Ratusz przyjazny deweloperom?

Adam Kielar    2013-12-21 12:55:01

Grunty na placu Defilad znów są powodem licznych kontrowersji. Teren obok Pałacu Kultury i Nauki ma trafić (bez przetargu) w ręce Macieja Marcinkowskiego, biznesmena, z którym miasto toczy spory o grunty przy ulicach: Twardej oraz Podwale. Posiada on już także tereny wokół PKiN, przy Sali Kongresowej. Stowarzyszenie „Miasto jest Nasze” zaprotestowało przeciwko tej decyzji.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/palac.kultury.i.nauki

Sprawa jest poważna, bo jeśli Marcinkowski otrzyma ten teren, to będzie mógł (dzięki posiadaniu innych okolicznych działek) zbudować tam 220-metrowy wieżowiec. Planuje zakup jeszcze 1 tys. m. kw. , za sumę ponad 15 mln złotych (płatnych w ratach). Jednak zdaniem mec. Andrzeja Muszyńskiego, adwokata Marcinkowskiego (a jednocześnie osoby, która  zawodowo skupuje prawa do gruntów odebranych po 1945 r. prawowitym właścicielom, a potem przejmuje je na własność) jeszcze daleka droga do budowy drapacza chmur. – Są dwie przeszkody. Inwestor musi się ubiegać o wydanie zgody na odstępstwo od warunków technicznych dla powstającego budynku, o czym zapomniano w fazie przygotowania i uchwalania planu. Nie wiadomo, czy ta długa procedura administracyjna zakończy się sukcesem – tłumaczy mec. Muszyński w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. Problemem jest także fakt, że choć budynek znajduje się planie miejscowym, to nie można rozpocząć budowy, gdyż będzie zacieniał okoliczną zabudowę.

Marcinkowski inwestuje również na działce (która została zreprywatyzowana) na Podwalu obok pl. Zamkowego. Chce tam postawić biurowiec, jednak w tej sprawie były liczne protesty. Jak się okazało biznesmen razem z działką przejął fragment przebiegającego pod nią tunelu Trasy W-Z (sic!). Urzędnicy nakazali wstrzymanie prac. Powodem takiej decyzji była informacja, że przy wizualizacji planowanego budynku pracował syn naczelniczki, która podpisała pozwolenie na budowę. Prace trwały w dalszym ciągu, ale rozpoczęto kontrolę dokumentów. Z Marcinkowskim związany jest też spór o grunty gimnazjum przy ul. Twardej.

Stowarzyszenie „Miasto jest nasze” po raz kolejny mocno skrytykowało decyzję Ratusza. Najmocniej oberwało się Marcinowi Bajko, dyrektorowi Biura Gospodarki Nieruchomościami. Stowarzyszenie przyznało mu niezbyt chlubny tytuł urzędnika tygodnia.  – (…) Pan Marcin jest twórcą nowej szkoły reprywatyzacji w Warszawie. Jest to tak zwana "reprywatyzacja po warszawsku". Według niej reprywatyzować można i należy nie tylko przedwojenne mienie, ale również te wybudowane przez państwo i miasto. Ostatnio zasłynął brawurowymi decyzjami zwrotowymi. Oddał między innymi fragment tunelu trasy W-Z tym samy reprywatyzując mienie wybudowane po wojnie. (…) – pisali członkowie Stowarzyszenia na Facebooku. Skrytykowali też sposób w jaki dyrektor Bajko uzasadnił decyzję dotyczącą tego gruntu. Powiedział on, że „był wniosek inwestora o przyłączenie, więc jest decyzja pani prezydent”.

Takim obrazkiem Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze skwitowało decyzję dyr. Bajko. Źr. https://www.facebook.com/miastojestnasze?fref=ts

Stowarzyszenie już na początku grudnia napisało list otwarty do Prezydent Miasta, w którym zachęcało Ratusz do twardych negocjacji z biznesmenem Marcinkowskim. Pod listem podpisało się dziewięć organizacji (w tym miedzy innymi Zieloni 2004, czy też Stowarzyszenie Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów), które również są wobec niego krytyczne. W liście czytamy między innymi:

(…)

Apelujemy do Pani (Prezydent – przyp. AK) o rozpoczęcie negocjacji z inwestorem w celu:

1. Zatrzymania budowy na Podwalu i zmiany projektu architektonicznego zgodnie z wytycznymi z UNESCO i generalnego konserwatora zabytków.

2. Wymiany działek na ulicy Twardej, gdzie mieści się Gimnazjum nr 42, na działkę na placu Defilad.

3. Wyceny gruntu przez niezależnego rzeczoznawcę.

(…)

Cały list znaleźć można w tym miejscu.

Rzecznik Ratusza, Bartosz Milczarczyk tłumaczy w rozmowie z „Polityką Warszawską” , że przekazanie gruntu bez przetargu jest w pełni zgodne z prawem. – Ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami mówi o tym, że działki, które same w sobie nie mogą być wykorzystane do inwestycji, można sprzedawać bez przetargu po cenach rynkowych. Ratusz jeszcze nie sprzedał tych działek, na razie podpisano rozporządzenie o pewnym katalogu działek, na mocy którego można teraz  rozmawiać o sprzedaży tych terenów – powiedział rzecznik.

Odniósł się także do całej działalności Macieja Marcinkowskiego. – Oczywiście, że negocjacje powinny uwzględniać inne potrzeby Warszawy, bo to jest inwestor, który działa w całym mieście. Nie zawsze jest to działanie, które jest powszechnie akceptowane. Warto wiec się zastanowić się, czy jest możliwości takiej współpracy, która spowoduje, że jego inwestycje będą miały większe społeczne poparcie – stwierdził rzecznik.

Zapytany o tę sprawę, radny Maciej Wąsik w rozmowie z „Polityką Warszawską” stwierdził, że Ratusz powinien odnieść jakąś korzyść z przekazania terenu koło PKiN. – Pan Marcinkowski to dość specyficzny biznesmen, z którym miasto ma na pieńku. Działa między innymi na ul. Podwale, a także ul. Twardej. Zrozumiałbym taką decyzję Ratusza, gdyby miasto odniosło z tego jakąś wymierną korzyść (na przykład rozwiązanie problemu dotyczącego gruntów gimnazjum przy ul. Twardej), a ja takiej korzyści nie widzę – powiedział przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy i dodał, że polityka miasta ws. gospodarowania gruntami może budzić kontrowersje. – Dla mnie polityka pana Bajko jest w pewien sposób zagadkowa. Miasto planuje sprzedaż nieruchomości, ale nie jest w stanie  takich planów zrealizować. Uzyskiwanie są bardzo niskie dochody, gdyż inwestowanie w nieruchomości w Warszawie jest bardzo trudne. Sprzedawane jest 10-15 proc. wystawianych na sprzedaż działek – stwierdził radny.

Sprawa ta na pewno wzbudzi jeszcze wiele kontrowersji. Nasza redakcja będzie się jej bacznie przyglądać.

Źródła: własne oraz gazeta.pl, TVN Warszawa

 

Zobacz także:

Kontrowersyjna budowa na Starówce trwa mimo decyzji Ratusza

Dwa miesiące po referendum

Ann Applebaum: PKiN to symbol stalinizmu

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...