Agata Witkowska

Artykuły

Kodeks dobrych praktyk. Będzie ciszej?

2014-08-03 18:56:32
Jak organizować imprezy, które nie budzą wszystkich mieszkańców w okolicy? Na jakich zasadach sprzedawać alkohol, dbać o bezpieczeństwo i porządek w lokalu oraz wokół niego? Wszystkie te kwestie reguluje Kodeks dobrych praktyk dla klubokawiarni, który podpisali pod koniec lipca przedstawiciele władz miasta, mieszkańców i knajp. – Będzie ciszej – brzmi najważniejsza deklaracja.

Tel Aviv - Warszawa

2014-06-29 19:44:56
Nic nie kształci bardziej niż tanie loty. Wystarczy polubić kilka stron na facebooku, regularnie śledzić kilka stron i fru! Za niewielkie pieniądze ląduje się w innym państwie, innym mieście, na innym kontynencie. Gdy już się pozwiedza, zobaczy „wielki świat”, lśniące wieżowce gospodarczych imperiów, urocze skandynawskie porty, posmakuje się francuskich bagietek, a sól obcych mórz oblepi nasze włosy i wywoła drapanie w gardle, bywa wówczas ciężko z ponownym odnalezieniem się w naszej warszawskiej rzeczywistości, szarości naszych blokowisk i jarmarcznych kolorach centrum. Jednak gdy tylko koła samolotu uderzą o płytę polskiego lotniska, gdy tylko rozlegną się tradycyjne gromkie oklaski rodaków, wtedy bierze się głęboki oddech, rozprostowuje zdrętwiałe nogi i myśli: jak dobrze być w domu!

Głośny Narodowy

2014-06-20 08:54:22
W niedzielę 15 czerwca zakończył się trwający 3 dni Orange Warsaw Festival, największy miejski festiwal muzyczny w Polsce. Dla przybyłych z różnych części kraju uczestników z pewnością było to wydarzenie niezapomniane, chociażby ze względu na możliwość zobaczenia na żywo takich gwiazd jak OutKast, Florence and The Machine, czy Kings of Leon. Niestety, z zupełnie innych względów tegoroczna edycja OWF pozostanie na długo także w pamięci mieszkańców Saskiej Kępy.

Serce miasta znów zatętni?

2014-06-08 20:58:43
Gdzie w Warszawie jest centrum miasta? Punkt, w którym przecinają się drogi wszystkich mieszkańców stolicy, w którym zawsze tętni życie, gdzie spędzają czas zarówno młodzi, jak i starzy, bogaci i biedni? Poza aspektem komunikacyjnym i geograficznym, z pewnością miejscem tym nie są okolice Pałacu Kultury, gdzie dominuje parking, beton i marna namiastka parku. Miejsce odstraszające pod wieloma względami, o których nie trzeba pisać, bo dla każdego warszawiaka są zgoła oczywiste. Plac Defilad od dawna (a właściwie odkąd młoda pamięć pamięta) jest miejscem martwym, terenem, na którym zawsze jest się po coś – bo idzie się do kina, do pubu na piwo, czy gdzieś dalej. Niedawno mieszkańcy stolicy po długiej rozłące wrócili nad Wisłę. Czy z pomocą miasta powrócą także pod PKiN?

Jedyny taki weekend

2014-05-16 19:39:27
Chociaż jednym z najważniejszych punktów weekendu jest z pewnością Noc Muzeów, to nie jedyna atrakcja, która czeka na nas w Warszawie. Przed nami dwa dni obfite z we wszelkiej maści wydarzenia kulturalne. Żeby nie dostać zawrotu głowy i niczego nie ominąć, warto zapoznać się wcześniej z rozkładem jazdy. Przygotowania warto zacząć od uzupełnienia zapasów napojów energetycznych i kawy – na odpoczynek i sen czasu nie będzie! Chodźcie na…

Wraca sezon na plenery

2014-05-11 21:30:15
Połowa maja wyznacza czas, kiedy do Warszawy powracają plenerowe kluby i puby, a trawniki zapełniają się spragnioną imprez pod chmurką młodzieżą. Z każdym rokiem takich miejsc przybywa, rozlewając ten trend także na inne dzielnice.

