Piotr Guział: Referendum wygrali warszawiacy

Polityka Warszawska    2013-10-18 09:08:11

Lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej w rozmowie z portalem „Polityka Warszawska” podsumowuje stołeczne referendum, wskazuje wygranych i przegranych kampanii oraz przedstawia swoje polityczne plany na bliższą i dalszą przyszłość.

Panie burmistrzu, wszyscy podsumowują ostatnie tygodnie, musimy więc i my rozpocząć od kluczowego pytania: kto wygrał referendum?

Jedynymi ewidentnymi wygranymi tego referendum są warszawiacy. Swoim obywatelskim sprzeciwem, podpisując się pod listami poparcia pod wnioskiem referendalnym zmusili władze Warszawy, do zmiany dotychczasowego, gnuśnego stylu działania, poprawy komunikacji, ale i do realnych decyzji korzystnych dla mieszkańców, takich jak obniżenie opłat za śmieci o połowę, wycofanie się z kolejnej podwyżki cen biletów, czy wprowadzenie od 2015 r. budżetu partycypacyjnego. Presja warszawiaków sprawiła, że liderzy ugrupowań parlamentarnych oraz szef rządu zainteresowali się wreszcie sprawami naszego miasta. W konsekwencji premier zmuszony został do znalezienia środków finansowych na kontynuację budowy Południowej Obwodnicy Warszawy, na którą to inwestycje przetarg zostanie ogłoszony jeszcze w grudniu br. Stolicy obiecano też minimum 200 mln zł rocznie na wypłatę odszkodowań z tytułu dekretu Bieruta oraz obniżenie „janosikowego” od 2015 roku.

A politycznie i personalnie, kto może czuć się zwycięzcą referendalnej kampanii? PO i Hanna Gronkiewicz-Waltz?

Trudno traktować wynik referendum jako wygraną prezydent miasta, która jedynie obroniła swoją pozycję, po drodze przyznając się do błędnych decyzji, czym dodatkowo uzasadniła tylko potrzebę zorganizowania referendum. Nie jest to także jej osobista wygrana, dlatego że autorem zwycięskiej strategii obrony był premier, a skuteczność tej strategii wynikała nie tyle z postawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, co z zaangażowania jej partyjnych kolegów z parlamentu i rządu.

Może więc wygranych należy szukać poza ratuszem?

Myślę, że za wygranych można uznać inicjatorów referendum – Warszawska Wspólnotę Samorządową. Pokazaliśmy, że nie tylko partie polityczne mogą być istotnym elementem debaty publicznej. Warszawiacy mają wreszcie swoją niepartyjną, obywatelską reprezentację, która stoi na straży interesu mieszkańców. Niewątpliwe wygranym jestem też ja sam. Stałem się twarzą obywatelskiej akcji, osobą powszechnie rozpoznawalną. Zyskałem wielu sympatyków, ale i zapiekłych wrogów, a właśnie liczba wrogów jest miarą sukcesu w polityce. To ogromna zaliczka na przyszłość i teraz ważnym jest, by tego potencjału zaufania i rozpoznawalności nie zmarnować.

To ciekawe, część mediów i kilku komentatorów uznała bowiem właśnie Pana za największego obok Jarosława Kaczyńskiego przegranego całej akcji. O Pańskiej porażce miałaby świadczyć m. in. frekwencja na Ursynowie.

W kampanii referendalnej pojawiło się wiele kłamstw dystrybuowanych przez obrońców prezydent Warszawy. Wśród nich były nieprawdziwe informacje dotyczące bardzo zawyżonych kosztów referendum, konieczności powołania komisarza do końca kadencji, zrealizowanych inwestycji, których prawdziwym autorem nie była wcale obecna prezydent a poszczególni burmistrzowie lub jej poprzednicy. Festiwal kłamstw niestety nie zakończył się wraz z ciszą wyborczą. Prawdopodobnie ostatnim kłamstwem tej kampanii była informacja o frekwencji, rzekomo najniższej na Ursynowie. Oficjalne wyniki referendum pokazują, że na Ursynowie frekwencja była zbliżona do średniej warszawskiej, natomiast najwyższa była w Wawrze, miejscu zamieszkania Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Pisaliśmy o tym we wczorajszej analizie...

No właśnie. Liczba wyborców z Ursynowa, która wzięła udział w referendum jest podobna do liczby głosów oddanych na Nasz Ursynów i PiS w 2010 r., co po 3 latach sprawowania władzy i kampanii oczerniającej burmistrza prowadzonej przez PO głównie w Internecie, jest świetnym rezultatem, uprawdopodabniającym wygraną tej koalicji w kolejnych wyborach samorządowych. Wreszcie wracając do sedna pytania, przegranym referendum nie może być Jarosław Kaczyński, bo to nie jego partia była inicjatorem tej obywatelskiej akcji. Co najwyżej nie jest wygranym.

Referendum za nami. Jakie ma Pan plany na przyszłość? Tę najbliższą i tę związaną z przyszłorocznymi wyborami.

Chciałbym przejść do historii, jako najsprawniejszy burmistrz Ursynowa, dlatego ostatni rok kadencji poświęcę na pokazanie mieszkańcom Ursynowa sprawności lokalnej władzy i otwartości na pomysły ursynowian. Moim politycznym celem, jest zdobycie zaufania wyborców na kolejne 4 lata w dzielnicy, natomiast w Warszawie za cel stawiam sobie wygranie wyborów samorządowych przez Warszawską Wspólnotę Samorządową. Byłoby to wydarzenie bez precedensu, bowiem nigdy jeszcze w historii stołecznego samorządu do Rady Miasta nie weszła po wyborach bezpartyjna reprezentacja. Nim to się jednak stanie, przez najbliższy rok będziemy pilnować, by pozytywna przemiana prezydent Warszawy nie okazała się tylko przedreferendalną maską, a przede wszystkim by Hanna Gronkiewicz-Waltz dotrzymała wszystkich obietnic, które złożyła w warszawiakom. Władzom Warszawy przybył zatem kolejny, tym razem obywatelski organ kontrolny.

Dziękujemy za rozmowę.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...