Wyborco Ursynowa, głosuj!

Karolina Wiśniewska    2014-11-03 08:09:31

Ursynów to malownicza, nowoczesna, względnie młoda i prężnie rozwijająca się dzielnica, w której nadal wiele jest do zrobienia. Chętnych do owej pracy jednak nie brakuje. O 25 miejsc w dzielnicy ubiega się bowiem 7 komitetów wyborczych i aż 275 kandydatów.

Odpowiedź na pytanie, ILE komitetów startuje do rady dzielnicy – w stosunku do poprzednich wyborów – pozostaje bez zmian. Na karcie do głosowania mieszkańcy Ursynowa ponownie znajdą siedem ugrupowań. Jednak odpowiedź na pytanie KTO wśród nich się znalazł – jest już nieco inna. Podobnie, jak przed czterema laty, o mandaty radnych ubiegają się ci, którym wówczas się udało: Nasz Ursynów, rządzący obecnie w koalicji z Prawem i Sprawiedliwością, a także znajdująca się w opozycji Platforma Obywatelska. Oprócz nich, listy wystawiła także Nowa Prawica, Komitet Wyborczy Wyborców Andrzeja Rozenka, komitet SLD-Lewica Razem oraz aktywiści z Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa.

Ursynów dzieli się na 5 okręgów wyborczych i w każdym jest po 5 mandatów do zdobycia. Pełen pakiet kandydatów zarejestrowały trzy komitety: Prawo i Sprawiedliwość, Nasz Ursynów oraz Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa. 

Kto wśród kandydatów PiS?

Dobrze rozpoznawalnymi kandydatkami z list Prawa i Sprawiedliwości są dotychczasowe radne. Katarzyna Polak (liderka okręgu nr 3) – obecna przewodnicząca klubu oraz Barbara Rylska (okręg nr 2). Doskonale znany w tej okolicy radny Wojciech Zabłocki (jeden z głównych pomysłodawców postulatu dotyczącego bezpłatnej komunikacji) zamierza zamienić radę dzielnicy na Radę Warszawy i z list PiS-u otwiera listę w okręgu 8.

Kandydaci startują do wyborów z różnymi hasłami. Poza głównym – „Czas na zmiany” – uwydatnianym mocno przez lidera okręgu nr 1 – Marcina Szadowiaka, mamy „Kompetentnego i dynamicznego” Pawła Bogdana (okręg nr 5) czy też „stawiającego na Ursynów” Bartłomieja Stróżkę (okręg nr 3). Pozytywne zaskoczenie wśród mieszkańców Ursynowa budzi niższy niż kiedyś wiek członków list PiS-u. Wielu sporo brakuje do przekroczenia 30-stki. Szczególnie w okręgu nr 2, gdzie obydwaj liderzy list – Michał Szpądrowski oraz Jakub Roguski – mają po 20 lat. Czyżby zapowiedź zmiany pokoleniowej w ursynowskim PiS-ie miała być kluczem do sukcesu...?

Nowy-stary skład Platformy

Obecny klub radnych Platformy Obywatelskiej stawia się do kolejnych wyborów niemal w pełnym składzie (10 na 11 ponownie ubiega się o mandat ). Z reguły startują na 1 lub 2 miejscach, tak jak np. były burmistrz Tomasz Mencina (okręg 5, miejsce 1), znana z dużej liczby interpelacji Sylwia Krajewska (nr 2, okręg 5) czy inicjatorka zbiórki krwi dla Centrum Onkologii Małgorzata Szymańska (okręg 1, nr 2).

Obecnych radnych znajdziemy jednak nie tylko na pierwszych miejscach. Niektórzy uplasowali się także na ostatnich. Przykład – Krystian Malesa (okręg nr 5) – znany m.in. z akcji budowy chodnika przy wyjściu z metra w stronę TESCO, ale także... swojej pięknej starej Warszawy 203, którą porusza się po Ursynowie.

Nową twarzą Platformy – której nie znajdziemy w obecnej radzie dzielnicy jest natomiast Tomasz Krasowski (nr 1 w okręgu nr 2). Jego głównymi postulatami są aktywne działania na rzecz bezpieczeństwa, oświaty i kultury. 