Warszawska wiosna koncertów

2014-04-28 19:38:30
Jeśli chodzi o koncerty, to w Warszawie zawsze było nieźle i nigdy nie ulegało wątpliwości, że to tutaj, do stolicy, co roku zagląda najwięcej artystów – od niszowych kapel po ikony branży muzycznej. Trudno nie odnieść jednak wrażenia, że to rok 2014 będzie tym, w którym worek rozpruje się na dobre.

Debata o szansach młodych na rynku pracy

2014-04-17 08:26:23
We wtorek 15 kwietnia w przestrzeni lokalu Państwomiasto odbyła się debata inaugurująca cykl spotkań z kandydatami na europosłów pod nazwą Europa Cafe. Tematem dyskusji była sytuacja młodych na rynku pracy. Za tym, że problem jest niezwykle ważny i aktualny przemawiała frekwencja – publiczość wypełniła całą salę konferencyjną. Czy także prelegenci stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali stanowiska, które skłonią młodzież do oddania na nich głosu?

Rusza cykl debat Europa Cafe

2014-04-13 20:15:07
Państwomiasto na Andersa 29 to połączenie miejsca spotkań, biur do pracy i przestrzeni do debatowania o sprawach rangi zarówno lokalnej, jak i państwowej. Misją twórców tego projektu, który jest czymś więcej niż jedynie kawiarnią, jest służenie wszystkim tym, którzy żywo interesują się otaczającym ich światem i chcą go zmieniać na lepsze. Tym razem, w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego, w programie pojawiły się punkty związane z polityką Unii Europejskiej. Kilka ciekawych, odbywających się na dniach wydarzeń spięto pod jednym szyldem – Europa Cafe.

Śniadanie po warszawsku

2014-03-30 21:03:44
W ostatnich latach w stolicy pojawiło się kilka gastronomicznych trendów. Najpierw dopadł nas szał na prosecco z kija, w późniejszych miesiącach triumfy święciły belgijskie frytki i bułki z mięchem, plenerowe imprezy zostały podbite przez foodtrucki, a puby z chrzczonym piwem ustąpiły miejsca mutlitap barom z browarami z najwyższej półki. Warszawa wciąż nie powiedziała jednak ostatniego słowa w kwestii kulinarnych mód. Chociaż w moim odczuciu nie jest to żadna nowość, dużo się mówi o nowej świeckiej tradycji spożywania śniadań na mieście. Czy w tym przypadku można jednak mówić o modzie? Może to jedynie odpowiedź na realne potrzeby coraz bardziej zapracowanych mieszkańców?

Jedyny taki BASEN w Warszawie

2014-03-16 19:32:28
Jeśli lubisz słuchać dobrej muzyki - musisz zapamiętać ten adres. Mieszczący się przy Konopnickiej 6 BASEN to najlepszy koncertowy adres w Warszawie.

Studenci na "Start"!

2014-03-09 22:18:31
Dobra wiadomość dla stęsknionych za czasami, w których twórczość akademicka miała swoje ważne miejsce w kalendarzu polskich wydarzeń kulturalnych. Już 13 marca rusza Festiwal Teatrów Studenckich „Start”. Ogarnizatorzy imprezy stawiają sobie jasny cel: przywrócenie do życia tradycji teatralnego ruchu studenckiego.

Społeczna misja leniwych

2014-02-23 16:34:14
Bar mleczny "Prasowy" – połączenie tanich obiadów i społeczno-kulturalnej misji. W 2012 roku, kiedy toczono walki o jego dalsze istnienie, stał się symbolem odzyskania kawałka miasta dla ludzi. To ważne miejsce na stołecznej mapie lokali „z ambicjami”. W Prasowym nie tylko jest co zjeść, ale – w przeciwieństwie do większości barów mlecznych – i co w nim robić w czasie poobiednim. Twórcy "Prasowego" konsekwentnie udowadniają, że poważne problemy można omawiać wszędzie – nawet nad talerzem pomidorowej.

Pięć kawiarni na chandrę

2014-02-09 21:49:01
Szczęśliwie do końca zimy już bliżej, niż dalej, jednak póki za oknem wciąż leży śnieg, a słońce zachodzi przed 17, tak długo krąży nad nami widmo gotowej do ataku zimowej chandry. Wystarczy odrobina błota pośniegowego, w które wejdziemy całkowicie przemakalnym butem, mocniejszy wiatr, który potarga nam włosy i przemrozi kości, stojący w korku nieogrzewany autobus i bach – podły humor gotowy. Z nietęgą miną przemierzamy ciemne ulice oświetlone jedynie niewyraźnym, pomarańczowym światłem, wchodzimy do naszego bloku z wielkiej płyty, którego zapachu zdecydowanie nie chcemy kojarzyć z domem, zrzucamy w mieszkaniu płaszcz, licząc już tylko na kubek herbaty lub miskę zupy oraz na to, że może jakimś cudem psu wcale będzie się chciało iść na spacer.

