Młodzieżowego Domu Kultury na terenie Sielc. Projekt wniósł do porządku przewodniczący klubu PO – Jarosław Szostakowski. – Na Mokotowie nie ma ośrodka, który łączyłby i mobilizował tamtejszą młodzież, a jest niezwykle potrzebny, o czym mówią sami mieszkańcy – podkreślał radny PO. Opozycja nie chciała jednak uwierzyć w dobre intencje ekipy rządzącej. Radni PiS-u uznali, że nagła interwencja w tej sprawie spowodowana jest tylko i wyłącznie zbliżającymi się wyborami samorządowymi i chęcią zrealizowania dawnych obietnic. – Gdzie byliście przez całe 4 lata, dlaczego budzicie się dopiero teraz, na przedostatniej sesji w tej kadencji? – pytali Maciej Wąsik i Jacek Cieślikowski (PiS). Jarosław Szostakowski szybko odbił przysłowiową piłeczkę. – To koledzy z Prawa i Sprawiedliwości robią na sali obrad swoją kampanię. W szczególności radny Cieślikowski, który na Mokotowie jest moim konkurentem – odpowiedział.

Obecni na sali warszawiacy informowali, że działania ws. Młodzieżowego Domu Kultury podejmowano od dawna. – Dopracowanie wszystkich biurokratycznych szczegółów zajmuje trochę czasu – mówiła jedna z mieszkanek Mokotowa – Tego ośrodka naprawdę tam brakuje, dlatego proszę wszystkich o wsparcie uchwały – dodała. Radni, pomimo początkowych problemów, przychylili się do tego apelu i przegłosowali projekt.

Jacek Sasin: Obecna władza jest nieudolna

W przerwie obrad Rady Warszawy, przed Salą Warszawską pojawił się Jacek Sasin. – Chcemy dziś pokazać przykłady marnotrawienia publicznych pieniędzy przez obecne władze Warszawy – oświadczył na wstępie kandydat PiS na prezydenta. Wśród owych przykładów wskazał m.in. cztery wiaty przystankowe, które kosztowały podatników 7,4 mln złotych, szalet nad Wisłą – za 5 mln złotych i 30 mln złotych wydane na przygotowanie mostu Krasińskiego, który nie powstał. Zarówno sam poseł, jak i pozostali radni klubu PiS nie szczędzili krytyki obecnej pani prezydent. Przekonywali, że się „wypaliła”, rządzi w sposób nieudolny i nieprzemyślany. – Nadszedł czas na zmiany, na dobre zmiany dla Warszawy – podsumował radny Jarosław Krajewski. 

Za niecały tydzień, 6 listopada tj. na dziesięć dni przed wyborami czeka nas ostatnia w tej kadencji sesja Rady Warszawy. 

 

Zdjęcia: politykawarszawska.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Pałac Karasia w zamian za boisko

Radni zagospodarowują Warszawę

Politycy komentują pierwszy warszawski sondaż

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...