Budżet w sieci - część 2

Daniel Nowak    2013-12-26 12:14:51

Budżet partycypacyjny to wydarzenie bez precedensu w historii naszego miasta. 2015 rok zbliża się wielkimi krokami, więc my przyglądamy się temu, jak dzielnice informują mieszkańców na swoich stronach internetowych o tak doniosłej kwestii jak budżet obywatelski. Dziś cześć druga.

Praga Północ

Na stronie internetowej urzędu dzielnicy Pragi Północ wszystko – na pierwszy rzut oka – wygląda porządnie. Na dole strony widać wielki baner o budżecie partycypacyjnym. Jednak na tym pozytywy się kończą, ponieważ odnośnik prowadzi nas… do strony „Budżet partycypacyjny w Dzielnicy Praga-Północ m. st. Warszawy” na Facebooku.

Jeżeli chodzi o samą stronę internetową, to informacji jest niewiele. Po przeszukaniu witryny można znaleźć jeden wpis o budżecie obywatelskim. Znajdziemy tam plakat, na którym będzie podana kwota wyznaczona do dyspozycji mieszkańców (1,1 mln złotych) oraz skromną porcję informacji na temat budżetu, a konkretniej dzielnicowych konsultacji. Obraz dopełnia wspomniany wcześniej Facebookowy profil, na którym znajdziemy niewiele więcej informacji.

Rembertów

W tej wschodniej dzielnicy Warszawy do dyspozycji mieszkańców przekazane zostanie niespełna 300 tys. złotych, jednak sposób w jaki została podana ta informacja przez lokalne władze, powinien zawstydzić zasobniejszych sąsiadów.

Na stronie główniej mamy dwie, dobrze widoczne informacje o budżecie partycypacyjnym. Jedna prowadzi nas do działu multimedia, gdzie możemy posłuchać spotu radiowego, druga - w menu po lewej stronie - przenosi nas do działu "Budżet partycypacyjny".

Na specjalnie przygotowanej stronie dostajemy wszystkie informacje o budżecie partycypacyjnym w dzielnicy, jakie są nam potrzebne. Jedynym problemem – a raczej niedogodnością – jest fakt, że poszczególne informacje (o podziale dzielnicy, informacjach o konsultacjach) są w formie odrębnych plików, które trzeba ściągnąć.

Śródmieście

Dzielnica leżąca w sercu Warszawy, tak na dobrą sprawę, wyróżnia się tylko jednym – stworzyła swój własny spot i zamieściła go w serwisie YouTube. Jeżeli chodzi o sam budżet, to odnośnik na stronie głównej jest, informacje ważne są podane, mimo dość mało przejrzystej formy oraz działa strona na Facebooku (na pewno dużo sprawniej niż strona Pragi Północ). Wszystkie wymagana elementy (plus spot w Internecie) są więc "na miejscu". Nie mogę się jednak oprzeć się wrażeniu, że można było to zrobić dużo lepiej. Zwłaszcza w dzielnicy, która do dyspozycji mieszkańców oddaje ponad 2,5 miliona złotych.

Targówek

Targówek jako jedyna dzielnica prowadzi dwa serwisy – urzędowy i społecznościowy. Poszukując informacji o budżecie partycypacyjnym w tej dzielnicy pierwsze „kroki” skierowałem do serwisu społecznościowego. To był błąd. Nie ma tam ani jednej wzmianki o budżecie obywatelskim.

Pokornie wróciłem więc do serwisu urzędowego i tam faktycznie znalazłem informacje o budżecie. Na samym dole strony jest baner, który prowadzi nas do dość „ubogiej” strony ogólnej. Przeszukując archiwum (które jest podlinkowane) można znaleźć dużo więcej informacji, jednak nie jest to najbardziej funkcjonalna strona, jaką przyszło mi przeglądać.

Ursus

Najdalej wysunięta na zachód dzielnica Warszawy informacje o budżecie partycypacyjnym ma bardo wysoko na stronie głównej. Dodatkowo jest ona bardzo dobrze wyeksponowana, co nie jest częste, jak zdążyliśmy się przekonać.

Po przejściu na podstronę dotyczącą budżetu jest bardzo solidnie, ale bez fajerwerków. Podstawowe informacje o kwotach (ponad 640 tys. złotych), terminach i przebiegu prac. Krótko, zwięźle i na temat.

Ursynów

Ursynów przeznacza na budżet partycypacyjny bodaj największą kwotę (3 miliony złotych). Jest to kwota, w porównaniu do niektórych dzielnic, bardzo duża. Jak więc wygląda informowanie o kwestiach budżetu partycypacyjnego na stronach Urzędu Dzielnicy? Dobrze. Na pewno jest zdecydowanie lepiej niż w przypadku Pragi Północ czy Mokotowa, jednak do Pragi Południe trochę brakuje.

Na głównej stronie informacja o budżecie partycypacyjnym znajduje się po lewej stronie. Odnośnik kieruje nas na specjalnie przygotowaną stronę, na której znajdziemy wszystkie podstawowe informacje o budżecie, ważne daty, plakat informacyjny oraz pliki do pobrania. Jest wszystko, czego potrzeba.

Jest „nie-źle”

Druga szóstka dzielnic prezentuje się podobnie, jak w przypadku poprzedniej części. Jest jedna bardzo słaba dzielnica – Praga Północ, dwie „średnie” oraz trzy, które poważanie potraktowały informowanie mieszkańców – Rembertów, Ursynów i Ursus. Żadna dzielnica nie zbliżyła się jednak do poziomu Pragi Południe. Śledząc kolejne odsłony internetowych budżetów partycypacyjnych trudno nie odnieść wrażenia, że zostały one potraktowane przez urzędników (i zapewne część polityków) jako kolejne zadanie do wykonania, a nie jako wielka szansa dla mieszkańców, dzięki której Ci ostatni zyskaliby większy wpływ na działanie władz swojej dzielnicy. Źle nie jest, jednak mogłoby być dużo lepiej.

Jak będzie w przypadku kolejnych sześciu dzielnic? Zapraszamy na ostatnią cześć „Budżetu w sieci”.

 

Zobacz także:

Budżet w sieci – część 1 

Warszawa Społeczna: To dopiero początek

Stwórz budżet partycypacyjny w swojej dzielnicy

Ruszyły konsultacje ws. budżetu partycypacyjnego

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...