BUW na ciepło - gorący temat

2014-01-26 16:55:41
Akcja „BUW na ciepło – ugotuj, przynieś, odgrzej” wydała mi się być bardzo sympatycznym, niewinnym pomysłem. Zupełnie niespodziewanie okazało się, że postulat podgrzewania jedzenia w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, chociaż wciąż pozostaje w sferze pomysłu, rozgrzał nie domowy obiad, lecz internet. Wieść o wystosowanej przez studentów UW propozycji wprowadzenia do budynku uczelni mikrofalówek i stworzenia przestrzeni do spożycia własnoręcznie przygotowanych dań obiegła wiele portali (nawet bibliotekarski), a dyskusja, co dla mnie zaskakujące, toczyła się na wielu frontach. O co tyle hałasu?

Wygrali aktywiści

2014-01-12 18:43:55
Rok 2014 powoli nabiera rozpędu. Przeżyliśmy jakoś czas wszechobecnych rankingów i podsumowań, niektórzy pokusili się nawet o zrobienie prognozy. Jak wiadomo – nowy rok nie może nastać póki wszyscy zainteresowani nie udowodnią, że hasło „nie znam się, to się wypowiem” odnosi się do całej reszty, tylko nie do nich. Żarty żartami, ale przecież wszyscy lubimy pożegnać się ze „starym rokiem” dłuższą chwilą refleksji, spojrzeniem ostatni raz wstecz, przygotowaniem się na nowe z poczuciem, że dużo się już stało i wiele się zrobiło. Chociaż mój facebookowy newsfeed z pewnością poczuł w okresie noworocznym rankingowy przesyt, dopiero drugi tydzień stycznia przyniósł mu wyczekiwane podsumowanie najlepszych warszawskich inicjatyw oraz wyróżnienia dla ludzi najbardziej i najmniej zaangażowanych w życie lokalnej społeczności.

Poznaj lokalnych bohaterów!

2014-01-05 11:31:23
Warszawa kryje nie tylko wiele ciekawych miejsc, ale także wiele inicjatyw, które wciąż czekają na bycie odkrytymi przez jej mieszkańców. O tym ile dzieje się w stolicy najlepiej wiedzą Asia i Zosia, tworzące projekt Local Heroes Warszawa.

Ryby zdrowe i śnięte

2013-12-29 19:24:45
Czym byłby koniec roku bez tradycyjnego podsumowania minionych sukcesów i porażek? Ponieważ bardziej niż rok temu poczuwamy się do dokonywania ocen tego, co dzieje się w naszym mieście, postanowiliśmy zaprezentować wam nasze autorskie śledziowe zestawienie największych hitów i kitów 2013. Nawiązując do rybnego nazewnictwa bloga, przedstawiamy wam nominacje dwóch kategorii: "Zdrów jak ryba" oraz "śnięta ryba". Ot tak, żeby było śmieszniej;)

Studio szuka Śledzia

2013-12-22 14:34:25
Bar Studio, to jak już kiedyś pisałam (i jak sami o sobie piszą) bar z ambicjami społeczno-kulturalno-politycznymi. Twórca tego miejsca, Grzegorz Lewandowski ze słynnej Chłodnej 25, codziennie udowadnia, że potrafi z łatwością przekuć swoje ambicje w czyny – Bar Studio przyciąga do siebie ludzi, którym faktycznie zależy, którzy chcą się w tym miejscu spotykać, bawić, rozmawiać i debatować. Nie inaczej było i 20.12, kiedy w ich przestrzeni w Pałacu Kultury odbyła się świąteczna impreza pod nazwą – jakże mi bliską – Śledź warszawski.

Bloguj po warszawsku, czyli najlepsze stołeczne blogi

2013-12-15 10:49:39
Kończąc swój ubiegłotygodniowy tekst poświęcony warsaw foodies zapowiedziałam przedstawienie krótkiego i subiektywnego wyboru najciekawszych blogów poświęconych Warszawie, z dodatkiem facebookowej strony, która w moim odczuciu zasługuje na „lajka”. Chociaż zróżnicowane tematycznie, we wspólnym zestawieniu pokazują różnorodność naszego miasta i rzeczy, których nie widać gołym okiem.

