Andrzej Rozenek: Straż Miejska do likwidacji!

Adam Kielar    2014-11-06 07:58:59

Kandydat na prezydenta Warszawy, Andrzej Rozenek, po raz kolejny podkreślił, że likwidacja Staży Miejskiej w stolicy jest niezbędna. Na wtorkowej konferencji prasowej, razem ze śródmiejskimi radnymi Grzegorzem Walkiewiczem i Jerzym Budzynem oraz mieszkańcami ulicy Śniegockiej ujawniali kolejne nadużycia tej służby.

Chcemy podsumować naszą inicjatywę likwidacji straży miejskiej w Warszawie, którą rozpoczęliśmy dwa lata temu – mówił radny Grzegorz Walkiewicz.  – Tak naprawdę przekonujemy przekonanych, gdyż większość warszawiaków opowiada się za jej likwidacją – podkreślił. Dodał także, że we wtorek opublikowany został raport Najwyższej Izby Kontroli, który potwierdza ich argumenty. – Mówi on między innymi o tym, że Straż Miejska nie zajmuje się pomocą mieszkańców, dbaniem o ład i porządek, a tylko dostarczaniem pieniędzy do budżetu – przekonywał radny. – Straż Miejska przestała w ogóle pouczać, nemal zawsze od razu daje mandaty.

Andrzej Rozenek ma równie złe zdanie o Straży. – Od dwóch lat walczymy o zlikwidowanie Straży Miejskiej. Uważamy, że jest to instytucja skompromitowana, która nie dba o bezpieczeństwo mieszkańców. Nie ma strażników w nocy w najniebezpieczniejszych miejscach stolicy – mówił poseł. – Jeśli się pojawiają, to w miejscach takich jak to, by wlepić kierowcom setki mandatów za to, że zaparkowali swoje samochody. Dlaczego tak robią? Bo miesiąc się kończy i jest norma do wyrobienia – uważa polityk Twojego Ruchu.

Jerzy Budzyn, radny śródmiejski przypomniał, że w ubiegły czwartek w tej okolicy odbywał się mecz Legii. – Wszystkie trawniki i chodniki były zastawione samochodami. Oczywiście nie ma nic złego w tym, że kibice przyjeżdżają na mecze, ale strażników miejskich wtedy tu nie było – mówił radny. Jego zdaniem strażnicy zamiast „szarpać się” z młodymi na ogół mężczyznami, wolą przyjechać w nocy i wystawiać ludziom mandaty za parkowanie. – O tej porze straż powinna zbierać nietrzeźwe osoby z ławek, chodników i przystanków, i odwozić je na izbę wytrzeźwień – mówił Budzyn.

Radny wskazał też paradoks ulicy Śniegockiej, gdzie po jednej stronie są znaki zakazu parkowania, a po drugiej nie ma. Przypomniał też historię z lata. – Ulica Koźmińska została zamknięta i na sąsiedniej Przemysłowej została zmieniona organizacja ruchu na tydzień. W nocy wprowadzono zakaz parkowania, a rano mieszkańcy mieli już mandaty za wycieraczkami. To raczej nie jest zbieg okoliczności – przekonywał.

Zgromadzeni na konferencji mieszkańcy wskazywali na rozmaite inne uchybienia, związane z parkowaniem w tej okolicy. Wyróżnili między innymi możliwość parkowania skośnego tylko po jednej stronie Śniegockiej, bezsensowne umieszczenie budki telefonicznej przy Rozbrat, zabierającej miejsce do parkowania i wiele innych.

Radny Walkiewicz skrytykował także obecnego komendanta Straży Miejskiej, Zbigniewa Leszczyńskiego. – Jest to były ochroniarz i kierowca Hanny Gronkiewicz-Waltz z czasów, kiedy byłą ona szefową NBP. Jest ona od niego tak przyzwyczajona, że gdy objęła władze w ratuszu, od razu mianowała go komendantem Straży Miejskiej. Pan Leszczyński nigdy nie zarządzał niczym poważnym, a szczególnie jednostką mundurową – wskazywał Walkiewicz. Wspomniał również o jego problemach z mobbingiem. – Leszczyński przegrał dwie sprawy o to, a w Polsce naprawdę ciężko jest przegrać procesy o mobbing – przypomniał radny.

Ulica Cecylii Śniegockiej na Powiślu

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Grzegorz Walkiewicz: Walkę z reprywatyzacją należy zacząć od Ratusza

Twój Ruch składa projekt ustawy reprywatyzacyjnej

DWA BRZEGI: A.SHEYBAL-ROSTEK vs. MARCIN RZOŃCA / Straż miejska

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...