Starówkowe budowanie

Daniel Nowak    2013-11-04 11:33:46

Wciąż wielkie kontrowersje wzbudza projekt wybudowania nowoczesnego budynku na rogu ulic Senatorskiej i Podwale o którym pisaliśmy w zeszłym tygodniu. Sprawa robi się coraz ciekawsza, ponieważ ze strony miejskich urzędników pojawiają różne, dziwne tłumaczenia. Nie brakuje także wątków personalnych.

Wciąż wielkie kontrowersje wzbudza projekt wybudowania nowoczesnego budynku na rogu ulic Senatorskiej i Podwale o którym pisaliśmy w zeszłym tygodniu. Sprawa robi się coraz ciekawsza, ponieważ ze strony miejskich urzędników pojawiają różne, dziwne tłumaczenia. Nie brakuje także wątków personalnych.


Źródło: RKW Rhode Kellermann Wawrowsky

Cała sprawa swój początek ma w 2009 roku, kiedy to zostały wydane warunki zabudowy dla planowanej inwestycji. Wydanie zgody konsultowane było z warszawskim konserwatorem zabytków. W 2011 roku grunty pod inwestycję, na których znajdował się parking, trafiły w prywatne ręce. To otworzyło drogę do rozpoczęcia inwestycji.

Już wtedy plany budowy nowoczesnego biurowca nieopodal warszawskiej Starówki budziły kontrowersje. – Budynek był do maksimum "napompowany" metrami sześciennymi. Wyciągnięty do góry jak najwyżej można i podzielony jak największą liczbą kondygnacji – mówiła dla portalu „TVN Warszawa” historyk sztuki profesor Małgorzata Omilanowska, która oglądała wstępne projekty inwestycji. – Forma i detal budynku mogą być współczesne, ale ozdobne styropianowe farfocle nie pomogą, jeśli proporcje i podziały nie nawiązują do historycznego otoczenia – dodała Omilanowska.

Ówczesne głosy krytyki nie powstrzymały planów budowy budnyku w okolicach Starego Miasta. W lutym 2012 roku stołeczny konserwator zabytków wydał zgodę na budowę u zbiegu ulic Senatorskiej i Podwale. – W lutym 2012 roku stołeczny konserwator zabytków wydał pozwolenie na realizację nowego budynku w rejonie ul. Senatorska, Miodowa i Podwale wraz z przebudową istniejącego budynku przy ul. Podwale 1, który nie jest zabytkiem. Zabudowa pierzei została oceniona przez biegłego rzeczoznawcę ministerstwa kultury, który złożył korektę przedstawionego projektu. Najważniejsza dotyczyła zmiany ukształtowania dachów narożnych. Ta zmian została przez inwestora naniesiona – informowała w październiku tego roku Magdalena Łań z biura prasowego Ratusza.

Decyzję z 2012 roku, którą wydała ówczesna konserwator Ewa Nekanda-Trepka, podtrzymuje Piotr Brabandera - obecny konserwator – Wytyczne konserwatorskie w pełni legalizują założenia inwestycji w tym miejscu – przekonuje szef Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Inwestycja uzyskała pełne poparcie władz miasta. Jak przekonywał w październiku architekt Wojciech Grabianowski z biura RKW, które przygotowało projekt, inwestycja była szeroko konsultowana – Projekty szczegółowo konsultowaliśmy ze "wszystkimi świętymi": specjalistami z UNESCO, architektami miasta, konserwatorem zabytków. Rozmiary budynku, jego proporcje, wysokości i szerokości elewacji. To wszystko nawiązuje do zabytkowych obiektów z najbliższego otoczenia – mówił portalowi „warszawa.gazeta.pl”.

Zapewnień architekta nie potwierdził jednak Polski Komitet ds. UNESCO, o czym pisaliśmy na naszym portalu „W związku z doniesieniami prasowymi o konsultowaniu projektu budowy nowoczesnego biurowca przy ul. Podwale 1 i ul. Senatorskiej ze specjalistami z UNESCO, Polski Komitet do spraw UNESCO pragnie oświadczyć, że takich konsultacji nie było” – możemy przeczytać w oświadczeniu, jakie pojawiło się na stronie Komitetu.

Bardzo ciekawą kwestią są wątki personalne w całej sprawie. Brabandera – obecny konserwator – w 2012 roku był zastępcą Ewy Nekandy-Trepki, a mimo to przy niewygodnych pytaniach tłumaczy się, że zgodę wydała jego poprzednicza. Dziś Nekenda-Trepka jest pełnomocnikiem prezydent Warszawy ds. dziedzictwa UNESCO. Być może Grabianowskiemu chodziło o konsultacje z prezydenckim pełnomocnikiem, a nie Polski Komitet ds. UNESCO?

Jak ustalił tygodnik „Wprost” jest jeszcze inne ciekawe powiązanie personalne. Jednym z współtwórców projektu RKW jest architekt Bartosz Naperty. Jedną z kluczowych dla rozpoczęcia inwestycji decyzji wydała Jolanta Zdziech-Naperty, naczelnik wydziału architektury i budownictwa Dzielnicy Śródmieście. Prywatnie – matka architekta. Jak przekonują obydwoje powiązania rodzinne nie miały żadnego wpływu na decyzje odnośnie inwestycji.


Źródło: www.facebook.com/miastojestnasze

Czy warszawskie Stare Miasto zostanie wykreślone z listy UNESCO? Tego jeszcze nie wiadomo, jednak już część warszawiaków „pogrzebała” Starówkę na liście już 29 października. Najbardziej jednak powinna niepokoić mieszkańców Warszawy swoista niekonsekwencja władz Warszawy w kwestii polityki przestrzennej. Mnie osobiście bulwersuje postawa obecnego konserwatora, Piotra Brabandera, który w kwestii pomnika Witolda Pileckiego na Krakowskim Przedmieściu jest nieprzejednany, ponieważ Takt Królewski „stanowi już zamkniętą urbanistycznie przestrzeń i nie ma możliwości lokowania w tej okolicy, będącej pomnikiem historii, kolejnych nowych upamiętnień”, jednak już w przypadku nowej inwestycji, w bezpośrednim sąsiedztwie Kolumny Zygmunta, nie widzi żadnych problemów.

 

Źródła: własne, tvnwarszawa.pl, warszawa.gazeta.pl, Wprost

 

Zobacz także:

Ann Applebaum: PKiN to symbol stalinizmu

Pomnik zawieszony

Stare Miasto zniknie z listy UNESCO?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...