Jedz po warszawsku, czyli kim są warsaw foodies

2013-12-08 11:55:44
Polski Internet już jakiś czas temu został opanowany przez blogerów. Nagle okazało się, że to właśnie oni wiedzą najlepiej w co się ubrać, jak wyglądać, być fit, czym jeździć, co czytać i jakiego sprzętu używać. To blogerzy uczą nas jak „zrobić życie łatwiejszym” i jak żyć. Ich maksymą stało się hasło „nie znam się to się wypowiem”. Niektórzy nauczyli nas także, że granica między „rzeczywistą rzeczywistością” a rzeczywistością sztucznie kreowaną jest niezwykle cienka, a obowiązek informowania o ‘lokowaniu produktu’ powinien dotyczyć szczególnie sieci. W gąszczu sponsorowanych postów i słodkich fotek szafiarek z zadumaną miną trzymających papierowy kubek po kawie są jednak blogi, których nie warto od razu skreślać.

Multitap bary – nowa warszawska moda?

2013-11-24 16:34:28
Warszawa, miasto w którym trend goni trend, co i rusz ulega nowym modom. Burgerownie to chyba już plaga, foodtrucki podbijają wszelkiej maści plenerowe imprezy, a warszawskie lato znów stało pod znakiem prosecco z kija. Nic nie pojawia się jednak w mieście przypadkiem i bez przyczyny. Stare przysłowie mówi, że „potrzeba jest matką wynalazków” – wydaje się, że i w przypadku wyżej wymienionych „mód” ludzie, którzy za nimi stoją mieli doskonałe wyczucie nieuśmiadomion...

Jutro idziemy do kina

2013-11-10 17:49:04
Niedługo nadejdzie zima. Znudzeni przesiadywaniem na kanapie pod ciepłym kocem, zaczniemy interesować się filmowymi nowościami. Nachosy, popcorn, wielkie kubki z coca-colą. Telefony dzwoniące w trakcie sensu, szmery i rozmowy po rozpoczęciu filmu, a nawet syk otwieranej puszki z piwem. Niestety, tego typu atrakcji nie da się już ominąć w prawie żadnym kinie. Jestem jednak zdania, że kino kinu nierówne. No właśnie – idziemy do kina, czy na film? Czy wybierając się na seans, p...

Miasto w słuchawkach, czyli subiektywny wybór warszawskich piosenek

2013-10-27 12:03:36
Piosenki o Warszawie, z Warszawą w tle lub po prostu „warszawskie” z klimatu – wydawać by się mogło, że na ten temat powiedziano już wszystko. Jak Polska długa i szeroka, nie ma w tym kraju chyba nikogo, kto nie zna „Snu o Warszawie” Niemena, „Warszawy” T.Love i innych szlagierów od Lady Punk, Szwagierkolaski po Mieczysława Fogga. O ile „Warszawski walczyk” z filmu „Przygoda na Mariensztacie” regularnie wybrzmiewa w moich głośnikach każdej wiosny, o tyle od popu...

Coś więcej niż tylko kawa, czyli kawiarnie z ambicjami

2013-10-20 11:46:08
Miejsc, gdzie można napić się kawy jest w Warszawie całe mnóstwo. Niektóre z nich wybijają się jednak na tle reszty swoim zaangażowaniem w sprawy miasta, życia mieszkańców oraz rozwoju kultury. Są one nie tylko lokalami, lecz dziełami aktywistów, którzy postrzegają klubokawiarnie jako miejsca spotkań, rozmów i rozwoju duchowego, jakkolwiek górnolotnie by to nie brzmiało. Pisałam już o istotnej roli Targu Śniadaniowego w życiu mieszkańców Żoliborza, o idei przyświecającej twórcy klubokawiarni Kicia Kocia na Grochowie – czas na inne zaangażowane inicjatywy na mapie stolicy.

Jeszcze Praga nie zginęła...

