Śląski akcent w Warszawie

Karolina Wiśniewska    2013-12-04 18:40:04

Więcej Śląska w Warszawie i w całej Polsce – przekonuje Prezydent RP Bronisław Komorowski i ogłasza, że w stolicy już wkrótce stanie pomnik Wojciecha Korfantego.  Niezwykły człowiek, wybitny parlamentarzysta i wielki patriota, bez którego trudno wyobrazić sobie proces budowy II Rzeczpospolitej. Wczoraj Pałac Prezydencki odwiedzili członkowie Komitetu Honorowego Budowy Pomnika, a wśród nich Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pierwsze plany dotyczące wzniesienia pomnika ujrzały światło dzienne w maju. Będę bardzo szczęśliwy, jeśli jako prezydent Polski - który wyrastał w tradycji piłsudczykowskiej - będę mógł patronować wzniesieniu pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie – ogłosił wówczas Bronisław Komorowski goszcząc w Muzeum Górnictwa w Bytomiu. Przekonywał, że rolę wybitnych Ślązaków w budowie II RP należy przypominać. Gdyby nie poświęcenie Korfantego, Śląsk być może nie znalazłby się w granicach naszego państwa, a bez tego regionu – jak podkreślał wówczas Prezydent - Polska z pewnością byłaby Polską słabszą.

Wczoraj mieliśmy okazje obserwować, jak realizują się pierwotne plany Bronisława Komorowskiego, który gościł w swym Pałacu członków Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie. Wśród nich znalazły się takie osoby jak: wspomniana już Hanna Gronkiewicz-Waltz, wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Pozdziej, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła, prezydent Katowic Piotr Uszok, kard. Kazimierz Nycz, abp Wiktor Skworc i były premier Jerzy Buzek. Prezydent Komorowski otrzymał uroczyście akt powołania nowego komitetu. W swoim wystąpieniu nie krył radości z realizacji pomysłu budowy monumentu i zapewnił, że będzie to miejsce wyjątkowe, w którym będą kształtować się polskie myśli o Śląsku i niezwykłych dziejach całej wspólnoty narodowej - Chciałbym, aby pomnik Korfantego oznaczał więcej Śląska w Warszawie i w Polsce, bo naszemu krajowi potrzeba kształtowania postaw obywatelskich, a te można odnaleźć zarówno w tradycji, jak i we współczesności śląskiej – podkreślił.

Wszystko wskazuje na to, iż owe „wyjątkowe miejsce” znajdować się będzie w pobliżu gmachu Sejmu i Senatu na ul. Wiejskiej, co ogłosił Prezydent już podczas wizyty w Bytomiu. Zgodnie z jego wolą, ma to być miejsce na refleksje o Polsce – zarówno o sytuacji Ślązaków w okresie międzywojennym i dzisiaj, jak również o tym, jakie są relacje między wiernymi synami Ojczyzny a Ojczyzną. Przypominał także (zarówno w Bytamiu jak i wczoraj) o zasadzie „Śląsk – Warszawa – wspólna sprawa”, która nigdy nie powinna się zdezaktualizować.

Wyjątkowość całej inicjatywy podkreślał także wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. Pięknie jest, kiedy człowiek jest dumny z ziemi i miejsca, w którym się urodził, na którym przyszło mu żyć i pracować; jeszcze piękniej jest, jeśli ta ziemia jest dumna z niego. - mówił Łukaszczyk nie kryjąc radości. Podkreślił także, iż Korfanty jak mało kto na taki pomnik zasługuje i podziękował Prezydentowi RP za podjęcie działań w tej sprawie.

W spotkaniu wzięli również udział m.in. Zastępca Szefa KPRP Sławomir Rybicki, ministrowie Olgierd Dziekoński, Maciej Klimczak i Doradca Prezydenta RP prof. Tomasz Nałęcz.

Źródło zdjęcia: wikipedia.org

 

Zobacz także:

Jest zgoda ws. lokalizacji pomnika rtm. Pileckiego

Pomnikowa polityka

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...