Burmistrzowie bliżej mieszkańców

Karol Szyszko    2013-11-20 08:47:00

Od kilku tygodni możemy zaobserwować wzmożoną aktywność burmistrzów dzielnic oraz lokalnych warszawskich samorządowców. Organizują oni specjalne spotkania z mieszkańcami poświęcone problemom i wyzwaniom swojej dzielnicy. W listopadzie na samym tylko Ursynowie odbyły się trzy takie debaty.


Źródło zdjęcia: www.ursynow.waw.pl

Konsultacje burmistrza Piotra Guziała z mieszkańcami Ursynowa, spotkania informacyjne dotyczące przyszłości Jeziorka Gocławskiego na Pradze Południe czy debata poświecona problemom Ochoty z udziałem burmistrza dzielnicy Maurycego Komorowskiego i przewodniczącej Rady Warszawy Doroty Malinowskiej-Grupińskiej. To tylko niektóre ze spotkań, jakie są organizowane przez stołecznych polityków w ostatnich tygodniach.

– Mam nadzieję na ciekawą rozmowę. A może raczej na pierwszą z serii rozmów:) Ochota jest świetną dzielnicą do mieszkania, ale może być lepszą. Musimy się starać, żeby mieć wpływ na to jak się będzie zmieniała – napisała w internecie Dorota Malinowska-Grupińska pod wydarzeniem promującym spotkanie „Porozmawiajmy o Ochocie”, które odbędzie się dziś o godzinie 18 w Szkole Podstawowej nr 61 przy ul. Białobrzeskiej 27. Na spotkanie zaprasza dzielnicowe koło Platformy Obywatelskiej.

– 12 listopada spotkaniem z mieszkańcami zachodniej części Kabat burmistrz Ursynowa Piotr Guział zapoczątkował serię konsultacji nt. problemów w poszczególnych częściach dzielnicy – czytamy na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Ursynów. – Celem spotkań jest wysłuchanie mieszkańców i poznanie ich opinii na temat dotychczasowej działalności Zarządu Dzielnicy oraz pracy Urzędu Dzielnicy. Ponadto spotkania będą okazją do przekazania uwag dotyczących zaplanowanych na kolejne miesiące działań władz Dzielnicy – brzmią dalej słowa komunikatu.

Czyżby burmistrzowie wzięli przykład z Hanny Gronkiewicz-Waltz z okresu kampanii referendalnej, a może samorządowcy przypomnieli sobie o zbliżających się wielkimi krokami przyszłorocznych wyborach? O przyczynę takiego stanu rzeczy zapytaliśmy prof. Rafała Chwedoruka z Uniwersytetu Warszawskiego. – Przyczyny są niebanalne i banalne. Do rzeczy niebanalnych zaliczam doświadczenie referendum warszawskiego, które pokazało, że zaniedbywanie kontaktu nawet z niszowymi grupami mieszkańców może obrócić się przeciwko politykowi. Przyczyna banalna jest oczywiście związana z kalendarzem politycznym i z tym, że to są ostatnie miesiące by wryć się jeszcze w pamięć wyborców przed normalnymi wyborami samorządowymi – tłumaczy politolog. – Warto do tego dodać, że przez najbliższe miesiące polska polityka będzie coraz silniej funkcjonowała w cieniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, a więc tematy ogólnopolskie zdominują przekaz. Wielu samorządowców będzie miało po prostu mniej czasu, mniej możliwości w porównaniu do poprzednich elekcji, by dotrzeć do wyborców – dodaje profesor z Instytutu Nauk Politycznych UW.

Do niedawna otwarte spotkania w dzielnicach z warszawiakami były domeną opozycyjnych samorządowców, którzy często, tak jak radny Paweł Lisiecki z Pragi Północ napotykali na „techniczne problemy” jak choćby wynajęcie odpowiedniej sali. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. To sami przedstawiciele władz starają się o bezpośredni kontakt z mieszkańcami i zapraszają ich do konsultacji i wspólnej dyskusji o dzielnicy. Niezależnie, czy przyczyną tej tendencji jest efekt referendum czy zbliżające się wybory samorządowe, jest to kierunek w dobrą stronę, do większego udziału obywateli w procesie podejmowania decyzji.

Źródła: własne, www.ursynow.waw.pl, www.fb.com

 

Zobacz także:

Radny bez szkoły

Jeziorko Gocławskie, co dalej?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...