2013-10-12 18:18:28
Praga to bez wątpienia dzielnica wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Nie ma drugiego takiego miejsca w Warszawie, na temat którego wśród mieszkańców krążyłoby tyle mitów i niepochlebnych opinii. Oczywiście, część z nich niestety przekłada się na rzeczywistość. Kiedy jednak byliście ostatni raz na Pradze? Jak często tam bywacie? Warto czasem na własnej skórze spróbować przekonać się, że Praga to nie tylko dresiarze, menele i złodzieje, ale też jeden z ostatnich auten...

Warszawiaku, wyjdź z szuflady!

2013-09-29 14:36:06
Kiedy czasem podsłucham w autobusie, co mówią ludzie o sobie nawzajem, ogarnia mnie fala złości i niezrozumienia. W mieście, które ponoć charakteryzuje się bohaterstwem, hardością i wielkim duchem – co z lubością podkreślają szczególnie grupy kibiców i lokalnych patriotów – uwielbiamy wytykać siebie nawzajem palcami, przyklejać innym etykietki, odnosić się z niechęcią do niektórych grup, które Warszawę zamieszkują. Codziennie też słyszę o dzielnicach, w któryc...

Grzegorz Piątek i jego wizja Warszawy

2013-09-22 08:08:28
Chociaż jestem pełnoprawną członkinią zespołu redakcyjnego „Polityki Warszawskiej”, trudno mnie namówić do napisania czegoś innego, niż felieton. Źle się czuję w poważnej formie, nie umiem pisać „bezosobowo”. Wydaje mi się, że jestem skazana na tę niesubordynowaną, luźną formę. Trochę szkoda, bo czasem wpadnie mi jakiś temat, o którym chciałabym napisać już zupełnie serio. Jednak jak to się mówi, „jeśli nie możesz pokonać wroga – przyłącz się do niego!”. Swoje słabości przekuwam w zalety, i tak oto powstaje pierwszy lifestylowy felieton o czymś z pozoru zupełnie niefelietonowym.

„Jak dobrze mieć sąsiada...”

2013-09-15 08:55:36
Dwa miesiące temu przeprowadziłam się z Targówka na Bielany. Na prawym brzegu Wisły znałam niemal każdego sąsiada – podczas spacerów prawie zawsze miałam komu powiedzieć dzień dobry, z kim zamienić kilka słów. Tutaj narodziły się przyjaźnie, które trwają do tej pory. Nawet jeśli nie znałam nazwisk, każda z zaciszańskich twarzy była mi na swój sposób znajoma. Być może takie są uroki mieszkania na niewielkim osiedlu. Tu, gdzie jestem teraz wciąż nie znam jeszcze nikogo, chociaż chciałabym poznać. Nie znam twarzy sąsiadów. Są dla mnie niczym duchy, które da się jedynie usłyszeć. Nade mną ktoś co sobotę tłucze mięso na kotlety. Pode mną – robi remont generalny. Sąsiad z naprzeciwka ma psa, który musi bardzo cieszyć się z każdego spaceru, bo merda ogonem tak energicznie, że aż uderza nim o moje drzwi. Obok – pralka działa non stop. W jaki sposób poznaje się ludzi z najbliższego otoczenia? Potrzeba czasu? Mam upiec ciasto i przejść się od drzwi do drzwi?

I cóż, że nie ze Szwecji?

2013-09-07 15:40:29
Będąc niedawno w Sztokholmie, wiele czasu poświęciłam na rozważania dotyczące różnic między stolicą szwedzką a polską. Niektórzy powiedzą – a nad czym tu rozważać, przecież wszystko widać gołym okiem. Przecież Szwedzi nie byli zbombardowani, mają 100 stacji metra i w ogóle są bogatsi. No i drogo jest, bardzo drogo. Ok, to wszystko prawda. Poza rzeczami oczywistymi, dostrzegłam jednak kilka innych kwestii, które mniej lub bardziej mnie zaskoczyły. Na koniec sama sobie zadałam pytanie: czy mogłabyś tu kiedykolwiek zamieszkać? Czy czegoś ci tu brakuje? Czy Warszawa przegrywa w tym starciu?

Mury, które runęły

2013-08-24 23:14:21
Dużo czasu poświęca się na rozprawianie na temat wyrastających jak grzyby po deszczu warszawskich knajp i kawiarni. Mówi się, że Warszawa zmienia się na naszych oczach, powodując, że coraz więcej osób spędza tutaj czas poza domem. O tym pisałam już wielokrotnie. Trudno nie zauważyć, że kolejne miesiące obfitują również w coraz to ciekawsze wydarzenia kulturalne, a szczególnie muzyczne. Warszawa nie jest już miastem, które największe światowe gwiazdy omijają łukiem, lecz staje się powoli kolejnym europejskim koncertowym potentatem, który po prostu wypada mieć w kalendarzu.

