MIASTO, nie MIEJSCE!

Agata Witkowska    2013-06-01 21:45:04

„To jest miejsce, nie miasto” „Warszawa jest tragicznym miejscem pod każdym względem”, „Przepiłuję kolumnę Zygmunta, bo to on przeniósł stolicę do miejsca, gdzie nic nie było – tu niczego nie ma w ogóle!” – to tylko niektóre ze stwierdzeń, które padły z ust Wojciecha Pszoniaka w wywiadzie z cyklu „Prześwietlenie” dla kultura.gazeta.pl. Wypowiedź nie pozostała niezauważona i szybko trafiła na większość warszawskich portali. Wiele osób poczuło się dotkniętych. I we mnie zawrzało.

Postanowiłam jednak ochłonąć i rozważyć, czy faktycznie jest się o co oburzać. Z jednej strony krytyczna ocena naszego miasta boli mnie jako lokalną patriotkę i wywołuje wobec mnie niechęć, a w głowie roi się od kontrargumentów. Z drugiej strony, im dłużej się zastanawiam nad sensem tych tez, tym bardziej wydają mi się one prawdziwe. Bo jak tu się nie zgodzić, że w Warszawie panuje chaos?

„Warszawa jest źle wymyślonym miastem”. „Brakuje tej ciągłości historii”. To, że Warszawa nie jest Paryżem (miastem, w którym obecnie mieszka aktor) widać niestety na pierwszy rzut oka. Jak jednak wiadomo, nie jest winą miasta, że zostało zburzone i odbudowane w myśl pewnej ideologii. Zdecydowanie jednak trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że stolica jest źle wymyślonym miastem. Nie dość, że niektóre ulice, zwłaszcza w centrum, nagle się urywają, aby pojawić się kilkaset metrów dalej, nie dość, że starsi mieszkańcy Warszawy używają często zupełnie innych nazw ulic, mostów i placów niż młodzi, to jeszcze na co dzień wszystkich nas nękają korki. Podróż po Warszawie nie jest po prostu podróżą z punktu A do punktu B. Często trzeba lawirować między ulicami lub nadkładać drogi, by potem zawracać. Codziennym widokiem jest nowoczesny biurowiec sąsiadujący z podziurawioną kulami, zawalającą się, przedwojenną kamienicą. Wkurza to, że nawet filmy takie jak „Warszawa 1935” nie przybliżają nas do uzyskania jakiegokolwiek wyobrażenia na temat dawnego wyglądu miasta. Po prostu NIC się nie zgadza. A skoro nie widać tu historii, czy można mówić o duchu miasta?

„Nie ma jak na przykład w Londynie, gdzie dzielnice są miejscami, z których może pani nie wychodzić”. I znowu, trudno się nie zgodzić. O ile na Targówku, gdzie mieszkam, można zrobić zakupy czy uprawiać sport, o tyle trudno tu znaleźć klimatyczną kawiarnię, dobrą restaurację czy kino, które nie byłoby multipleksem. Są dzielnice, takie jak Bemowo, Białołęka czy nawet Bielany, zionące jeszcze większą pustką. Są miejsca w Warszawie, które mogłyby należeć do jakiegokolwiek innego miasta, bo powstały z potrzeby stworzenia miejskich „sypialni”. Są pozbawione charakteru, nie ma w nich punktów, w których można by spędzać czas po pracy, czy w weekend. Są stworzone tylko do tego, by w nich spać, a na weekend najlepiej wyjechać do rodzinnego miasta. I wrócić z, a jakże, ze słoikami…

Skoro, jak widać, zgadzam się z Wojciechem Pszoniakiem w wyżej wymienionych sprawach, to co mnie tak zniesmaczyło i oburzyło? Fakt, że aktor być może nie dostrzega jednej zasadniczej kwestii. Nasze miasto jest zagrabiane przez banki, reklamodawców, wielkie korporacje i zamknięte osiedla. Nie jest jednak tak, że nie da się tego zmienić. To przecież ludzie tworzą to miasto i jego historie. Każdego dnia ktoś swoją pozytywistyczną wręcz, syzyfową pracą zmienia to, co zepsuli inni. To właśnie dzięki artystom i społecznikom mieszkającym w Warszawie i pozytywistycznie, naiwnie wierzącym w to, że proces „psucia” miasta da się jeszcze zatrzymać a szkody zmienić, Warszawa staje się z każdym dniem coraz lepsza i bardziej przyjazna. Owszem, są tu dzielnice, w których nie ma nic. Ale są też wspaniałe, takie jak Żoliborz, które potrafią stawić opór i stworzyć dwa razy więcej kawiarni i restauracji, niż banków. Są inicjatywy takie jak Targ Śniadaniowy i urodziny Joli Bord, dzięki którym ludzie żyją ze sobą jeszcze bliżej, sąsiedztwo zamieniają we wspólnotę, a nieznajomych w znajomych. Jeszcze niedawno tam też nie było NIC. Teraz, na odcinku Dworzec Gdański – Plac Wilsona, jestem w stanie polecić około 6 kawiarni i dwie świetne restauracje. Podobnie na Mokotowie, na Puławskiej. To właśnie tam otworzyły się najpopularniejsze knajpki ostatnich miesięcy: kawiarnia Bułkę przez Bibułkę, burgerownia Warburger, czy restauracja Akademia. Może nie dogonimy Paryża, Londynu też nie, ale z pewnością są ludzie, którzy widzą w Warszawie MIASTO, nie MIEJSCE.


Źródło: https://www.facebook.com/pages/TARG-%C5%9Aniadaniowy/447830148628509

Rozumiem, że niektórzy nie chcą uczestniczyć w tym bałaganie i wolą stąd wyjechać, przyjmując, że „tak już jest” i nic się nie da zmienić. Gdybym jednak się z tym zgadzała, nie było by ani mojego bloga, ani tego artykułu. Bo ja wierzę, że tu da się coś zmienić. Że da się stworzyć tu społeczność, w której znajdzie się miejsce dla każdego, kto chce do niej należeć. Że nawet z niczego, da się zrobić coś. Ja widzę w Warszawie jej ducha, który odróżnia ją od innych stolic. Widzę, że to miasto się podnosi i naprawdę chce żyć. Czasem zorganizowanie zwykłej kawy na trawie w parku potrafi uczynić cuda. Setki mieszkańców Żoliborza przychodzących co tydzień na Targ Śniadaniowy już o tym wie. Pan Pszoniak najwyraźniej nie. A ty?

 

Autorka współtworzy bloga Śledź po Warszawsku.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...