Uchwalmy to razem... na Woli!

Karolina Wiśniewska    2013-11-22 14:11:26

Wola to dzielnica, która w samej nazwie ma piękne i motywujące do społecznego zaangażowania słowo. Nowe dzielnicowe stowarzyszenie zamierza wypełnić je właściwą treścią. W tym celu rozpoczęło działania na rzecz uświadomienia obywatelom, że już dziś mogą współdecydować o swoim najbliższym otoczeniu. Stowarzyszenie Wola Zmian ma ambitny plan przeprowadzenia na szczeblu dzielnicowym pierwszej lokalnej inicjatywy uchwałodawczej. Jest narzędzie, wsparcie finansowe zagranicznych programów, przychylność władz dzielnicy i przede wszystkim wielka determinacja osób zaangażowanych w projekt. Czas na głos mieszkańców!

W czwartkowe przedpołudnie, w Urzędzie Dzielnicy Wola odbyła się konferencja Stowarzyszenia Wola Zmian. Podczas spotkania przedstawiciele opowiedzieli o swoim pomyśle przeprowadzenia lokalnej inicjatywy ustawodawczej na szczeblu dzielnicowym. Projekt zdobył 12 miejsce w rankingu zakwalifikowanych do otrzymania funduszy w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. To pierwsza tego typu inicjatywa, co dodatkowo podnosi jej znaczenie. Od czterech lat działamy na rzecz mieszkańców Woli. Teraz, kiedy udało nam się uzyskać dodatkowe granty finansowe możemy zintensyfikować nasze działania i w jeszcze większym stopniu zaangażować obywateli – mówi Aneta Skubida, wiceprzewodnicząca stowarzyszenia.

Na konferencję przybyli przedstawiciele Rady Dzielnicy Wola, burmistrz Urszula Kierzkowska, jej z-ca Katarzyna Łęgiewicz, a także liczne grono mieszkańców dzielnicy.

Lokalna inicjatywa uchwałodawcza na Woli

Dzięki inicjatywie stowarzyszenia mieszkańcy Woli będą mogli samodzielnie zadecydować o funkcjonowaniu ich najbliższego otoczenia. Do rozdysponowania mają 0,5% środków z budżetu dzielnicy, co daje ok. 2 mln zł. Projekt przewiduje kilka etapów jego realizacji. Najważniejsze jest rzetelne poinformowanie o nim „wolskich” obywateli, a następnie analiza ich potrzeb i oczekiwań. Kluczowe znaczenie w tym aspekcie będzie miał Internet. Wkrótce uruchomiony zostanie portal uchwalmyto.pl, który stanowić będzie swoisty „pas transmisyjny” między mieszkańcami, a samorządem. To tutaj mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje problemy i pomysły na uchwały – informuje Kamil Jurczewski, koordynator całego projektu. Oprócz Internetu, ważne miejsce zajmą także ankiety przeprowadzane bezpośrednio wśród mieszkańców dzielnicy już w pierwszych dwóch miesiącach przyszłego roku.  Kiedy już zebrane zostaną wszelkie pomysły naszych mieszkańców, przygotujemy wniosek, pomożemy zbierać podpisy i przypilnujemy uchwalenia prawa. Konferencja ewaluacyjna planowana jest pod koniec lutego – mówi na spotkaniu K. Jurczewski. Warto zauważyć, że wymagana pod wnioskiem ilość zebranych podpisów jest niewielka. Wystarczy zaledwie 1,5% wszystkich uprawnionych do głosowania mieszkańców Woli. 

Mieszkańcy – to Wasza dzielnica i Wasz czas!

Sam projekt i dofinansowanie go przez Szwajcarsko-Polski program stanowi niewątpliwie powód do ogromnej satysfakcji zarówno dla członków stowarzyszenia, jak również samych mieszkańców Woli. Nie odniesie on jednak stuprocentowego sukcesu bez jednego ważnego punktu jakim jest zaangażowanie wolskiego społeczeństwa. Fundamentem tej inicjatywy jest współpraca. Zachęcamy do aktywnego włączania się w nasze działania, śledzenia naszej strony internetowej, profilu na Facebooku i bezpośredniego kontaktowania się z nami – zaprasza wiceprzewodnicząca A. Skubida.

Społeczna świadomość i aktywność jest dla dobra wspólnego dzielnicy bardzo ważna. Ludzie, którym nie jest obojętny los swojego sąsiedztwa – w tym konkretnym przypadku los warszawskiej Woli – powinni się angażować w tego typu akcje. Nie bójmy się zaglądać na podane strony internetowe i zgłaszać własne pomysły. Nie zamykajmy drzwi przed ankieterami (których zresztą także potrzeba), bo nie przyjdą oni tylko po to, aby wypełnić kartę pytań, ale głównie po to, aby dowiedzieć się tego, co Cię w wolskiej rzeczywistości cieszy, a co smuci. Nie należy bezczynnie patrzeć na to, jak kluczowe sprawy naszego miejsca zamieszkania są ustalane przez kogoś innego, skoro samemu można to uczynić.

Władze dzielnicy są na „tak”

Na projekt Stowarzyszenia Wola Zmian przychylnym okiem patrzą przedstawiciele dzielnicowych władz. Obecni na spotkaniu radni Dariusz Puścian (PO) oraz Paweł Pawlak (SLD) w imieniu swoim oraz swoich klubów zadeklarowali wspieranie obywatelskiej inicjatywy: Mieszkańcy powinni się angażować i tworzyć swoje pomysły, oby tylko miały one wydźwięk pozytywny – przekonują zgodnie. Pani burmistrz Łęgiewicz przekonuje – Zarząd Dzielnicy dziękuję i wspiera projekt stowarzyszenia. Cieszymy się, ze Wola jako pierwsza ma szansę się w ten sposób zaprezentować.

Nie zabrakło także opinii samych obywateli, którzy również zapowiadają chęć uczestnictwa w projekcie. – Jeśli ma to służyć nam, to podpisuję się pod tym bez zastanowienia – deklaruje jeden z mieszkańców.

Tworząc projekt „Uchwalmy To!” Stowarzyszenie Wola Zmian współpracowało z rzeszowskim Stowarzyszeniem Horyzonty, w związku z czym podsumowanie całej akcji będzie miało miejsce właśnie w stolicy Podkarpacia.

  

ZOBACZ TAKŻE:

Bitwa o taksówki

Burmistrzowie bliżej mieszkańców

Co z tą Kartą Warszawiaka?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...