Lato w mieście? Tak!

2013-08-10 21:30:01
Kilka miesięcy temu nie mogłam się nadziwić, jak innym miastem jest Warszawa, kiedy kończy się zima i przychodzi wiosna. Kiedy nadeszły upały i koszmarna duchota zaczęła zmuszać mnie do opuszczania mieszkania, przekonałam się, że moje miasto rozwija się w tak szybkim tempie, że wystarczył miesiąc bez aktualizacji, abym przegapiła otwarcie co najmniej kilku nowych plenerowych knajp. Co jednak najmilsze – odkryłam, że stolica wciąż potrafi mnie zaskoczyć i wzbudzić we mnie poczucie, że chociaż jest największym miastem w Polsce, to jednak można w niej znaleźć miejsca, w których można się odprężyć i zapomnieć o codziennej gonitwie. Poczuć się jak na wakacjach, nawet jeśli jest środek tygodnia i następnego dnia trzeba wrócić do obowiązków.

Moja minuta ciszy

2013-08-03 19:16:04
Każdy warszawiak i pewnie większość Polaków wie, co się wydarzyło 1 sierpnia. W przeciwieństwie do wielu moich rówieśników, nie uważam się jednak za kompetentną, by oceniać to wydarzenie. Przyjmuję do wiadomości, że to się stało, że zginęły setki tysięcy ludzi, a moje miasto zostało zburzone. I chodźby dlatego, z szacunku do miejsca, w którym przyszło mi żyć, 1 sierpnia o 17 zawsze przystanę i na minutę pochylę głowę oddając hołd wszystkim ofiarom Powstania Warszawskiego oraz zburzonemu wówczas miastu.

Kolejna zmiana personalna w Ratuszu

2013-07-30 21:25:11
Mylił się ten, kto sądził, że personalne roszady w Ratuszu dobiegły końca, a rzekome zaproponowanie stanowiska dyrektora Biura Kultury Grzegorzowi Lewandowskiemu było wszystkim, na co stać Panią Prezydent. Wieść o kolejnych zmianach, podobnie jak wcześniej, przyniosła „Gazeta Wyborcza”. Nowym naczelnikiem Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej został kolejny przedstawiciel warszawskiej elity aktywnych 30-latków, utalentowany architekt Grzegorz Piątek.

Warszawiacy nie gęsi – swój design mają!

2013-07-27 14:51:35
Jadąc kiedyś w odwiedziny do pewnej Francuzki, bardzo chciałam podarować jej coś związanego ze swoim miastem. Szukałam niebanalnej pamiątki, która byłaby po prostu fajna i praktyczna, a nie byłaby bezużyteczną durnostojką, którą moja zachodnia znajoma schowałaby zaraz po moim wyjeździe w najciemniejszy kąt szafy. Niestety wtedy skończyło się na czekoladkach Wedla i płycie dobrego polskiego zespołu. Poddałam się bez walki. Minęło kilka lat i nie mam już powodów do narzekań. Kupienie fajnej warszawskiej pamiątki stało się wyjątkowo proste. Zobaczcie sami!

Smaki starej Warszawy…

2013-07-20 17:17:33
Nowe knajpy wyrastają w Warszawie jak grzyby po deszczu. Rozwija się także tak zwany street food – na ulicach pojawiają się mobilne punkty z makaronami i kanapkami (foodtrucki), okienka z frytkami i maleńkie burgerownie. Jest t o z pewnością powód do radości. Jeszcze rok temu miałam prawdziwy problem z podjęciem decyzji, co zjeść na mieście. Pod tym względem nasza stolica była dla mnie jedzeniową pustynią. Lubię jeść, zwracam uwagę na to co i jak jem i nie lubię być zmuszana do żywienia się czymkolwiek, byle tylko nie być głodną. Nie chcę jeść schabowego we wściekle pomarańczowej panierce z torebki, barszczu z kartonu i surówki z kubła. Niestety, studiowanie w centrum miasta nie oznacza wcale, że na każdym kroku czeka na nas smaczne i tanie jedzenie. Uniwersyteckie stołówki często serwują strawę tak marną, że kubełek kurczaków z pobliskiego KFC wydaje się być przy nich i smaczniejszy i tańszy, a nawet zdrowszy (sic!). Szukałam miejsca niedrogiego, z prawdziwymi domowymi obiadami, gdzie można wejść, zjeść i wyjść. Przy okazji natknęłam się na miejsca, w których czuć prawdziwego ducha starej Warszawy, klientów od lat obsługują te same panie, gdzie bez szczególnego wysiłku można usłyszeć naprawdę niebywałe historie z życia miasta.

