Budżet w sieci - część 1

Daniel Nowak    2013-12-25 13:37:03

Na łamach naszego portalu wielokrotnie pisaliśmy o niezwykle istotnej dla mieszkańców kwestii, jaką jest budżet partycypacyjny w stolicy. Od ogłoszenia decyzji o włączeniu mieszkańców w proces decydowania o wydatkach dzielnic, projekt, mimo początkowych obaw, bardzo się rozwinął. Są dzielnice, które wyraźnie eksponują możliwości decydowania przez mieszkańców o wydatkach, ale są też takie, które sprawiają wrażenie, jakby projekt miasta w ogóle nie istniał. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu, jak dzielnice informują mieszkańców o budżecie obywatelskim. Dziś część pierwsza.

W lipcu Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła, że budżet partycypacyjny dla dzielnic będzie funkcjonował od 2015 roku. Każda dzielnica może przeznaczyć od 0,5 proc. do 1 proc. rocznego budżetu do dyspozycji mieszkańców. Ponieważ decyzja Pani prezydent została ogłoszona podczas gorącej, przedreferendalnej kampanii, wielu komentatorów sugerowało, że wszystko skończy się na czczych deklaracjach. Jak czas pokazał – budżet partycypacyjny jednak powstał, a raczej powstaje.

Pisaliśmy już o naborach do zespołów ds. budżetu partycypacyjnego oraz starcie konsultacji społecznych w tej sprawie.  Teraz warto wziąć pod lupę to, w jaki sposób dzielnice informują mieszkańców o możliwościach współuczestnictwa w decydowaniu o lokalnych finansach. Przegląd – z oczywistych względów – będzie ograniczony do zawartości dzielnicowych stron internetowych.

Bemowo

Strona dzielnicy, której jeszcze niedawno burmistrzem był obecny wiceprezydent Warszawy Jarosław Dąbrowski, nie wyróżnia się specjalnie ani na „plus” ani na „minus”. Po prawej stronie dzielnicowego serwisu widać wyraźnie ikonę, która przekieruje nas do działu dotyczącego budżetu obywatelskiego. Tam znajdziemy kilka przydatnych artykułów (o składzie dzielnicowego zespołu ds. budżetu partycypacyjnego, o regulaminie prac tego zespołu itd.). Bez trudu można też znaleźć informację o tym, jaki procent budżetu na 2015 rok jest do dyspozycji mieszkańców (1 proc.) oraz na jaką kwotę się to przekłada (2 miliony złotych).

Dużym minusem jest brak jednego miejsca, które byłoby kompendium wiedzy na temat budżetu partycypacyjnego w dzielnicy. Niezbędne informacje trzeba wyłuskiwać z poszczególnych artykułów. Minusem jest też brak protokołu z posiedzenia zespołu ds. budżetu, które odbyło się... 26 listopada.

Białołęka

Najbardziej wysunięta na północ dzielnica Warszawy spory minus notuje już na wstępie. Jedyną informacją, jaką można znaleźć na stronie głównej odnośnie budżetu partycypacyjnego, jest zapowiedź konsultacji społecznych. Co ciekawe już na każdej innej podstronie serwisu po prawej stronie jest wielki odnośnik do informacji o budżecie partycypacyjnym.

Po przejściu do odpowiedniej sekcji jest całkiem przyzwoicie. W jednym miejscu zamieszczono link do strony, gdzie znajduje się kalendarium wypracowywania budżetu obywatelskiego, link do strony z informacjami o zespole oraz pliki PDF do poprania: regulamin budżetu partycypacyjnego oraz wzór formularza, na którym proponuje się swoje własne projekty.

Niestety, żeby uzyskać szczegółowe informacje odnośnie budżetu, trzeba otworzyć cały regulamin, który jest zamieszczony w pliku PDF. Z rzeczonego regulaminu dowiemy się co prawda jaka kwota została przekazana do dyspozycji mieszkańców (1,5 miliona złotych), jednak całkowicie brak na stronie informacji o tym, jak została podzielona Białołęka i jakie kwoty są przypisane do konkretnych obszarów. Powinno znaleźć się to w załączniku 1 do regulaminu, jednak takiego załącznika na stronie brak.

Bielany

Zupełnie inną strategię niż dwie poprzednie dzielnice przyjęły Bielany. Na stronie główniej, od razu po wejściu, wyświetla się plakat informacyjny odnośnie budżetu obywatelskiego. Dowiemy się z niego o kwocie jaka jest do dyspozycji mieszkańców (1 548 521 zł.) oraz gdzie szukać więcej informacji na ten temat. Dodatkowo na stronie głównej, w dolnym menu, jest duży odnośnik do informacji o budżecie partycypacyjnym.

