Jeziorko Gocławskie. Co dalej?

Karol Szyszko    2013-10-23 16:27:21

W poniedziałkowy wieczór na Pradze Południe odbyło się spotkanie poświęcone przyszłości Jeziorka Gocławskiego. Wokół jego terenu ma powstać nowe osiedle mieszkaniowe i okoliczni mieszkańcy boją się ograniczenia dostępu do akwenu. Sprawa budzi wiele emocji.


Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/pages/Dariusz-Lasocki-Radny-Pragi-Po%C5%82udnie-mst-Warszawy-PRAWNIK/174833899204169

Jeziorko Gocławskie jest jednym z ulubionych miejsc spacerów mieszkańców Gocławia i Przyczółka Grochowskiego. Zarówno jeziorko jak i okoliczne tereny nie są jednak własnością miasta, tylko znajdują się w prywatnych rękach. Jeden z deweloperów planuje postawić tam 6 budynków wielorodzinnych. Łącznie ma powstać ponad 600 mieszkań. Mieszkańcy obawiają się m.in. ograniczenia dostępu do tego terenu i złego wpływu nowej inwestycji na środowisko. Sprawą zainteresował się praski radny Dariusz Lasocki, który zaproponował spotkanie mieszkańców z inwestorem. W związku z odmową ze strony dewelopera, razem ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Mieszkańców Pragi Południe zorganizował spotkanie z mieszkańcami okolicznych już istniejących osiedli mieszkaniowych.

Jeśli zależy ci na Jeziorku - przyjdź, dowiedz się, zabierz głos, podpisz petycje, zachęcali organizatorzy w internecie i na specjalnych plakatach. Frekwencja dopisała, mieszkańcy szczelnie wypełnili salę w Klubie Osiedlowym „Groszek”, przyszło ponad 100 osób. Niespodziewanie pojawił się również przedstawiciel władz dzielnicy w osobie wiceburmistrza Roberta Kempy. - Widząc informacje, które są przekazywane na stronach internetowych i widząc, że mieszkańców wprowadza się w błąd informacjami typu: nie będzie dostępu
do jeziorka i że inwestycja dotyczy również jeziorka i kanałku uznaliśmy, jako zarząd, że jest potrzeba pojawienia się tutaj i chociażby podjęcia próby wyjaśnienia. – tak burmistrz tłumaczył swoją obecność na spotkaniu Polityce Warszawskiej. Obecność Kempy ucieszyła również opozycyjnego radnego Marka Borkowskiego - Szkoda tylko, że nie zawsze był w stanie odpowiedzieć szczegółowo na pytania mieszkańców – mówi Borkowski. Potyczki słowne obu Panów okazały się jednym z głównych elementów debaty, nie przesłoniły jednak głównego tematu spotkania.

Pojawienie się przedstawiciela zarządu dzielnicy pokrzyżowało plany organizatorów debaty, którzy chcieli zdobyć poparcie dla petycji skierowanej do władz Pragi Południe i dewelopera. Burmistrz podważył sensowność takiego działania i niejako przejął inicjatywę. Mieszkańcy nie tracili okazji i zadali mu szereg pytań odnośnie planowanej inwestycji. Wyrazili swoje obawy dotyczące wycinki drzew, która już następuje, ogrodzenia części terenu oraz przyszłych problemów komunikacyjnych oraz tych związanych m.in. z infrastrukturą oświatową. Na część z tych pytań burmistrz odpowiedział. Obiecał między innymi kontrolę wycinki drzew i usytuowania płotów. W kontrze do propozycji radnego Borkowskiego, który na pytanie mieszkańców, co może zrobić w obecnej sytuacji, zapowiedział zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Dzielnicy w tej sprawie, burmistrz Kempa obiecał zorganizowanie w przyszłym tygodniu spotkania w urzędzie z przedstawicielami miejskich urzędników, którzy szczegółowo odpowiedzą mieszkańcom na ich pytania i wątpliwości.

W obecnej kadencji warszawskiego samorządu brałem już udział w niejednym spotkaniu organizowanym przez opozycyjnych radnych czy różne lokalne organizacje. Pierwszy raz spotkałem się jednak z sytuacją, gdy na takim „niezależnym” spotkaniu pojawia się przedstawiciel władz. Muszę przyznać, że było to cenne doświadczenie. Burmistrz wiedział, że będzie musiał zmierzyć się z trudnymi pytaniami i zarzutami opozycji. Jednak przyszedł i stawił czoło temu wyzwaniu. Pokazuje to na pozytywny efekt inicjatywy referendalnej, dzięki której, władze otworzyły się na dialog z mieszkańcami. Najbardziej na tej sytuacji zyskali mieszkańcy, którzy mieli szansę wyrobić sobie własne zdanie na podstawie przekazów dwóch stron.

 

Zobacz także:

Piotr Guział: referendum wygrali warszawiacy

Mieszkańcy protestują w obronie parku

Radny bez szkoły

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...