Warszawa Społeczna: To dopiero początek

Wiktor Raczkowski    2013-07-23 19:16:59

Członkowie stowarzyszenia Warszawa Społeczna od kwietnia postulowali do władz Stolicy o stopniowe wprowadzanie mechanizmów budżetu obywatelskiego. Kiedy w zeszłą środę prezydent Hanna Gronkiewicz – Waltz zapowiedziała, że od 2015 roku warszawiacy będą mogli decydować o przeznaczeniu części wydatków w dzielnicach (od 0,5 do 1% ich budżetu), stowarzyszenie ogłosiło swój sukces. Chociaż – jak mówią sami jego członkowie – jest to sukces niepełny.

Źródło zdjęcia: freedigitalphotos.net

Brak deklaracji

- Przez kolejne półtora roku chcemy doprowadzić do sytuacji, w której mieszkańcy będą decydować o części wydatków im najbliższych, bo dzielnicowych, na 2015 rok. Planujemy umożliwić dzielnicom przekazanie do dyspozycji warszawiaków od 0.5% do 1% ich budżetu – czyli, w zależności od decyzji burmistrzów, od 21 do 42 mln zł rocznie w skali miasta. W 2015 roku wszystkie budżety dzielnicowe zostaną opracowane z udziałem mieszkańców. Jeśli jednak burmistrzowie zechcą to zrobić wcześniej, jeszcze w budżecie na 2014 rok, planując budżety podległych sobie jednostek - doskonale, będziemy ich w tym wspierać – mówiła pani prezydent podczas konferencji zwołanej w Domu Kultury Śródmieście.

- Udało się! Miasto zaczyna realizować nasze postulaty – chciałoby się krzyknąć – mówi Maciej Łapski, prezes Warszawy Społecznej. Dodaje jednak, że sytuacja wciąż nie jest idealna: - Nie każdy budżet obywatelski, tym budżetem naprawdę jest. Póki co mamy do czynienia z pilotażem. Ze strony ratusza brakuje prostej deklaracji typu: „W 2015 roku na budżet obywatelski zostaną przeznaczone małe kwoty, ale docelowo chcemy, żeby obejmował on 50, 70, czy 100 proc. wydatków elastycznych.” Budżet obywatelski to poważna instytucja, nie może się sprowadzać do gry o pietruszkę. Bo wtedy będzie to jedynie akcja PR-owa zagrożonej odwołaniem prezydent Warszawy, a nie realne narzędzie rozbijające feudalno-korporacyjny model zarządzania miastem.

Referendum powodem?

Zdaniem Janusza Stodulskiego, wiceprezesa stowarzyszenia, decyzja Hanny Gronkiewicz-Waltz o wprowadzeniu w Warszawie elementów budżetu obywatelskiego jest przede wszystkim działaniem politycznym, którego głównym celem jest korzystne dla obecnej pani prezydent rozstrzygnięcie zbliżającego się referendum. – Hanna Gronkiewicz-Waltz zaczęła w końcu zauważać mieszkańców i ich postulaty, nie dlatego, że nagle zmiękło jej serce.  Pani prezydent przestraszyła się, że w wyniku rosnącego niezadowolenia mieszkańców szybko straci posadę – mówi.

Otoczenie pani prezydent stanowczo odrzuca te zarzuty. Urzędnicy podkreślają, że pierwszy mini-program pilotażowy odbył się już w 2012 roku, kiedy mieszkańcy decydowali o przeznaczeniu wydatków z budżetu Domu Kultury Śródmieście. Zorganizowanie środowej konferencji pani prezydent w tym miejscu nie było więc przypadkiem. Wiadomo też, że konsultacje pomiędzy przedstawicielami miasta, a Warszawą Społeczną w sprawie budżetu obywatelskiego trwały co najmniej od maja, kiedy referendalna machina nie działała jeszcze pełną parą.

 – Spotykaliśmy się w tej sprawie z przedstawicielami Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, a także uczestniczyliśmy w Komisji Finansów i Budżetu Rady m.st. Warszawy, która podjęła ten temat. Istnieje szansa, że w niewielkim zakresie, pilotażowo, budżet obywatelski w Warszawie stanie się faktem już od przyszłego roku zarówno na poziomie całego miasta, jak i kilku dzielnic. Cały czas monitorujemy sprawę – mówiła mi na początku maja, przy okazji rozmowy o edukacyjnej polityce Warszawy, Natalia Jungrav, wiceprezeska Warszawy Społecznej.