Co po wejściu na stronę budżetu obywatelskiego? Układ jest bardzo podobny do tego, jaki można znaleźć na białołęckiej stronie.  Zbiór linków – jeden po drugim do najważniejszych informacji o budżecie. Bardzo ciekawa jest też sekcja „Konsultacje społeczne”, która zawiera ankietę dla mieszkańców, którzy mogą się wypowiedzieć na temat tego, czy chcą aby dzielnica nie była podzielona na poszczególne strefy z przypisaną do nich kwotą.

Mokotów

Jedna z największych dzielnic Warszawy na budżet partycypacyjny przeznaczyła 2,5 miliona złotych. Dowiadujemy się tego z plakatu, który – podobnie jak na stronie Bielan – wyświetla się od razu po wejściu na stronę. Na stronie głównej znajduje się też duży odnośnik do informacji o budżecie. Jednak na tym pozytywy się kończą.

Po wejściu sekcja „budżet partycypacyjny” nie wygląda zbyt okazale. Duży plakat zachęcający do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych na ten temat oraz trzy linki. Po raz kolejny – jak w przypadku poprzednich stron – nie ma żadnych informacji na temat podziału dzielnicy oraz przypisania konkretnych kwot. Jak na tak dużą dzielnicę – spore rozczarowanie.

Ochota

Najlepiej w dzisiejszym zestawieniu wypada strona dzielnicy Ochota. Na stronie główniej, w widocznym miejscu jest odnośnik do strony o budżecie partycypacyjnym. A tam? Bogactwo... wiadomości.

W jednym miejscu można znaleźć informacje o budżecie obywatelskim – od najbardziej ogólnych, po te bardziej szczegółowe. Jest podana kwota jaka została przekazana do dyspozycji mieszkańcom (2,1 miliona), podział dzielnicy (na 3 części), oraz kwoty, jakie zostały przyporządkowane poszczególnym częściom oraz całej dzielnicy. Dodatkowo jest masa ważnych informacji na temat budżetu obywatelskiego, pliki do poprania itp.

Jakby tego było mało, władze Ochoty założyły na portalu facebook.com specjalny profil „Budżet partycypacyjny Dzielnicy Ochota” który jest prowadzony w bardzo ciekawy sposób. Nie dość, że są na nim informacje o działaniach władz w kwestii budżetu, to jeszcze udostępniane są tam ciekawe artykuły na temat budżetów obywatelskich. Prowadzony jest także przegląd rozwiązań z innych miast.

Praga Południe

Bardzo czytelna, jeżeli chodzi o budżet partycypacyjny, jest strona internetowa Pragi Południe. Po wejściu na witrynę urzędu, w pasku po lewej stronie, widoczny jest odnośnik do strony o budżecie partycypacyjnym. Jest ona prawdziwym kompedium wiedzy dla południowych prażan.

Na stronie znajdziemy informacje o tym, czym w ogóle jest budżet partycypacyjny, jak wygląda w Warszawie oraz jaką kwotę mają do swojej dyspozycji mieszkańcy w 2015 roku (0,5 proc., czyli 2,1 miliona złotych). Podany jest również skład zespołu ds. budżetu partycypacyjnego, informacje o nadchodzących spotkaniach zespołu oraz protokoły z poprzednich sesji.

Bardzo ciekawym dodatkiem jest też sekcja "biblioteczki", w której znajdują się odnośniki zarówno do artykułów o samej ideii budżetu partycypcyjnego, jak i do przeglądu rozwiązań z innych polskich miast.

Żeby do tej beczki miodu dodać łyżkę dziegciu trzeba wspomnieć, że informacja o podziale środków na poszczególne rejony dzielnicy jest nieco "ukryta". Znajduje się w protokole z posiedzenia zespołu z 19 listopada. Na marginesie warto zauważyć, że zespół zedycował się podzielić środki na rejony, kierując się przy tym kryterium liczby mieszkańców. Najliczniejszy Gocław dostanie blisko 0,5 miliona złotych.

C.D.N.

Wśród pierwszych sześciu dzielnic, które wzięliśmy pod lupę wynik jest całkiem niezły. Praga Południe i Ochota zdecydowanie zasługują na pochwałę za to, w jaki sposób informują na swoich stronach o budżecie partycypacyjnym. Na naganę załużyły władze Mokotowa, które ledwie zauważają temat.

Niebawem kolejne odsłony przeglądu, w którym weźmiemy pod lupę pozostałe dzielnice Warszawy 

 

Zobacz także:

Warszawa Społeczna: To dopiero początek

Stwórz budżet partycypacyjny w swojej dzielnicy

Ruszyły konsultacje ws. budżetu partycypacyjnego

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...