Podpisano umowy śmieciowe

Wiktor Raczkowski    2013-11-20 16:30:00

Wczoraj władze Warszawy zawarły umowy z firmami, które od lutego przyszłego roku będą odbierać oraz wywozić odpady. Trudno jednak mówić o spektakularnym sukcesie, ponieważ podpisane kontrakty dotyczą jedynie ośmiu spośród osiemnastu stołecznych dzielnic. O tym, kiedy miasto będzie mogło podpisać resztę umów zdecyduje Krajowa Izba Odwoławcza. Wiele wskazuje na to, że w przypadku „pechowej” dziesiątki śmieciowej reformy nie uda się wprowadzić na czas, czyli od lutego.

 

Wedle zapisów zawartych w umowach firma Lekaro za ok. 114 mln zł brutto przez trzy lata obsługiwać będzie odbiór śmieci na prawym brzegu Wisły: na Pradze Północ, Pradze Południe, w Wawrze, Rembertowie i Wesołej. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania za odbiór odpadów w Śródmieściu zarobi ok. 109,6 mln zł brutto, a firma Sita Polska za obsługę Ursynowa i Wilanowa zainkasuje 108 mln zł brutto.

- Najważniejsze dla mnie jest, aby śmieci były odbierane od mieszkańców stolicy terminowo i bez zakłóceń. Podpisane dziś umowy obejmują swoim zasięgiem osiem dzielnic, połowę obszaru Warszawy To pierwszy duży krok w kierunku wprowadzenia docelowego systemu odbioru śmieci w Warszawie – mówiła tuż po podpisaniu umów prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- To z całą pewnością najtrudniejszy przetarg w dziejach miasta. Ogromne pieniądze, wielkie emocje, walka o rynek, to wszystko daje taki właśnie skutek. Robimy wszystko, żeby system zadziałał. Przeanalizowaliśmy sytuację i doszliśmy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie podpisanie części kontraktów – dodawał Jarosław Dąbrowski, wiceprezydent Warszawy.

O sposobie wyboru firm mówił: - W specyfikacji przetargowej jasno wskazaliśmy czego oczekujemy od oferentów. Po pierwsze będzie bardzo dobrze zabezpieczony transport odpadów od naszych domów do instalacji Regionalnej Stacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Śmieciarki będą wyposażone w specjalne urządzenia GPS, które będą pokazywały ślad poruszania się pojazdów. Będą także wagi, dlatego będziemy wiedzieli ile śmieci wpadło do samochodów, a także chipy, dzięki którym dowiemy się kiedy pojemniki zostały otwarte. Widać więc, że system jest bardzo ścisły. Mogę powiedzieć, że stawki nie wzrosną, natomiast co po pierwszym lutego, to zobaczymy. Ten system ma szanse się bilansować na stawkach, które są akceptowane przez mieszkańców. Nie są to stawki wygórowane – w skali ogólnopolskiej znajdują się w środku zestawienia.

Cały czas waży się los podpisania umów dotyczących wywozu odpadów z pozostałych dziesięciu dzielnic Warszawy. Wszystko zależy od Krajowej Izby Odwoławczej, która cały czas zajmuje się odwołaniami firm Byś i Remondis. Oba przedsiębiorstwa skarżą się, że warunki przetargu (postawienie na kryterium najniższej ceny) stawiały je na z góry przegrane pozycji. Jeżeli KIO nie podejmie decyzji przed 1 lutego, będzie to oznaczało, że osiem dzielnic będzie funkcjonowała według nowego systemu, natomiast w pozostałych dziesięciu cały czas będzie obowiązywał system pomostowy.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza, TVN Warszawa, własne.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...