Jest zgoda ws. lokalizacji pomnika rtm. Pileckiego

Daniel Nowak    2013-11-24 09:55:38

Witold Pilecki doczeka się w końcu upamiętnienia w Warszawie. Po prawie 4 miesiącach starań organizatorom akcji „Chcemy pomnika rotmistrza Pileckiego w Warszawie”– Stowarzyszeniu Młodzi dla Polski,  warszawskim politykom i rodzinie pułkownika Pileckiego udało znaleźć się miejsce godne upamiętnienia ochotnika do Auschwitz.


Źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Proces_Pileckiego_1948-2jpg.jpg

Od początku akcji trudno było znaleźć osobę, która sprzeciwiałaby się upamiętnieniu w stolicy Witolda Pileckiego, jednego z największych bohaterów w najnowszej historii Polski. Nieoczekiwanie punktem spornym okazała się lokalizacja pomnika.

We wrześniu warszawski PiS próbował przeforsować na Radzie Miasta swój pomysł, czyli zastąpienie pomnikiem Pileckiego pomnika Braterstwa Broni z Placu Wileńskiego. Pomysł ten nie zdobył większości w radzie i uchwała nie została włączona do porządku obrad. Nie zakończyło to na szczęście tematu pomnika w Warszawie.

Dzięki współpracy pomiędzy inicjatorami akcji, rodziną bohatera i warszawskimi politykami udało się w końcu znaleźć lokalizację, która będzie satysfakcjonowała wszystkie strony. Pomnik Witolda Pileckiego stanie najprawdopodobniej na warszawskim Żoliborzu, w Alei Wojska Polskiego. – Byliśmy na to przygotowani, gdyż wśród propozycji jakie się pojawiły, ta od początku spotkała się z aprobatą rodziny Witolda Pileckiego. Miasto miało kilka innych pomysłów, m.in. ciekawy pl. Starynkiewicza (obok Reduty Witolda), my również zaproponowaliśmy kilka lokalizacji jak Park Kazimierzowski przy ul. Oboźnej i Uniwersytecie Warszawskim oraz pl. Wileński (zgodnie z pomysłem radnych Prawa i Sprawiedliwości). Ta ostatnia propozycja przestała być brana pod uwagę ze względu na brak woli politycznej ze strony większości radnych oraz sprzeciw p. Zofii Pileckiej. W tej całej sytuacji znakomicie odnalazł się burmistrz Żoliborza, który zaproponował kompromisowe rozwiązanie – mówi dla naszego portalu Mateusz Parys ze stowarzyszenia Młodzi dla Polski, pomysłodawca akcji. – Od początku zarówno miasto jak i rodzina rotmistrza były przychylne tej lokalizacji, a to jest gwarancją na jak najszybsze powstanie pomnika. Byliśmy więc na to przygotowani, bo nie chcieliśmy w żadnym wypadku działać niezgodnie ze stanowiskiem rodziny honorowanego Bohatera. Jest to nadal informacja nieoficjalna i dotyczy najbardziej prawdopodobnego miejsca – dodaje.

Jak mówi Parys, proponowana lokalizacja posiada pełne poparcie Stowarzyszenia – Po pierwsze, Żoliborz pod względem formalnym jest gotowy, miejsce jest przygotowane pod postawienie pomnika i wiadomo, że nie będzie żadnych problemów z np. gestorami sieci (kanalizacja, energetyka), co często torpeduje plany związane ze wznoszeniem pomników. Po drugie, zarówno miastu jak i rodzinie zależało na uwzględnieniu aspektu biograficznego w wyborze miejsca. Rotmistrz Pilecki mieszkał w okolicach, tutaj też celowo pozwolił się schwytać Niemcom w "łapance", by zinfiltrować obóz Auschwitz-Birkenau i zbudować tam ruch oporu. Po trzecie, w Ratuszu są plany, by pomiędzy Cytadelą, a Powązkami Wojskowymi powstała "aleja chwały", honorująca bohaterów Wojska Polskiego. Rotmistrz Pilecki miałby być pierwszym z nich. To według nas świetny pomysł – zachwala lokalizację.

Wariant żoliborski zaskarbił sobie również sympatię warszawskich polityków. – Popieram lokalizację pomnika pułkownika Witolda Pileckiego na Żoliborzu – stwierdził przewodniczący klubu PO Jarosław Szostakowski. –  W tej sprawie jesteśmy w kontakcie z Panią Prezydent. Mamy nadzieję, że szybko to miejsce zostanie oznaczone głazem z tablicą mówiącą, że tam powstanie pomnik. Na ostateczną formę pomnika powinien pilnie zostać ogłoszony konkurs – dodał.

W podobnym tonie wypowiada się Sebastian Wierzbicki, szef warszawskiego SLD – Uważamy, że w Warszawie jest miejsce dla rożnych bohaterów. Od początku mówiliśmy, że poprzemy budowę pomnika rtm. Pileckiego, tylko chcemy, żeby jego lokalizacja była uzgodniona i nie kontrowersyjna. Nie było naszej zgody na usytuowanie pomnika w miejscu pomnika Czterech Śpiących. Nie można honorować jednych kosztem innych. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy proponowaną, nową lokalizację na Żoliborzu – stwierdził wiceprzewodniczący Rady Warszawy.

– Po rozmowie z Zofią Pilecką uznaliśmy, że jako Prawo i Sprawiedliwość będziemy popierać tę lokalizację, którą ona zaakceptuje. Z tego co wiem, to rodzina pułkownika akceptuje pomysł z ulokowaniem pomnika na Żoliborzu – stwierdził Maciej Wąsik z Prawa i Sprawiedliwości. – Wiem, że dzielnica (Żoliborz - przyp. red.) będzie na ten temat dyskutowała. Myślę, że jeżeli jest ogólny konsensus co do miejsca, to sprawę powinien prowadzić Ratusz – powiedział Wąsik pytany o to czy PiS ma w planie działania związane ze sprawą pomnika.

Wygląda na to, że po kilu miesiącach działań organizatorów akcji, udało się osiągnąć porozumienie, które satysfakcjonuje wszystkich zainteresowanych sprawą. Teraz pozostało nam czekać na jak najszybsze odsłonięcie pomnika pułkownika Witolda Pileckiego w Warszawie.

 

Zobacz także:

Młodzi chcą Pileckiego w Warszawie

Pomnik Rotmistrza musi poczekać

Pomnik zawieszony

Pomnikowa polityka

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...