Wolskie konsultacje ws. budżetu

Karolina Wiśniewska    2013-12-20 08:52:26

Podział dzielnicy na pięć obszarów, 1 milion złotych na projekty ogólnodzielnicowe, 1 milion złotych z przeznaczeniem na projekty lokalne – oto najważniejsze propozycje dotyczące budżetu partycypacyjnego na Woli. W środowy wieczór w Urzędzie Dzielnicy odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne, na którym Zespół ds. budżetu zaprezentował efekty swojej kilkutygodniowej pracy.

Budżet partycypacyjny to dla warszawiaków coś zupełnie nowego. W związku z tym, zespół dokłada wszelkich starań, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i zachęcić mieszkańców do zaangażowania się w ten projekt. Prowadzący Michał Czapski rozpoczął środowe spotkanie od przedstawienia prezentacji, w której opowiedział o krótkiej historii BP, przytoczył przykłady jego realizacji w Polsce (w takich miastach jak Łódź czy Dąbrowa Górnicza) oraz wyjaśnił wszystkie zasady, jakimi rządzi się on w Warszawie (prezentowaliśmy je na łamach „Polityki Warszawskiej” na początku grudnia). 

Nad przygotowaniem projektu i prawidłowym przebiegiem partycypacyjnego debiutu na Woli czuwa 20-osobowy zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele Rady, lokalnych organizacji pozarządowych, mieszkańcy dzielnicy oraz urzędnicy (po pięć osób z każdej wymienionej grupy). Z budżetu na rok 2015 w ręce mieszkańców trafi 2 mln zł. Połowa kwoty przeznaczona zostanie na projekty ogólnodzielnicowe, zaś druga połowa na tzw. projekty lokalne służące mieszkańcom jednego z pięciu obszarów, na które podzielone zostało terytorium dzielnicy. Podział ten dokonany został proporcjonalnie do liczby zameldowanych na pobyt stały mieszkańców w danym obszarze . W efekcie największa suma pieniędzy trafi do niewielkiego, lecz najliczniejszego (ok. 32 tys. mieszkańców) Młynowa – 257 tys. zł. Kolejno: Czyste i Mirów – 235 tys. zł, Odolany i Ulrychów – 220 tys. zł, Muranów/Nowolipki i Powązki – 154 tys. zł i zmykające listę Koło z sumą 134 tys. zł.

– Taki jest projekt, który poddajemy pod opinię mieszkańców – mówi Mirosław Starzyński, przewodniczący wolskiego Zespołu ds. budżetu. – To oni są w tym projekcie najważniejsi i mają decydujący głos. Chcemy poznać ich opinię na temat tego podziału i zachęcić do nadsyłania projektów  dodał.

Zgodnie z zaproponowanym regulaminem, propozycje projektów w ramach BP może zgłosić każdy mieszkaniec, który ukończył 14 lat. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz i przekazać go do Urzędu Dzielnicy – osobiście, listownie lub przez Internet. Wnioski przyjmowane są do 9 marca 2014 r. Warto jednak nie pozostawiać tego na ostatnią chwilę. Bowiem propozycje zgłoszone do 16 lutego będzie można jeszcze zweryfikować i poprawić. Ustalono, iż jeden obszar zgłosić może maksymalnie 50 projektów. Jeżeli zaś ich liczba będzie wyższa, publiczne dyskusje rozstrzygną, które z nich zostaną poddane pod głosowanie. Samo głosowanie zaś odbędzie się w czerwcu 2014 r.

Po prezentacjach nadszedł czas na pytania, komentarze i postulaty. Jeden z mieszkańców wyraził niepokój o to czy cała idea budżetu oraz wybrane projekty po wyborach samorządowych nie ulegną zmianie. – Budżet to swoista umowa między mieszkańcami, a władzą. Zerwanie tej umowy byłoby politycznym samobójstwemuspokoił prowadzący Michał Czapski. 

Budżet partycypacyjny – wprowadzany w Warszawie po raz pierwszy  widnieje na liście najważniejszych społecznych spraw stolicy. Został stworzony z myślą o mieszkańcach. Ich zaangażowanie i chęć współpracy jest kluczem do sukcesu tego projektu. Niestety, niska frekwencja na środowych konsultacjach zdaje się potwierdzać smutną tezę o niechętnym uczestnictwie w tego typu inicjatywach. Temat niskiej partycypacji wywołany mimochodem przez jednego z obecnych mieszkańców sprowokował zgromadzonych do ciekawej dyskusji. Słusznie zauważono, iż w natłoku informacji, z jakim mamy do czynienia na co dzień, niełatwo przebić się z przekazem dotyczącym budżetu obywatelskiego, który na dodatek jest warszawiakom zupełnie obcy. – Próbowaliśmy trafić do mieszkańców za pomocą spółdzielni mieszkaniowych, kościołów, a także organizując specjalne punkty informacyjne podczas imprez lokalnych. Mamy nadzieje, że przyniesie to efekty – mówiłą Aneta Skubida z Zespołu ds. budżetu.

Nowe boisko, plac zabaw, chodnik czy monitoring - to wszystko jest w zasięgu ręki mieszkańców o wiele bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy odrobina chęci i zaangażowania, które naprawdę warto wykazać. Zarówno dla dobra wspólnego, jak również dla własnego poczucia wypełnienia obywatelskiego obowiązku. 

Więcej szczegółowych informacji ws. budżetu znaleźć można na stronie internetowej Urzędu Miasta i Urzędu Dzielnicy Wola. 

 

ZOBACZ TAKŻE: 

Stwórz budżet partycypacyjny w swojej dzielnicy

Uchwalmy to razem... na Woli!

Wolska maszyna do liczenia głosów

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...