Burmistrz kontra wojewoda

Daniel Nowak    2013-06-24 19:52:29

Niedzielne popołudnie przyniosło kolejną odsłonę coraz ostrzejszego konfliktu pomiędzy stołeczną Platformą Obywatelską, a Warszawską Wspólnotą Samorządową. Ponad dwa tygodnie temu pisaliśmy o tym, że rękoma Młodych Demokratów PO stara się poddać w wątpliwość czystość intencji Piotra Guziała i organizatorów akcji referendalnej. W niedzielę w sukurs Platformie Obywatelskiej przyszedł wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Wszystko zaczęło się kiedy wojewoda mazowiecki wysłał do władz Warszawy pismo z prośbą o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w sprawie Piotra Guziała. Według informacji, jakie otrzymał Wojewoda, Burmistrz Ursynowa mógł skłamać w oświadczeniach majątkowych za lata 2011 i 2012. Chodzi o fakt, że Guział widnieje w KRS jako prokurent w spółce BCG zajmującej się wydawaniem czasopism i produkcją filmową.

Bieg wydarzeń po podaniu informacji przez Radio Zet nabrał tempa. Piotr Guział i jego zwolennicy oskarżyli Wojewodę o działania polityczne wymierzone w głównego organizatora akcji referendalnej. Lider WWS zapewnił, że dopełnił wszystkich formalności i jeżeli ktoś zaniedbał swoje obowiązki to były to władze spółki. Choć wojewoda Jacek Kozłowski zapewnia, że jego doniesienie to standardowa procedura, nie wierzy mu główny zainteresowany: – Gdyby wojewoda zorganizował konferencję prasową, na której przedstawiłby dowody na to, że coś zostało zrobione niezgodnie z prawem, to byłoby co innego. To nie jest próba dotarcia do prawdy, a próba szukania haków i uderzenia w organizatorów referendum – podkreśla w rozmowie z naszym portalem Piotr Guział. Poza politycznym aspektem sprawy, burmistrz dostrzega też poważne wątpliwości prawne. – W ustawie antykorupcyjnej wymienione są organy spółek, czyli zarząd i rada nadzorcza oraz fakt posiadania udziałów w spółkach, natomiast nie ma mowy o prokurze. Samo bycie prokurentem nie jest złamaniem ustawy – zaznacza Piotr Guział dodając, że spółka odwołała go z funkcji prokurenta dzień po wyborze na funkcję burmistrza co jest prawnie skuteczne. – Zmiana w KRS jest obowiązkiem spółki, a nie moim i brak jej dokonania nie wstrzymuje skuteczności odwołania – konkluduje lider WWS i zapewnia, że nie zostawi tak tej sprawy: – Wojewoda pospieszył na pomoc Hannie Gronkiewicz-Waltz, swojej partyjnej koleżance, ale będzie miał problemy z artykułem 212 Kodeksu Karnego [zniesławienie – przyp. red.]. Kończymy pisać pozew i w dniu jutrzejszym wystąpię na drogę sądową.

Wśród komentatorów największe wątpliwości wzbudza fakt, że postępowanie wyjaśniające będzie nadzorowane przez urzędującą prezydent, której głównym przeciwnikiem politycznym w stolicy jest właśnie Piotr Guział. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy eksperta z zakresu etyki w administracji publicznej, profesor Jolantę Itrich-Drabarek. – Problem dotyczy tego gdzie leży granica między polityką, a sprawowaniem władzy nad miastem. Formalnie Hanna Gronkiewicz-Waltz, jako prezydent, jest zwierzchnikiem burmistrza Ursynowa. Pan Guział rozpoczynając kampanię referendalną powinien mieć świadomość, że jako podwładny będzie ze swojej działalności rozliczany – zauważa ekspert, podkreślając nadzwyczajny charakter całej sytuacji – Przepisy prawne w tej materii są jasne i przejrzyste, jednak z drugiej strony jeżeli dochodzi do walki politycznej to mogą stać się narzędziem w rękach polityków. Moim zdaniem w takich sytuacjach nie ma dobrego rozwiązania.

Konflikt na linii wojewoda – burmistrz Ursynowa, oprócz kolejnej odsłony warszawskiej wojny politycznej, wskazuje na poważny problem jakim jest przenikanie się światów administracji i polityki. Problem ten na dobrą sprawę nie jest możliwy do rozwiązania w 100%. Obserwatorom warszawskiej sceny politycznej pozostaje mieć nadzieję, że politycy, którzy prowadzą swoje wojenki, pamiętają, że ich podstawowym celem jest służba społeczeństwu, a nie partyjnym interesom.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...