Dwa miesiące po referendum

Karolina Wiśniewska    2013-12-14 03:57:13

Mimo upływającego czasu, sławetna dla stolicy data 13 października jeszcze nie do końca wymazana została z naszej pamięci. Jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych ostatnich lat – REFERENDUM. Poprzedzone długimi przygotowaniami i burzliwą kampanią, na czas której Pani Prezydent zmieniła swoje oblicze wyraźnie „otwierając się” na warszawiaków oraz ich problemy. Wczoraj minęły dokładnie dwa miesiące od tego wydarzenia. Czy Hannie Gronkiewicz-Waltz udało się utrzymać przedreferendalną aktywność?

Źródło zdjęcia: www.facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz | Autor: R. Motyl

Polityka z samej swej natury jest bardzo dynamiczna, przez co często nie zauważamy jak szybko mijają kolejne dni, tygodnie, miesiące. Jeszcze nie tak dawno opisywaliśmy liczne akcje związane z referendalną kampanią, typowaliśmy wyniki głosowania i z niecierpliwością czekaliśmy na ich weryfikację. W pamiętny niedzielny wieczór, o godzinie 21.00 wszystko stało się jasne. Ze względu na niewystarczającą frekwencję (25,66%) referendum okazało się niewiążące, a Hanna Gronkiewicz-Waltz obroniła swoje stanowisko. Podczas kampanii Pani Prezydent stała się wyjątkowo aktywna w przestrzeni zarówno „realnej”, jak i „wirtualnej”. Spotkania z mieszkańcami, obecność w mediach społecznościowych oraz zawrotne tempo niektórych inwestycji. W tym wszystkim pojawiało się także niezwykle istotne zobowiązanie, że po referendum owe zaangażowanie zostanie utrzymane. 

Ekspresowa II linia i dym (w)okół Inspiro

W czasie kampanii referendalnej prace na budowie II linii warszawskiego metra wyraźnie nabrały tempa (przypadek...?). Co więcej, niejednokrotnie nadzorowane były przez Panią Prezydent osobiście. Po październikowym głosowaniu nic się nie zmieniło. Tarcze nie przestały pracować, pod koniec listopada ostatnia – Maria – przebiła się do stacji CNK, i tym samym wszystkie tunele zostały wydrążone. Kamień milowy na budowanej II linii – przyznała Hanna Gronkiewicz-Waltz, która mogłaby uznać metro za swój stuprocentowy sukces, gdyby nie zadymiony wagon Inspiro. Na łamach naszego portalu informowaliśmy Państwa o przesłankach wskazujących, że nowy pociąg nie powinien zostać dopuszczony do ruchu, a fakt, że tak się stało mógł być spowodowany zbliżającym się referendum. Wprawdzie Prezydent Warszawy zareagowała błyskawicznie – pojawiła się na miejscu awarii i wstrzymała kursowanie pozostałych Inspiro, swoisty „niesmak” pozostał.

Skuteczna lekcja komunikacji

Jednym z najczęściej wysuwanych wobec Hanny Gronkiewicz-Waltz zarzutów (do którego także ona sama się przyznawała) był brak kontaktu z mieszkańcami. Zauważalna podczas kampanii zmiana na lepsze także (ku naszemu zadowoleniu) nie okazała się chwilowym impulsem. W listopadzie uruchomione zostało Centrum Komunikacji z Mieszkańcami, dzięki któremu dzwoniąc pod nr 19115 można uzyskać informacje dotyczące funkcjonowania miasta czy też zgłosić jakiś „warszawski problem”. Oprócz tego, Pani Prezydent ciągle odwiedza żłobki, szkoły i osiedla mieszkańców, o czym nieustannie informuje za pomocą mediów społecznościowych. Zatem aktywność w przestrzeni wirtualnej utrzymuje się nadal „na plusie”.

Mówiąc o pozytywnych trendach podkreślić należy także kontynuowany projekt „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0” czy w końcu Kartę Warszawiaka, która uprawnia osoby płacące podatki w stolicy do zniżek w stołecznym transporcie, kulturze i sporcie. 

Stracone zdobycze października

Podczas ostatnich dwóch miesięcy pojawiały się również takie incydenty, których Hanna Gronkiewicz-Waltz z pewnością chciałaby uniknąć. Niemiłym zaskoczeniem okazało się odejście Grzegorza Piątka (o czym szerzej pisaliśmy w jednym z artykułów. Były już naczelnik miejskiego Wydziału ds. Estetyki miał stanowić symbol nowego otwarcia władz miasta, wnoszącym w miejską przestrzeń młodość, świeżość i innowacyjność. Niestety, szybko okazało się, że był – jak sam przyznał – listkiem figowym służącym do uwiarygadniania decyzji władz, którego zdanie w istocie się nie liczyło. 

Na wizerunek Pani Prezydent w ostatnim czasie nie najlepiej wpłynęło także szereg innych wydarzeń. Jednym z nich była informacja o nadzwyczajnie wysokiej liczbie zatrudnionych za jej kadencji urzędników. Liderzy opozycji przekonują, iż czterotysięczna gwardia to „czysty skandal”, zaś mieszkańcy pytają czy naprawdę potrzeba ich aż tak wielu... Kontrowersje niedawno wzbudził również wykonany z modrzewia syberyjskiego (za bagatela blisko 5 mln zł) szalet nad Wisłą, nowoczesny biurowiec na Starówce i oczywiście relacjonowana przez nas na bieżąco realizacja ustawy śmieciowej, z którą – nie wiedzieć czemu – akurat Warszawa ma największy problem.

Podsumowując, Hanna Gronkiewicz-Waltz niewątpliwie poczyniła duży krok w porównaniu do okresu poprzedzającego całe „referendalne zamieszanie”. W porównaniu do samej kampanii nieco się wycofała.  Choć mimo wielu komunikacyjnie stara się działać poprawnie i na wszelkie wydarzenia reagować umiarkowanie szybko.  Z ciekawością będziemy obserwować dalsze zmagania Pani Prezydent, których ostateczną ocenę jej wydadzą – jak zawsze – sami warszawiacy w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Zwycięskie referendum?

Kampanijne sukcesy i porażki Hanny Gronkiewicz-Waltz

Typujemy wyniki referendum

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...