Nasz Ursynów walczy o utrzymanie pozycji...

O ponowne sprawowanie mandatu radnego ubiega się również niemal pełen skład rządzących obecnie radnych Naszego Ursynowa. Na dzielnicowych listach nie zobaczymy jedynie Lecha Królikowskiego, który tym razem postanowił walczyć o Radę Warszawy.

Obecny lider klubu NU i radny od 2002 r. – Piotr Skubiszewski – startuje z pozycji lidera w okręgu nr 4 i przekonuje, że zarówno on, jak i inni kandydaci zawszę „są do dyspozycji mieszkańców”. Składają liczne propozycje, a jedną z najczęściej powtarzanych jest budowa domu kultury (m.in. Paweł Lenarczyk, Aneta Chodorowska-Ignasiewicz), walka z bezdomnością (Krzysztof Bendkowski), a także poprawa jakości dróg na Ursynowie, budowa Parku im. Cichociemnych czy modernizacja boisk przy szkołach. 

a lewica walczy o powrót do rady

Cztery lata temu Sojusz Lewicy Demokratycznej poniósł na Ursynowie sromotną porażkę. Uzyskał nieco ponad 8 proc. głosów – za mało, by zdobyć mandat. Odbudowanie poparcia stało się dla partii priorytetem, a przykładem poczynionych w tym kierunku działań była chociażby zmiana warty w ursynowskich strukturach władzy. Mieszkańcy obawiają się jednak, że z lewicą na Ursynowie w dalszym ciągu nie jest najlepiej. Komitet wyborczy SLD-Lewica Razem wystawił bowiem zaledwie 28 kandydatów. Wśród nich szczególną uwagę wzbudza Piotr Gadzinowski – publicysta i polityk. Wieloletni poseł, niedawno także kandydat listy SLD-UP do Parlamentu Europejskiego. Teraz zamierza zostać samorządowcem i z okręgu nr 1, z miejsca pierwszego, startuje do rady dzielnicy. Ważnymi kandydatkami są również wiceprzewodniczące ursynowskiego SLD: Anna Jarska (okręg nr 5) Halina Kosicka (okręg nr 3) – wieloletnia radna, która w zeszłych wyborach otrzymała najwięcej głosów na liście SLD. Liderem okręgu drugiego jest Daniel Mieniewski, a czwartego Mariusz Walus. Czy w takim składzie uda się powrócić do rady dzielnicy?

Męska drużyna Nowej Prawicy

– Nowi ludzie, nowe spojrzenie, nowe możliwości – tak mówią o sobie kandydaci ursynowskiej Nowej Prawicy. W swoich hasłach postulują m.in. minimalizację obciążeń finansowych (Piotr Kulik, okręg nr 1), Ursynów przyjazny (Krzysztof Zieliński, okręg nr 3) czy cechujący się wolnością obywatelską i gospodarczą (Jerzy Dzikowski, okręg nr 2). Niektórzy – tak jak Paweł Kowalski (okręg nr 4) – deklarują również, że będą walczyć z hałasem oraz „nocnymi libacjami”, a inni – w tym Jarosław Kucharski (okręg nr 5) – zadbają o odpowiedzialne zarządzanie finansami dzielnicy.

Męska drużyna prawicowych ursynowskich liderów deklaruje zatem wiele działań (choć niejednokrotnie lawirując w postulatach, na które radni dzielnicowi raczej nie mają zbyt dużego wpływu) i wierzy w to, że uda się wprowadzić do rady swojego reprezentanta. Uda się?

Kandydaci A. Rozenka

Najmniej kandydatów (25) na Ursynowie zarejestrował Komitet Wyborczy Wyborców Andrzeja Rozenka. Działacze przekonują jednak, że nie liczy się ilość, ale jakość i „w terenie” namawiają mieszkańców do oddania na nich swoich głosów. Starają się stronić od plakatów i ulotek, gdyż – jak twierdzą – są „eko”. Wszelkie działania zamierzają konsultować z mieszkańcami, a głównym problemem, który chcą rozwiązać właśnie na Ursynowie jest brak miejsc parkingowych – poprzez budowę tzw. „smart parkingów”. Najaktywniejsi wydają się być liderzy okręgów 2, 3 i 5 – Kamil Tarczyński, Zbigniew Myka oraz Kamil Ciszek-Skwierczyński.