Zmian w Ratuszu ciąg dalszy

2013-07-15 17:49:02
Personalne roszady w stołecznym Ratuszu trwają w najlepsze. Swoje posady stracić mają Marek Kraszewski, dotychczasowy p.o. dyrektora Biura Kultury oraz co wcześniej zapowiadaliśmy – Katarzyna Ratajczyk odpowiedzialna za promocję miasta. Według ustaleń „Gazety Wyborczej” następcą Kraszewskiego zostać ma Grzegorz Lewandowski, twórca legendarnej klubokawiarni Chłodna 25. Wydaje się, że, w obliczu zbliżającego się referendum, pani prezydent po raz kolejny próbuje zjednać sobie warszawskie środowisko kulturalne. Pozostaje jednak pytanie, czy nie jest już na to za późno.

Warszawiaku, śmieć przykładem!

2013-06-29 22:06:11
Zarzekałam się, że nie napiszę o nowej świeckiej tradycji puszczania lampionów. Myślałam, że zdarzenie z wiosny, kiedy to na skutek radosnego puszczania „światełek do nieba” zaśmiecono praską stronę Wisły i nakarmiono zwierzęta w ZOO papierem i drutami, sprawi, że warszawiacy pójdą po rozum do głowy i zobaczą, jak bezmyślne było ich zachowanie. Niestety, jak widać głupota ludzka RZECZYWIŚCIE nie zna granic. Przeglądając facebooka, natrafiłam na wydarzenie „WARSZAWSKIE GRILLOWANIE x PLAŻA POD MOSTEM PONIATOWSKIEGO”. Na zdjęciu wydarzenia – lampiony. Wydarzenie utworzone przez: Noc Lampionów Warszawa.

Dobra „Złego” lektura

2013-06-22 19:50:43
Zaczęły się wakacje, a więc czas upragnionego urlopu i wyjazdu do drugiego domu – na Mazury. Nie ukrywajmy, nie ma takiej miłości, od której nie chciałoby się czasem odpocząć. Żeby jednak nie tracić kontaktu z tym, co jest mi bliskie, pakuję ze sobą nie tylko telefon komórkowy i mobilny Internet, ale też nie byle jaką książkę – bo o tematyce warszawskiej. Zarówno w tym roku, jak i w ubiegłym, były to dzieła Leopolda Tyrmanda. Czy istnieje coś bardziej warszawskiego?

Pokaz bylejakości

2013-06-15 22:49:44
Jakoś nie przepadam za wielkimi spędami, nie lubię tłumów i komercyjnych imprez. Głupio jednak prowadzić bloga o fajnych miejscach i wydarzeniach w Warszawie, pisać felietony dla „Polityki Warszawskiej” i nigdy nie być na żadnym pokazie w Multimedialnym Parku Fontann, do którego co tydzień przybywają tysiące ludzi. Czemu nie? – pomyślałam tydzień temu i niechętnie bo niechętnie, ale zebrałam się do odwiedzenia tej cotygodniowej imprezy.

MIASTO, nie MIEJSCE!

2013-06-01 21:45:04
„To jest miejsce, nie miasto” „Warszawa jest tragicznym miejscem pod każdym względem”, „Przepiłuję kolumnę Zygmunta, bo to on przeniósł stolicę do miejsca, gdzie nic nie było – tu niczego nie ma w ogóle!” – to tylko niektóre ze stwierdzeń, które padły z ust Wojciecha Pszoniaka w wywiadzie z cyklu „Prześwietlenie” dla kultura.gazeta.pl. Wypowiedź nie pozostała niezauważona i szybko trafiła na większość warszawskich portali. Wiele osób poczuło się dotkniętych. I we mnie zawrzało.

Warszawa – tu się nie wyśpisz!

