Kampanijne sukcesy i porażki Hanny Gronkiewicz-Waltz

Karolina Wiśniewska    2013-09-25 12:50:23

Za niespełna trzy tygodnie ostatecznie rozstrzygnie się los Hanny Gronkiewicz-Waltz. Pani prezydent ma świadomość, że jest to najważniejszy sprawdzian w jej politycznej karierze, o czym najlepiej świadczy intensywna kampania jaką prowadzi. Chociaż „dwoi się i troi”, aby nadrobić poprzednie lata oraz zaskarbić sobie sympatię warszawiaków, nieustannie na przeszkodzie staje coś, co negatywnie wpływa na jej wizerunek.


Źródło zdjęcia: https://facebok.com/hanna.gronkiewiczwaltz

Sama Hanna Gronkiewicz-Waltz swoją prezydenturę oceniła dobrze. Przyznała, że jedynym minusem jej rządów był słaby kontakt z mediami i mieszkańcami stolicy. Chcąc naprawić ten błąd, opuściła swój gabinet i ruszyła w miasto. Odwiedza poszczególne dzielnice, osobiście nadzoruje budowę II linii metra, częstuje warszawiaków poranną kawą, a nawet ćwiczy na plenerowych siłowniach. W przestrzeni „wirtualnej” jest równie aktywna. Często gości w programach telewizyjnych. Udowadnia też, że media społecznościowe nie są jej obce, czego dowodem jest chociażby wyjątkowa aktywność na twitterze.

Mimo wszelkich starań, można czasem odnieść wrażenie, że panią prezydent prześladuje zwyczajny ludzki pech.  Kiedy otwiera zamknięty przez dziesięć miesięcy tunel Wisłostrady, tego samego dnia, na skutek, ulewy zostaje zalany i zupełnie nieprzejezdny. Kolejne „wpadki”, to m.in. popularny basen na trasie AK czy uginający się pod wpływem wysokich temperatur asfalt na nowo wybudowanym Moście Marii Skłodowskiej-Curie. Mimo, iż na niektóre zjawiska HGW ma naprawdę niewielki bezpośredni wpływ, to właśnie ona ponosi ich największe konsekwencje.

Nie najlepiej na wizerunek Hanny Gronkiewicz-Waltz wpłynęła także ostatnia afera dotycząca komisji wyborczych w obwodach zamkniętych. Choć cała sprawa została kilka dni temu oficjalnie zakończona, nie milkną głosy mówiące o tym, że prezydent stolicy preferuje system, w którym społeczeństwo ma jak najmniej do powiedzenia.  Radni PO działając na rzecz obniżenia frekwencji być może chcieli pomóc swojej partyjnej koleżance, niemniej jednak ich działanie uzyskało efekt wprost przeciwny.

Środowiska wrogie wobec Hanny Gronkiewicz-Waltz nie siedzą z założonymi rękoma. Każdego dnia wyłapują wszelkie błędy i wpadki i natychmiast informują o nich opinię publiczną. W ten sposób dowiadujemy się m.in. o ulotkach promujących panią prezydent znajdujących się niezgodnie z prawem w publicznych bibliotekach i innych tego typu incydentach, które odpowiednio przedstawione, obnażają jej kolejne „gafy”.

Ostatni weekend zapowiadał przełamanie złej dla pani prezydent tendencji. Stolica obchodziła Dni Transportu Miejskiego. Hanna Gronkiewicz-Waltz postanowiła wykorzystać święto do budowania „przyjaźni” z mieszkańcami miasta. Wraz z nimi oglądała zabytkowe autobusy i zwiedzała budowę II linii metra. Dwa dni można by uznać za prawdziwy wizerunkowy sukces, gdyby nie prowokacja dziennikarska portalu niezależna.pl. Reporterzy podając się za radnych PO ujawnili, że warszawski Ratusz naciskał na Straż Miejską, aby do czasu referendum ograniczyła liczbę wystawianych mandatów co najmniej o połowę. Na forach internetowych od razu po ujawnieniu nagrań wybuchła gorąca dyskusja –To jawne łamanie prawa przez HGW! – czytamy. Cała sprawa trafiła już do prokuratury. Nie da się ukryć, że tego typu precedens ujawniony na kilkanaście dni przed referendum z pewnością będzie wykorzystywany w kampanii prowadzonej przez środowiska wrogo nastawione wobec PO, a tym samym może znacząco wpłynąć na ostateczny wynik.

Wkrótce kampania referendalna dobiegnie końca i wszyscy przekonają się czy Hannie Gronkiewicz-Waltz udało się odbudować zaufanie warszawiaków. Warto jednak zwrócić uwagę, w jak słabym położeniu znalazła się obecnie prezydent. Nawet jeżeli uda jej się obronić swoje stanowisko, błędy poczynione w ostatnich tygodniach będą się za nią ciągnęły. Opozycja z pewnością nieraz wypomni wszystkie „działania przeciwko demokracji”, a z takim „dorobkiem” niełatwo będzie stanąć do walki o kolejną kadencję.

 

Źródła: niezależna.pl, własne

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...