Janusz Stodulski twierdzi jednak, że propozycje stowarzyszenia były wówczas przyjmowane przez urzędników z politowaniem. – Urzędnicy znali ideę, ale byli sceptyczni co do możliwości jej realizacji w dającej się przewidzieć przyszłości, w skali większej od budżetu śródmiejskiego domu kultury – mówi. O uczestnictwie w Komisji Finansów i Budżetu Rady m.st Warszawy dodaje: - Obserwowaliśmy arogancję i niewiedzę radnych. Dla części „ludzi władzy” idea współzarządzania jest skokiem na kasę i ograniczaniem kompetencji  ciał przedstawicielskich – wybranych w równych i powszechnych wyborach. W tym sensie budżet partycypacyjny jest dla nich zagrożeniem demokracji.

Mieszkańcy muszą się zaangażować

Jarosław Jóźwiak, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej, które pilotować będzie proces wdrażania budżetu obywatelskiego, zapewnia jednak, że bardzo liczy na zaangażowanie mieszkańców. – Jeżeli sami mieszkańcy w ten proces się nie włączą, to nic z tego nie będzie – przekonuje. O potrzebie aktywności warszawiaków w tej materii mówiła także sama pani prezydent: – Chciałabym, żeby warszawiacy zaangażowali się w tworzenie warszawskiego budżetu obywatelskiego. Żeby, poprzez swoją kreatywność i energię, pomogli nam zmieniać Warszawę.

Warszawa Społeczna ma swój własny pomysł na aktywizację mieszkańców. Zdaniem stowarzyszenia należałoby stworzyć Dzielnicowe oraz Tematyczne Fora mieszkańców, które stanowiłyby platformę debaty o bieżących potrzebach lokalnej społeczności oraz wypracowywania długoterminowych strategii.

Członkowie Warszawy Społecznej podkreślają, że umożliwienie mieszkańcom decydowania o przeznaczeniu procenta budżetu dzielnicy to dopiero początek dalekiej drogi. Ich zdaniem sumy, którymi w 2015 r. będą mogli dysponować mieszkańcy nie dają im możliwości realnego decydowania o wydatkach dzielnicy. Tym samym uniemożliwiają skuteczne podejmowanie decyzji dotyczących zbiorowych potrzeb – edukacyjnych, socjalnych, czy komunikacyjnych – i poziomu ich zaspokojenia.

100 procent budżetu za 9 lat

- Dlatego proponujemy, aby „drogę dojścia” do 100 % wydatków elastycznych miasta rozpocząć od 1,5 % w roku 2015, a następnie zwiększać ilość środków przeznaczanych na budżet obywatelski do 4 % w roku 2016, 8 % w roku 2017, 16 % w roku 2018,  25 % w roku 2019, 50 % w roku 2020, 75 % w roku 2021, 100 % w roku 2022. Jednocześnie proponujemy, aby w tym samym czasie także budżety obywatelskie w dzielnicach osiągnęły poziom 100 % wydatków elastycznych – mówi Łapski.

Do tak odważnych i zarazem radykalnych propozycji Warszawy Społecznej odnosił się pod koniec kwietnia Jarosław Szostakowski, szef klubu PO w Radzie Warszawy oraz członek Komisji Budżetu i Finansów. Dla Rzeczpospolitej mówił wówczas: - Oczywiście nie ma szans, by taki postulat zrealizować. Nowy Jork, który ma 70 mld dol. budżetu, przeznacza na partycypację mniej niż 1 promil. To jest skala, o której możemy dyskutować.

Aktywiści wydają się być niezrażeni tą opinią. Twierdzą, że w ciągu 9 lat jeszcze wiele spraw w stołecznej polityce może ulec zmianie. - W kwietniu patrzono na nas jak na nienormalnych. Budżet obywatelski w Warszawie? Nie ma szans!. Sytuacja polityczna bardzo szybko się zmienia. Nawet tak antyspołeczna władza, jak obecna, potrafi po presją społeczeństwa spuścić z tonu – przekonuje Łapski.

Pierwszy etap wprowadzania budżetu obywatelskiego w dzielnicach zacznie się z początkiem sieprnia. Do 15 sierpnia każda z dzielnic musi wyznaczyć oraz zgłosić do Centrum Komunikacji Społecznej koordynatora, który będzie odpowiedzialny za cały projekt. Przedstawiciele Warszawy Społecznej deklarują dalsze zaangazowanie w proces tworzenia budżetu obywatelskiego. - Będziemy patrzyli urzędnikom i władzy na ręce. Jako mieszkańcy chcemy współtworzyć nasze miasto i partycypować zarówno w pracach Zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego, jak i Forów Mieszkańców, jeśli tylko one powstaną – zapowiadają.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...