Pomnik Rotmistrza musi poczekać

Paweł Krulikowski    2013-08-29 15:09:05

Wydawało się, że dzisiejszą, pierwszą po wakacjach, Radę Miasta zdominują dwa tematy. Zmiany w Statucie Miasta Stołecznego Warszawa i pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. Nie tym razem. Obydwie propozycje nie weszły do porządku obrad i na ich dalsze losy musimy poczekać.

Źródło zdjęcia: Polityka Warszawska

Przed rozpoczęciem sesji, punkt 10:00, radni Prawa i Sprawiedliwości, na zainscenizowanej konferencji prasowej, zapowiedzieli zgłoszenie projektu budowy pomnika Witolda Pileckiego.  W porozumieniu ze stowarzyszeniem „Młodzi dla Polski”, pomysłodawcami tej inicjatywy,  postanowili uczcić bohatera polskiego podziemia. Legendarny żołnierz, zamordowany przez reżim komunistyczny, który do tej pory nie został, w odczuciu pomysłodawców, godnie upamiętniony w Warszawie, powinien mieć swój monument – argumentowali radni PiS. I znaleźli odpowiednie, ich zdaniem, miejsce. Plac Wileński, miejsce, w którym stał i ma stanąć ponownie po ukończeniu budowy metra kontrowersyjny Pomnik Czterech Śpiących. Podpierając się niedawnym wyrokiem sądu, który poddał w wątpliwość status Czterech Śpiących jako pomnika, Maciej Wąsik, przewodniczący klubu PiS w Radzie, stwierdził, iż symbolika takiej zamiany byłaby bardzo wymowna. Kontrowersyjny posąg „braterstwa broni” miałby zaś zostać przeniesiony do Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich na Żwirki i Wigury. Fundatorem pomnika, według projektu, miałoby zostać miasto stołeczne Warszawa.

Źródło zdjęcia: Polityka Warszawska

Rozpoczęcie obrad od głosowania nad włączeniem tego punktu do porządku pracy Rady podgrzało atmosferę. Po zgłoszeniu wniosku przez klub PiS stanowczo zaprotestował Sebastian Wierzbicki, wiceprzewodniczący Rady z klubu SLD. To nie sąd decyduje co jest pomnikiem w Warszawie, a co nie, tylko Rada Miasta – argumentował. Pomnik Czterech Śpiących wpisał się w Pragę, jak wskazują badania, warszawiacy nie chcą jego usunięcia. SLD jest przeciwko zastępowaniu jednego pomnika drugim. Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu PO dodawał – nie powinniśmy wykorzystywać bohaterów Polski do usunięcia pomnika „braterstwa broni”. Po czym radni SLD i PO zgodnie zagłosowali przeciw, w liczbie 31 osób. Za było 19 radnych, 4 wstrzymało się od głosu. Co ciekawe, po głosowaniu wszystkie kluby zgodnie stwierdziły, że pomnik Rotmistrza powinien powstać. Jednak, zdaniem PO i SLD nie w tej lokalizacji. Przewodniczący Wąsik zapowiedział jednak dalszą walkę o Plac Wileński. Mateusz Parys ze stowarzyszenia „Młodzi dla Polski” powiedział Polityce Warszawskiej, że inicjatorom powstania tego pomnika zależy na tym, żeby monument powstał - w miejscu eksponowanym i istotnym na mapie Warszawy. Jeśli więc chodzi o inne propozycje, to poczekajmy, aż takie się pojawią – podsumował. Zgodnie z obietnicą radnych – czekamy i trzymamy kciuki. Rotmistrz Pilecki na taką formę upamiętnienia zasługuje jak nikt inny.

Źródło zdjęcia: Polityka Warszawska

Stołeczni radni wyrzucili również z obrad punkt dotyczący zmian w Statucie Miasta Stołecznego Warszawy. Nie dowiemy się zatem, czy, jak donosiły media, czas wypowiedzi radnych zostanie ograniczony do 8 minut. W propozycjach Rady dla Prezesa Rady Ministrów wciąż potrzebne są poprawki. Przegłosowano za to projekt zmian systemu opłat za rowery Veturilo. Swoją obecność na sesji zaznaczyli również przeciwnicy dalszych podwyżek cen biletów, którzy przynieśli transparenty i wygłosili krótkie oświadczenie dotyczące sprzeciwu wobec polityki cenowej w środkach komunikacji miejskiej. Nad obradami unosi się jednak przede wszystkim duch potwierdzonego referendum. Zgryźliwe uwagi, docinki z obu stron, świadczą o tym, że w Warszawie będzie gorąco. A czasami zabawnie. Tak jak dzisiaj, gdy radny Kropiwnicki zgłaszał projekt poprawki, który nakazywał działanie systemu miejskich rowerów w październiku. Tak, by trzynastego, każdy niezadowolony warszawiak, rowerem pojechał odwołać Hannę Gronkiewicz-Waltz. Zdrowo, a przy tym jakże obywatelsko.  

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...