Kontrowersyjna budowa na Starówce trwa mimo decyzji Ratusza

Karolina Wiśniewska    2013-11-22 08:45:49

Piątkowa konferencja Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie Starówki wywołała niemałe zamieszanie. Stołeczny Ratusz informuje o pierwszych istotnych zmianach i podaje nazwisko nowego pełnomocnika ds. UNESCO, którym po odwołaniu Ewy Nekandy-Trepki zostaje Anna Zasadzińska. „Polityka Warszawska” przygląda się pani pełnomocnik i sprawdza, co dzieje się na Pl. Zamkowym.


Źródło zdjęcia: https://facebook.com/warszawa

Luksusowy biurowiec mający powstać na warszawskiej Starówce z dnia na dzień wywoływał coraz większe zainteresowanie. Niemal codziennie media donosiły o nowych i bardziej kontrowersyjnych odsłonach inwestycji. Sprawa niepokoiła mieszkańców stolicy, a także zmobilizowała radnych Śródmieścia do zwołania sesji nadzwyczajnej. W piątek wyraźne stanowisko zawarła Hanna Gronkiewicz-Waltz, o czym pisaliśmy na łamach portalu w zeszłym tygodniu.

Rekonstrukcja nie tylko w rządzie, ale też w Ratuszu

Jedną z kluczowych decyzji Pani Prezydent było odwołanie Ewy Nekandy-Trepki ze stanowiska pełnomocnika  ds. zarządzania światowym dziedzictwem UNESCO. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że funkcję tą przejmuję pani Anna Zasadzińska – obecna kierownik Centrum Interpretacji Zabytku w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. Mieszkańcy mieli okazję poznać nową panią pełnomocnik m.in. podczas obchodów 60. rocznicy odbudowy Starego Miasta, które miały miejsce w lipcu tego roku. Wówczas A. Zasadzińska wyjątkowo często wypowiadała się zarówno dla stołecznych, jak i ogólnopolskich mediów. Decyzją o takiej odbudowie przywrócono Starówce dawną świetność. Mieszkańcy także pragnęli dzięki tej odbudowie odzyskać coś utraconego podczas wojny, coś im bliskiego i znajomego. Również w związku z tym odbudowa warszawskiego Starego Miasta jest taka niezwykła – podkreślała.

Jednym z kluczowym obowiązków pani pełnomocnik będzie współpraca z UNESCO w zakresie ochrony Starego Miasta. Wszystko wskazuje więc na to, iż czeka ją bardzo pracowity okres. Bowiem swoją wizytę w ciągu najbliższych tygodni zapowiedzieli już przedstawiciele UNESCO. Przyjadą do stolicy, aby przeprowadzić konsultacje, których zabrakło wcześniej – przed podjęciem decyzji o budowie. 

Co ciekawe, osoba Ewy Nekandy-Trepki nie znika z wokandy. Otóż pełni ona funkcję dyrektora w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, więc de facto jest przełożonym A. Zasadzińskiej. Sprawa szybko zostaje zauważona i komentowana przez internautów: Nominacja jest pozorna, bo z tylnego siedzenia decyzje podejmować będzie nadal pani Trepka – zauważa jeden z nich.

W kwestii warszawskiej Starówki najważniejsze jest szybkie wypracowanie mądrego porozumienia, zarówno z mieszkańcami, stołecznymi politykami, jak również z przedstawicielami paryskiej siedziby UNESCO. Miejmy nadzieje, że wszelkie wątki personalne nie wpłyną w żaden sposób na problem, a zapowiadana współpraca przyniesie owocne rezultaty i Stare Miasto nie zniknie z listy światowego dziedzictwa.

Decyzja jest, efektów brak – prace nadal trwają

Mówiąc o Starówce nie sposób nie wspomnieć o tym, co wydarzyło się na placu budowy w poniedziałek. Mimo decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz o tymczasowym przerwaniu prac – działania nie zostały wstrzymane. Pani Prezydent sobie, a inwestor sobie? I tak, i nie... Rzecznik dzielnicy Śródmieście Mateusz Dallali przekonywał, że zatrzymanie budowy nie ma rygoru natychmiastowej wykonalności. Inwestor ma 7 dni na złożenie zażalenia do Wojewody Mazowieckiego. Ten powinien zażalenie rozpatrzyć bez względnej zwłoki. Do tego czasu prace na budowie mogą być prowadzone – czytamy na stronie tvnwarszawa.pl. Decyzja Hanny Gronkiewicz-Waltz spotkała się naturalnie z ogromną krytyką ze strony spółki Senatorska Investment, która takie zażalenie postanawia złożyć. Działanie pani prezydent Hanny Gronkiewicz–Waltz, uznajemy za oburzające (…) Takie decyzje godzą w pozytywny wizerunek Warszawy, jako przyjaznej przedsiębiorcom i w przyszłości mogą rzutować widocznym zahamowaniem rozwoju miasta – napisał w specjalnym oświadczeniu adwokat spółki Andrzej Muszyński.

Pojawiają się również doniesienia, że deweloper będzie żądał odszkodowania. Pozwolenie na budowę wydano prawomocnie, a sprawa na ten temat toczyła się przez pięć lat. Czas na ewentualnie wątpliwości i zmiany minął...

W poniedziałek – 25 listopada o godz. 15.00 odbędzie się dokończenie nadzwyczajnej sesji Rady Śródmieścia ws. inwestycji na Pl. Zamkowym. O wyniku obrad oraz kolejnych ważnych wydarzeniach będziemy na bieżąco informować.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Starówkowe budowanie

Burmistrzowie bliżej mieszkańców

Szalet za prawie 5 mln zł? Ratusz nie widzi problemu

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...