Dzielnicowe środki na inwestycje. Bemowo otrzymuje najwięcej

Karolina Wiśniewska    2013-11-28 17:22:59

Stołeczny Ratusz rozdysponował środki na inwestycje. W 2014 roku warszawskie dzielnice otrzymają łącznie 356 mln zł. Najwięcej pieniędzy trafi do Bemowa oraz prężnie rozwijającej się Białołęki. Najmniej zaś otrzyma Rembertów i Żoliborz. Wskazana kwota jest o ok. 6 mln zł wyższa niż w mijającym właśnie 2013 roku. Mimo to, niektóre dzielnice w porównaniu do zeszłych lat otrzymały znacznie mniej środków, w czym niektórzy doszukują się typowo politycznych przyczyn. Referendalna zemsta czy też zwyczajna sprawiedliwość? 


Źródło zdjęcia: um.warszawa.pl

Zadanie za pewne nie należało do najłatwiejszych, bowiem dzielnic w stolicy mamy aż osiemnaście. Ponadto, władze każdej z nich bez cienia zawahania wymieniają szereg niezbędnych i bardzo rozwojowych inwestycji, które chcieliby zrealizować.

Ostatecznie postanowiono, iż najhojniej obdarowane zostanie Bemowo. Z budżetu miasta trafi tutaj 65,5 mln zł, co w przeliczaniu na jednego mieszkańca wynosi ok. 590 złotych. Władze zdają się nie mieć wątpliwości, na co przeznaczyć tak wysokie dochody. Wiceburmistrz dzielnicy Krzysztof Zygzak przekonuje, że jest do doskonały moment na realizację odkładanych przez lata projektów, np. budowa szkoły przy ul. Zachodzącego Słońca czy domy komunalne na ul. Pełczyńskiego, w których znalazłoby się ponad 130 mieszkań. Drugie miejsce zajmuje Białołęka – „najmłodsza” dzielnica Warszawy – na rzecz której przekazane zostanie 44 mln złotych. Zgodnie z planem, ponad połowę tychże środków pochłonie budowa dwóch szkół podstawowych (na ul. Głębockiej i Ceramicznej). Na Białołęce mamy najwyższy przyrost naturalny, w związku z czym takie inwestycje są niezbędne, żeby ustrzec dzieci przed przepełnionymi placówkami oświaty – przekonują władze dzielnicy. Pierwszą trójkę z sumą 39 mln złotych zamyka Targówek. Władze dzielnicy zamierzają zająć się przede wszystkim zagospodarowaniem terenów zieleni przy Kanale Bródnowskim, a także budową sali sportowej przy ul. Oszmiańskiej.

Nieco inaczej prezentuje się zwycięska trójka kiedy pod uwagę bierzemy liczbę mieszkańców danej dzielnicy. Na pierwszym miejscu niezmiennie pozostaje Bemowo – 590 złotych na osobę, lecz zaraz za nim plasuje się Wilanów, gdzie „na głowę” przypada tylko niecałe 4 mln zł mniej. Pozycja trzecia należy tym razem do Pragi Północ  (515 mln zł).

Najniższe dofinansowanie na inwestycje w roku 2014 dostaną Rembertów (zaledwie 5,5 mln zł), Wesoła (9,1 mln zł) i Żoliborz (7,6 mln zł).

Jeżeli w grę wchodzą pieniądze, walka zawsze jest niezwykle zacięta – ta prosta prawda znana jest doskonale chyba wszystkim. Każdy chciałby uzyskać jak najwięcej i oddać jak najmniej. Finansowy podział satysfakcjonujący każdą ze stron jest praktycznie nierealny. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, jeżeli owe kontrowersyjne i jakże pożądane pieniądze łączą się z polityką. Wówczas emocje często sięgają zenitu.

Swoistym „języczkiem u wagi” w komentarzach dotyczących budżetu staje się dzielnica Piotra Guziała. W tym roku trafi tu zaledwie 15 mln złotych. „Zaledwie”, gdyż w poprzednich latach to właśnie Ursynów był jedną z najobficiej obdarowywanych pod tym względem części miasta. Najlepszym tego dowodem jest tegoroczny budżet, gdzie z Ratusza spłynęło na dzielnice dwa razy więcej środków inwestycyjnych. Burmistrz dzielnicy przekonuje, że jej potrzeby są zdecydowanie większe, potrzeba m.in. szkół, przedszkoli, budowy wielu nowych ulic, itp...

Chyba nie trzeba przypominać, że to właśnie pan burmistrz był inicjatorem akcji referendalnej w Warszawie. Nie brakuje zatem głosów, które łączą ten fakt ze słabym dofinansowaniem Ursynowa na rok 2014. Czyżby Hanna Gronkiewicz-Waltz mściła się na człowieku chcącym usunąć ją z prezydenckiego fotela? - pytają niektórzy. Tu ambicje burmistrza, tam mściwa pani prezydent... a kto na tym traci? My, mieszkańcy Ursynowa! - czytamy w jednym z komentarzy pod postem Piotra Guziała na Twitterze. Rzecznik Ratusza Agnieszka Kłąb w wypowiedzi dla Polskiego Radia przekonywała, że podział budżetu nie ma nic wspólnego z akcją referendalną - Zasady konstruowania budżetów są ściśle określone, zapisane w wieloletniej prognozie finansowej i takie same dla wszystkich. Wyliczane są na podstawie algorytmu opartego m.in. na liczbie mieszkańców i uczniów. A wydatki inwestycyjne w zależności od stopnia i przygotowania projektów.

Nie opowiadamy się w tym sporze po żadnej ze stron. Każda z dzielnic powinna na przestrzeni lat otrzymywać zbliżoną wartość pieniędzy. Skoro w danym okresie najwięcej zyskałby Ursynów, w kolejnych latach równie wysoka suma powinna trafić także do innych dzielnic, w zależności od ich potrzeb, liczby mieszkańców i inwestycyjnych planów. W ten sposób, aby każda część Warszawy mogła się intensywnie rozwijać.

Niemniej jednak warto zadbać o to, aby mieszkańcy nie czuli się w żaden sposób pokrzywdzeni. Budżet miasta jest niezwykle ważny dla wszystkich, dlatego oprócz umieszczenia na stronie internetowej liczącej kilkaset stron Wielkiej Prognozy Finansowej m.st. Warszawy na lata 2014-2042 (na podstawie której budżet jest opracowany) można przeprowadzić bezpośrednią akcję czy kampanię, gdzie mieszkańcy będą mieli okazje dokładnie poznać zasady ustalania planów finansowych i dowiedzieć się, dlaczego w danym roku ich dzielnica dostała taką, a nie inną sumę pieniędzy.

 

Źródła: gazeta.pl., polskieradio.pl, własne

 

Zobacz także:

„Ekoterroryzm” a sprawa warszawska

Prawie 4 tys. nowych urzędników za kadencji HGW. PiS: To skandalicznie dużo!

„Zaradny Mikołaj” na Białołęce

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...