Biegły KIO podważa przetargi. W piątek decyzja

Daniel Nowak    2014-01-09 20:49:18

Za niespełna miesiąc w Warszawie powinien zostać rozstrzygnięty przetarg na wywóz śmieci. Tymczasem cały czas ważą się losy umów dotyczących usuwania nieczystości w dziewięciu z 18 dzielnic naszego miasta. Jak donosi RDC Polskie Radio biegły powołany przez KIO ma poważne wątpliwości odnośnie cen przetargów w siedmiu z dziewięciu zaskarżonych dzielnic.

Na rozstrzygnięcie przez Krajową Izbę Odwoławczą przetargu, a właściwie odwołań firm Byś i Remondis, czekamy od początku października. Wprowadzony przez urzędników program pomostowy obowiązuje do 31 stycznia 2014 roku. Od 1 lutego miał zacząć funkcjonować normalny ustawowy tryb działania, według którego Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wraz z Lekaro i SITA zaczęłyby wywozić nasze śmieci. To właśnie te firmy zgłosiły najniższe stawki w przetargu.

Do rozpatrzenia wątpliwości Byś'a i Remondis'a Izba powołała biegłego, na co Ratusz odpowiedział zgłoszeniem wniosku o wyłączenie składu sędziowskiego. Taką decyzję ponownie oprotestował Remondis. - To co zrobili pełnomocnicy miasta trudno nazwać inaczej, niż skandalem. W naszej ocenie to próba manipulacji - powiedział wówczas Grzegorz Czechoński, przedstawiciel Remondisu na zwołanej przez firmę konferencji prasowej.

Jak podaje RDC Polskie Radio przy przetargu dotyczącym Bielan, Żoliborza, Białołęki, Targówka, Ochoty, Ursusa i Włoch ceny zaproponowane przez zwycięzców miały być niewystarczające do pokrycia kosztów wywodu śmieci. Oznacza to, że MPO mogło zaproponować w przetargu niedozwolone ceny dumpingowe.

Cytowany przez Radio ekspert Krajowej Izby Gospodarczej nie ma wątpliwości - przetarg powinien zostać powtórzony.

- Jeśli są przekroczenia kosztów nad przychodami, znaczne i istotne, odbiegające nawet o 10 – 20 proc. to konsekwencja może być jedyna, czyli odwołanie tego przetargu  - uważa Krzysztof Kawczyński.

W praktyce oznacza to, że w tych dzielnicach będzie w dalszym ciągu obowiązywał system pomostowy, mimo, że od 1 lutego powinny już obowiązywać przepisy nowej ustawy śmieciowej.

- To z całą pewnością najtrudniejszy przetarg w dziejach miasta. Ogromne pieniądze, wielkie emocje, walka o rynek, to wszystko daje taki właśnie skutek. Robimy wszystko, żeby system zadziałał - mówił 20 listopada, kiedy to podpisano część umów śmieciowych, wiceprezydent Jarosław Dąbrowski, który jest odpowiedzialny w ratuszu za śmieci.

W piątek ma się odbyć kolejne posiedzenie KIO, podczas którego będzie analizowana ekspertyza biegłego, do której dotarło RDC. Jeśli KIO uwzględni jego opinię, to w siedmiu dzielnicach Warszawy wciąż będzie obowiązywał system pomostowy działający od października. Wyrok KIO postawi też pod znakiem zapytania sens ogłaszania przetargów, których jedynym kryterium będzie cena. Póki co Ratusz całej sprawy nie komentuje. - Przygotowujemy się do rozprawy i czekamy na ostateczną decyzję KIO - mówi Agnieszka Kłąb z wydziału prasowego. - Jedno jest pewne. Wszyscy mieszkańcy Warszawy będą mieli po 1 lutego odbierane śmieci - dodaje.

Źródło: RDC Polskie Radio, Polityka Warszawska

 

Zobacz również:

Podpisano umowy śmieciowe

Brudna wojna o śmieci

Śmieciowa „Moda na sukces” trwa

Śmieci. Niekończąca się opowieść

Śmieciowe zwycięstwo przetargowe

Śmieci 2.0. Będzie taniej... przez pół roku

Śmieci 2.0

Trzy pytania o śmieci do Wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...