2013-05-26 09:20:23
Kiedy powstawał ten portal, stanęłam przed koniecznością zdecydowania, o czym chciałabym napisać swój pierwszy felieton. Ktoś zasugerował mi wtedy: – hej, a może by tak o problemie ciszy nocnej? Podeszłam do tego pomysłu sceptycznie. Wiedziałam, że to jeszcze nie czas, że ta dyskusja rozkręci się na nowo dopiero po Nocy Muzeów, kiedy otworzą się plenerowi giganci – Miasto Cypel i Plac Zabaw. Kiedy zrobi się naprawdę ciepło, a na ulicę znowu wylegną ludzie. Tak właśnie się stało. Od ich otwarcia minął zaledwie tydzień, a na mieście już zdążyło zawrzeć. Gazeta Wyborcza organizuje akcję „Warszawa – tu się nie śpi”, a mieszkańcy stoją w opozycji pod szyldem „Ciszej proszę!”. Straż miejska znowu ma co robić, właściciele klubów – o co się martwić. Dyskusja jest otwarta na nowo. Nie myliłam się więc!

Przywrócić Warszawie dawny blask...

2013-05-18 22:12:51
W tym tygodniu zakończył się konkurs „Neon dla Warszawy”, zorganizowany przez RWE i Neon Muzeum. Konkurencję wygrał kontrowersyjny projekt „Warszawskie słoiki”, który wśród internautów wzbudził niemałe emocje. No dobrze, mówiąc szczerze, także nie jestem fanką tego projektu. Cieszy mnie jednak fakt, że moda na neony powraca, a na horyzoncie pojawia się szansa na przywrócenie centrum Warszawy dawnej estetyki.

Całe miasto pedałuje!

2013-05-11 18:59:20
Przyznajemy, nigdy nie byliśmy szczególnie aktywni. Staraliśmy się biegać, pływać, grać w kosza. Wszystko jednak na dłuższą metę niemiłosiernie nas nudziło. No, może oprócz badmintona, w którego często graliśmy tak zaciekle, że następnego dnia wykańczały nas odciski i zakwasy. Zawsze jednak marzyliśmy o tym, żeby mieć rower. Móc jechać na nim przed siebie, czuć wiatr we włosach i podziwiać z jego perspektywy miasto. Śpiewać wraz z zespołem Queen „I want to ride my bicycle, I wanto to ride my bike…”. Niestety, odległość dzieląca nasze miejsce zamieszkania od centrum Warszawy jest na tyle duża, że nie moglibyśmy sobie pozwolić na coś więcej, niż wycieczki w weekendy. Taszczenie ze sobą dwukołowca zatłoczonymi autobusami pozbawione byłoby większego sensu, a dojazd na nim do punktu przeznaczenia, pracy czy uczelni, zajmowałby zdecydowanie za dużo czasu.

Warszawa budzi się na wiosnę

2013-05-05 01:44:44
Kiedy pytają nas, skąd wziął się pomysł na założenie naszego bloga, odpowiadamy, że to wszystko z miłości do Warszawy – do miasta, które nas ukształtowało, na stałe wpisało się w nasz charakter. Które często kochamy tak samo bardzo, jak go nie znosimy. Lubimy dzielić się z innymi naszymi spostrzeżeniami, wyszukiwać fajne miejsca, tropić ciekawe wydarzenia i słyszeć potem: „hej, dzięki wam jest odrobinę mniej nudno!”. No właśnie, nudno… Prawda jest taka, że za dużą część naszego sukcesu odpowiada właśnie nuda, która cyklicznie powracała do naszego życia wraz z nadejściem jesieni, a później zimy. Nuda, która niczym dementor wysysała z nas resztki chęci do ruszania się z domu. Strach przed nią, przed tym koszmarnym zimowym dołem, spowodował, że już we wrześniu zaczęliśmy intensywnie myśleć nad tym, co możemy zrobić, żeby nadchodzące miesiące nie były znowu okresem przejściowym, snem, z którego budzimy się dopiero na wiosnę. I tak właśnie powstał „Śledź po warszawsku”. Postanowiliśmy tropić to, co w mieście może umilić czas mieszkańcom. Kiedy liczba obserwujących przekroczyła łączną liczbę naszych znajomych na facebooku, sprawa stała się poważna, a my nie mieliśmy już wyboru – po prostu MUSIELIŚMY wychodzić z domu, działać, ŚLEDZIĆ.
 
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...