Ursynowscy aktywiści

Ruchy miejskie, wyjątkowo licznie reprezentowane w tej kampanii mają swojego przedstawiciela również na Ursynowie w postaci Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa. Jej prezes – Antoni Pomianowski otwiera listę w okręgu nr 3, zaś wiceprezes Michał Zenka – którego gościliśmy niedawno na łamach „Dwóch Brzegów – jest liderem w okręgu 2.

Członkowie mniej znanych na ogół ruchów miejskich wiedzą, że podczas kampanii muszą często napracować się dwa razy bardziej niż ich konkurenci z dużych partii. Dlatego też, na szczególną uwagę zasługują kandydaci ubiegający się o mandat z Kabat: Kamil Orzeł, Maciej Antosiuk i Jakub Greloff. Za krótki, ale konkretny program dla swojego okręgu, zaangażowanie oraz aktywną i atrakcyjną. Postulują m.in. ograniczenie skali rozbudowy Galerii Kabaty, budowa monitorowanej stacji rowerowej P+R, zajęcia dla seniorów i mam z dziećmi oraz wiele innych propozycji. 

Kampania bez niespodzianek, aktywny okręg 5

Do tej pory, kandydaci na radnych Ursynowa prowadzili swoją kampanię dość „niemrawo”. Oprócz kilku pojedynczych akcji (np. IMU i orkiestra budząca mieszkańców Kabat), nie działo się zbyt wiele. Czas biegnie jednak nieubłaganie, do wyborów zostało zaledwie kilkanaście dni, więc przyszli samorządowcy przyspieszają bieg. Starają się wsłuchiwać w postulaty mieszkańców i składają wyborcze obietnice. Jedni proponują modernizacje placów zabaw, inni obiecują poprawę infrastruktury rowerowej, interwencje ws. Galerii Kabaty czy działania na rzecz centrum kultury – rzecz jasna – „z prawdziwego zdarzenia”.

Podobnie jak wielorakie są obietnice i plany kandydatów, tak różne są także sposoby prowadzenia kampanii. Spacerując ulicami Ursynowa, towarzyszą nam reprezentanci Naszego Ursynowa, zerkający z plakatów i ulotek. Kandydaci na ulotkach nie tylko „wiszą”, lecz równie często – sami je rozdają. Kandydatów Prawa i Sprawiedliwości spotykamy przy stacjach metra, kościołach czy sklepach, a Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa (stawiających na tzw. kampanię „door to door”) nawet we własnym domu. Ze skrzynek pocztowych „wysypują się” każdego dnia kandydaci niemal wszystkich opcji.

Największa konkurencja, najwięcej charakterystycznych i aktywnie prowadzących kampanię znajdziemy chyba w okręgu nr 5, obejmującym Kabaty i Natolin. Zarówno w mediach społecznościowych, jak i bardziej „realnie”, działający tutaj wyprzedzają nieco swoich kolegów i koleżanki z innych miejsc.

Przed nami ostatnie dwa tygodnie. Co jeszcze zaprezentują kandydaci i komu uda się zdobyć upragniony mandat? Mieszkańcy Ursynowa, do urn! Rozstrzygnięcie tej zagadki jest bowiem w Waszych rękach. 

 

Zdjęcia: 1 i 2. www.politykawarszawska.pl | 3.https://facebook/com/sldklubursynow | 4. https://facebook.com/KamilCiszekSkwierczynski | 5. https://facebook.com/InicjatywaUrsynow

 

ZOBACZ TAKŻE:

Stołeczna walka o władzę

Szanse i zagrożenia niezależnych. Pierwsza debata #WarszawaWybiera

Nowy plan Jacka Sasina

Piotr Guział: Czasem czuję się jak Rocky

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...