Wola: walka o Zielone Odolany

Karolina Wiśniewska    2014-01-12 09:35:22

Walka mieszkańców o tereny zielone u zbiegu ulic Jana Kazimierza, Sowińskiego i Karlińskiego trwa już od kilku lat. Obecnie przestrzeń ta jest własnością developera planującego wybudowanie zespołu budynków mieszkalnych. Urzędnicy miejscy deklarowali dołożenie wszelkich działań, aby Park Zielone Odolany powstał, lecz efektów nie widać. Developer składa wniosek o budowę, a mieszkańcy intensyfikują swoje ofensywne działania.

Dołożymy wszelkich starań, aby Park Zielone Odolany powstał – deklarowały we wrześniu władze dzielnicy Wola. Aby tak się stało, miasto musi wykupić działkę od developera, co jak na razie nie nastąpiło. Dzielnica tłumaczy, że procedury związane z opracowaniem dokumentów wymagają czasu i nie można wpłynąć na ich przyspieszenie. Tymczasem 13 grudnia 2013 r. właściciel działki spółka Robyg Wola Investment złożył wniosek o budowę zespołu budynków mieszkalnych.

W sobotnie przedpołudnie na rogu ulic Jana Kazimierza i Sowińskiego mieszkańcy Woli spotkali się, aby upomnieć się o niezrealizowaną obietnicę. Na miejsce stawiło się ponad 100 osób. Przyszliśmy tu, aby bronić zielonych terenów naszej dzielnicy. Każdy jest na wagę złota, a ten szczególnie – przekonują. Niektórzy z nich od niedawna zamieszkują dzielnicę. Sprowadzając się na te tereny byli zapewniani, że w ich sąsiedztwie znajdzie się park, nie zaś kolejny blok czy biurowiec. Tak też miało być. Pierwsze przesłanki o tym, że planuje się tu jakąś budowę otrzymaliśmy w czerwcu i wtedy zaczęliśmy powoli organizować naszą akcję – mówi Łukasz Kojara z Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Jana Kazimierza 60, intensywnie angażującej się w inicjatywę. Wczorajsze spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Ludzie żywo uczestniczyli w dyskusjach i oferowali chęć działania. Siła tej wspólnoty zdaje się być naprawdę duża. Czy zakończy się powodzeniem? Bardzo nam zależy i mam nadzieję, że to wspólne zaangażowanie przyniesie pożądany efekt – dodaje Ł. Kojara.

W zeszłym tygodniu portal dobraulica.pl http://dobraulica.pl/2014/01/trujace-powietrze-nad-warszawa/ opublikował badania, z których wynika, że wolskie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone i pełne szkodliwych substancji w całej Warszawie. Wobec tego, mieszkańcy dzielnicy walczą o zachowanie każdej zielonej przestrzeni. Tereny te stały się w ostatnich latach wyjątkowo zurbanizowane i jak żadne inne potrzebują tego parku mówi jeden z mieszkańców.

Fot.: Polityka Warszawska

Organizatorzy akcji zwracają uwagę również na brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który jest w przygotowaniu od 2009 r. Urzędnicy wprawdzie deklarują, że park powinien powstać, lecz nie ma ku temu podstaw prawnych.

W akcji wzięły udział także organizacje znane już nam z innych przedsięwzięć, w tym Stowarzyszenie Wola Zmian http://politykawarszawska.pl/index.php/article/314 i Miasto Jest Nasze http://politykawarszawska.pl/index.php/article/216 .

Pierwsze plany dotyczące powstania parku pojawiły się już w roku 2009. W drodze konsultacji społecznych mieszkańcy stworzyli kilka wstępnych projektów wykorzystanych potem przez władze dzielnicy. Ostatecznie szybko powstał projekt Zielone Odolany http://www.wola.waw.pl/data/newsFiles/raport_odolany_po_korekcie_wersja_ostate.pdf . Od tego momentu prace nie posunęły się do przodu. Uchwalenie planu zagospodarowania zostało przystopowane w związku z roszczeniami do działek, na których miałby powstać park. Okazało się, że część z nich należy do spadkobierców byłych właścicieli. Obecnie sprawa tkwi w martwym punkcie, choć Komisja Planowania Przestrzennego wielokrotnie popierała inicjatywę mieszkańców. Burmistrz dzielnicy Wola na jednym z wrześniowych posiedzeń komisji oświadczyła, że na temat zielonych terenów na Odolanach wypowiedzieć miała się również Hanna Gronkiewicz-Waltz. Pani Prezydent uznała, że pomimo wydanej decyzji o warunkach zabudowy na osiedle mieszkaniowe należy utrzymać funkcję parkową, ze świadomością konieczności wykupu działek przez Dzielnicę od spadkobierców byłych właścicieli – mówiła Urszula Kierzkowska.

Fot.: Marek Ślusarz

Mimo licznych zapewnień z wielu stron, powstanie parku stoi pod coraz większym znakiem zapytania. Wolska społeczność deklaruje, że nie zaprzestanie o niego walczyć. Przestrzeń u zbiegu ulic Jana Kazimierza i Sowińskiego musi zostać jak najszybciej umieszczona w planie i przeznaczona na tereny zielone. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby tak się stało – przekonują.

 

Współpraca tekst i zdjęcia: Mateusz Gil

 

ZOBACZ TAKŻE:

Biegły KIO podważa przetargi. Decyzja w piątek 

W 18 minut do centrum 

Nowy Rok, nowe (wyższe ceny) 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...