Ann Applebaum: PKiN to symbol stalinizmu

Adam Kielar    2013-10-21 22:45:46

Po raz kolejny powraca dyskusja na temat Pałacu Kultury i Nauki. Tym razem padł on ofiarą krytyki ze strony Ann Applebaum, amerykańskiej dziennikarki, a prywatnie żony Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego. Jak powiedziała w rozmowie z TOK FM, PKiN „to jest pomnik Stalina, dar Stalina dla Warszawy”. Słynny warszawski budynek wziął w obronę Wojciech Olejniczak.


Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/palac.kultury.i.nauki/

Rozmowa miała związek z premierą polskiego wydania ostatniej książki autorstwa Applebaum "Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956", która właśnie trafia do księgarni. Opowiada ona o tym, jak państwa Europy Środkowej i Wschodniej formowały się po II Wojnie Światowej i pod okupacją sowiecką. Jednym z tematów, jakie porusza w tej książce jest realizm socjalistyczny – tak zwany socrealizm, którego jednym z największych pomników jest właśnie Pałac Kultury i Nauki.

Zapytana o to, dlaczego nie podoba jej się PKiN, Ann Applebaum odpowiedziała: „Są złe momenty historii i są dobre. Nie macie symbolu Hitlera w Warszawie, czemu macie Stalina? Gdyby był pomnik Hitlera na jakimś skwerze Warszawy, to byłby to wtedy pomnik historyczny i nie można by go ruszać. A Pałac Kultury to jest pomnik Stalina, dar Stalina dla Warszawy i to jest symbol. Plus on jest brzydki. No, niestety”.

Wcześniej podobnie wypowiadał się mąż dziennikarki, Radosław Sikorski. Minister Spraw Zagranicznych wielokrotnie podkreślał, że jest zwolennikiem zburzenia Pałacu. Tak należy interpretować jego wypowiedź podczas debaty podsumowującej polską prezydencję w UE, gdy na sam koniec swojego wystąpienia niespodziewanie stwierdził: „uważam, że w miejscu Pałacu Kultury powinien powstać park centralny dla Warszawy”.

Wypowiedź Ann Applebaum skrytykował Eurodeputowany Wojciech Olejniczak (SLD). Na swoim blogu w portalu Natemat.pl stwierdzając: „Czy nam się to podoba, czy nie, Pałac Kultury jest najbardziej rozpoznawalnym budynkiem w Warszawie. Naszą atrakcją turystyczną. Za kilkanaście, kilkadziesiąt lat, zrozumiemy, że wręcz największą atrakcją turystyczną Warszawy.” Dodał też, że PKiN spełnia też funkcje budynku użyteczności publicznej, który „dobrze służy Warszawiakom”. Podkreślił, że „nie jest pomnik gigantomanii okupowany przez biurokratów, ale miejsce najzwyczajniej potrzebne i pożyteczne”.

Zdaniem polityka SLD, większym problemem jest zagospodarowanie terenu wokół Pałacu. Olejniczak skrytykował obecne i poprzednie władze Stolicy, które w jego opinii „poniosły porażkę na polu zagospodarowania Placu Defilad”.

Budowa Pałacu Kultury i nauki rozpoczęła się w maju 1952 roku i trwała ponad 3 lata. Oficjalnie Pałac otwarto 21 lipca 1955 roku. W protokole przekazania „daru”, władze ZSRR i PRL zgodnie stwierdziły, że „uważają wybudowany przez Związek Radziecki w stolicy Polski – Warszawie – Pałac Kultury i Nauki za symbol wieczystej, niewzruszonej przyjaźni narodów radzieckiego i polskiego”.

Od 2007 roku PKiN jest wpisany na listę zabytków. Decyzja ta wzbudziła protest 70 osób (między innymi Jana Pietrzaka i ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego), które w liście do ówczesnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego pisały: „PKiN nie jest bowiem tylko zabytkiem. Jest symbolem zniewolenia Polski przez sowieckie imperium, jest znakiem upokorzenia narodu polskiego i wyrazem pogardy dla – de facto – okupowanego w latach PRL prywislianskogo kraja”. A Wy jak sądzicie?

 

Źródła – tok.fm, natemat.pl, wp.pl, gazeta.pl

Zobacz też:

Coś więcej niż tylko kawa, czyli kawiarnie z ambicjami

Śródmieście - polityczne centrum miasta

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...