Burmistrz chce odwołania szefowej Białołęckiego Ośrodka Kultury

Karol Szyszko    2013-11-30 10:34:51

Burmistrz Białołęki Piotr Jaworski przymierza się do odwołania dyrektorki dzielnicowego ośrodka kultury (BOK), Anny Barańskiej-Wróblewskiej. W tym celu wysłał do organizacji pozarządowych pismo z prośbą o opinię dotyczącą ich współpracy z BOK i jego szefową.

Anna Barańska-Wróblewska objęła swoje stanowisko pod koniec 2011 roku, kilka miesięcy po nagłej śmierci swojego poprzednika, Tomasza Służewskiego. Stanęła wtedy przed trudnym zadaniem, gdyż dyrektor Służewski, bardzo ceniony za swoją pracę i zaangażowanie, ustawił  wysoko poprzeczkę w tej materii dla swojej następczyni. Niestety, nowa pani dyrektor swoimi działaniami i trudnym charakterem wzbudzłiła falę krytyki i przysporzyła sobie wielu przeciwników. Efektem jest zamiar odwołania jej ze stanowiska przez burmistrza Białołęki, Piotra Jaworskiego.

- Mogę jedynie potwierdzić, że w związku z zamiarem odwołania ze stanowiska dyrektora BOK-u zwróciliśmy się do organizacji pozarządowych z prośbą o opinię ws. ich współpracy z osobą zajmującą to stanowisko. Obecnie czekamy na ich stanowiska, jak tylko je otrzymamy i przeanalizujemy będę mogła powiedzieć więcej – napisała "Polityce Warszawskiej" w oświaczeniu Bernadeta Włoch-Nagórny, rzeczniczka Białołęki.

Jakie są tego przyczyny? Po pierwsze, konflikt z pracownikami. Oficjalnie osoby podległe i współpracujące z panią dyrektor nie powiedzą o niej złego słowa. Opine zmieniają się, gdy mogą  mówić swobodnie, bez podania nazwiska. Problemem jest trudny charakter szefowej i złe traktowanie pracowników, a wręcz ich zastraszanie. Po drugie, koszty organizacji imprez. - W mojej ocenie tym najbardziej problematycznym wydatkiem były koszty imprez. Do tego czasu mięliśmy taką sytuację w ośrodku, że imprezy biletowane z udziałem gwiazd kosztowały dużo, dużo mniej niż te, które zaczęła organizować pani Barańska. - powiedział w marcu portalowi imb.waw.pl Tomasz Mitrowski, zwolniony dyscyplinarnie były kierownik ds. kulturalno-artystycznych. Wyjatkowo chojnie wynagradzana jest orkiestra "Romantica", założona przez szefową BOK. Tylko w styczniu 2012 roku na pięć koncertów z udziałem orkiestry Romantica dyrektor Barańska-Wróblewska wydała ponad 100 tys. zł.  - możemy przeczytać w gazecie Echo. W związku z tak dużymi wydatkami w budżecie ośrodka zaczęło brakować pieniędzy na inne, często zaplanowane i cykliczne wydarzenia.

Kilka tygodni temu odbyło się spotkanie pracowników BOK z wiceburmistrzem dzielnicy Mariuszem Budziszewskim. Wcześniej, napisali oni list do burmistrza w obronie premii swojej szefowej. - Premia dyrektor Anny Barańskiej-Wróblewskiej jest od dłuższego czasu znacznie obniżana, tym samym nasuwa się wniosek, że jakość jej pracy spadła. W związku z oczywistą zaleznością oceny pracy pracowników, tym samym wynagrodzenia za nią, z oceną pracy dyrektora, chcielibyśmy zapytać o powód tak niskiej oceny jej pracy, a tym samym wszystkich pracowników i funkcjonowania całego Ośrodka – napisali w liście. Nieoficjalnie mówi się, że za listem stała sama pani dyrektor, grożąc brakiem premii jeśli pracownicy się pod nim nie podpiszą.

Ciekawie prezentują się wyniki raportu sporządzonego przez Urząd Miasta, którego fragmenty zostały opublikowane na stronie internetowej ośrodka. Wynika z nich, że ponad połowa mieszkańców Białołeki (59%) deklaruje zadowolenie z oferty BOK, a niemal co trzecia osoba ocenia je przeciętnie (32%). Krytyczne głosy należą tylko do 9% badanych. Jednak, w 2012 roku liczba widzów i uczestników wydarzeń organizowanych przez ośrodek spadła o 6 tys. osób (do 34,6 tys.), czyli do poziomu z 2007 roku. Przed burmistrzem trudna decyzja, kluczowe będą zapewne wyniki analizy opinii przedstawionych przez organizacje pozarządowe. Zapewne będą nieprzychylne pani dyrektor. W związku z tym zbiera ona własne opinie na temat swojej działalności. Niestety, nie udało nam się skontaktować z nią bezpośrednio, gdyż do 13 grudnia przebywa na zwolnieniu chorobowym.

 

Żródła: własne, www. imb.waw.pl, www.gazetaecho.pl, www.bok.waw.pl
Źródło zdjęcia: www.bialoleka.waw.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...