Daniel Nowak

Artykuły

Warszawska stabilizacja polityczna. Gronkiewicz-Waltz trzecią kadencję?

2014-06-07 11:20:38
Od wyborów do Parlamentu Europejskiego minęło już kilka tygodni i wiele na ich temat zostało napisane. Mieszkańcy Warszawy, a zwłaszcza stołeczni politycy, powinni jednak dobrze o nich pamiętać, ponieważ majowe głosowanie najprawdopodobniej wskazało przyszłego prezydenta Warszawy.

Podsumowanie wyborów do PE: wyniki kandydatów

2014-05-28 09:49:18
Po tym jak opadły emocje związane z ostatecznymi wynikami wyborów do Parlamentu Europejskiego warto się przyjrzeć indywidualnym wynikom polityków, którzy ubiegali się o mandat w Warszawie. Zwłaszcza w kontekście tegorocznych wyborów samorządowych, które odbędą się jesienią.

Warszawa Społeczna donosi na Hannę Gronkiewicz-Waltz

2014-05-24 10:42:12
Rośnie fala krytyki skierowana pod adresem urzędującej prezydent Warszawy za środowy „patrol pontonowy” stanu Wisły. Po tym jak stowarzyszenie Miasto Jest Nasze złożyło wniosek o dostęp do informacji publicznej i zadało pytanie ile cała akcja kosztowała podatników, inne warszawskie stowarzyszenie – Warszawa Społeczna – poszło krok dalej. Do prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście wpłynęło wczoraj zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Od lat 90. do...? Warszawskie reprywatyzacje w zawieszeniu

2014-04-14 21:02:58
Jak już wielokrotnie pisaliśmy na łamach naszego portalu, kwestia warszawskich reprywatyzacji będzie jednym z kluczowych elementów zbliżającej się kampanii samorządowej. Przedsmak tego mieliśmy na ostatniej sesji Rady Warszawy, na której radni wszystkich opcji prześcigali się w zapewnieniach, że zajmą się tą sprawą. Wiele jednak wskazuje na to, że, pomimo deklaracji, sprawa własności stołecznych gruntów przez długi czas nie zostanie rozwiązana.

Z Warszawy do Brukseli

2014-03-29 07:43:42
Dla jednych Parlament Europejski jest kresem politycznej kariery i szczytem marzeń, dla innych jedynie przystankiem w politycznej drodze. Duże partie polityczne układają swoje listy kierując się często rozpoznawalnością i renomą kandydatów, małe – stawiają często na mniej rozpoznawalne, acz aktywnie działające osoby. W zbliżających się wyborach do europarlamentu na warszawskich listach nie jest inaczej. Choć, co ciekawe, znalazło się kilka nazwisk ściśle związanych ze stołeczną polityką.

Profesor prawa łamie prawo

2014-03-22 08:24:35
20 lutego Generalny Inspektor Danych Osobowych, Wojciech Wiewiórowski, przekazał mediom informację o wynikach kontroli projektu Karta Warszawiaka. Jednak dopiero 6 marca została wydana decyzja administracyjna o wszczęciu postępowania w Urzędzie m. st. Warszawy oraz warszawskim Zarządzie Transportu Miejskiego. O znaczenie tej decyzji oraz o nieprawidłowości przy przetwarzaniu danych osobowych warszawiaków pytamy radcę prawnego i radnego Prawa i Sprawiedliwości, Dariusza Lasockiego. Radny nie ma wątpliwości - Hanna Gronkiewicz-Waltz złamała prawo.

Prezydenckie przygotowania WWS

2014-03-17 09:05:37
Wielkimi krokami zbliżają się kolejne wybory samorządowe w Polsce. Już w listopadzie tego roku wybierzemy naszych przedstawicieli do Rady Warszawy i rad dzielnic oraz nowego prezydenta stolicy. Choć do wyborów zostało jeszcze 8 miesięcy, to warszawskie ugrupowania polityczne nie chcą pozostawić niczego przypadkowi i prężnie działają przygotowując się do samorządowej batalii.

Deweloper ponad mieszkańcami? Wspólnoty chcą zablokować kontrowersyjną budowę

2014-03-07 21:32:06
W Miasteczku Wilanów ma powstać nietypowa inwestycja. Firma Polnord chce wybudować bloki składające się wyłącznie z małych, kilkunastometrowych mieszkań. Nowatorski w skali Warszawy pomysł, budzi jednak poważne kontrowersje mieszkańców okolicznych osiedli, którzy uważają, że władze dzielnicy, wyrażając zgodę na inwestycję, działają wyłącznie w interesie dewelopera.

Pitera: Nie znam Marcinkowskiego

2014-02-27 16:27:40
Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze na swojej stronie internetowej zamieściło interaktywną mapę, która ma obrazować powiązania między warszawskimi politykami, a biznesmenem Maciejem Marcinkowskim. Na tej mapie zaznaczona jest również poseł Platformy Obywatelskiej, była pełnomocnik rządu do walki z korupcją, Julia Pitera. Dodatkowo stowarzyszenie zamieściło kopię dokumentów, które Pitera przesyłała do warszawskiego ratusza, sądu i prokuratury ws. roszczeń pana Marcinkowskiego. Polityka Warszawska zapytała poseł Piterę o tę sprawę.

Wyjść jak Zabłocki na wiatraku

2014-02-22 08:32:07
O urzędzie dzielnicy Wola było ostatnio bardzo głośno. Na przykład w związku z nieprawidłowościami jakie miały miejsce w Zakładzie Gospodarowania Nieruchomościami przy umowach podpisywanych z dwiema firmami powiązanymi personalnie z politykami Platformy Obywatelskiej. Teraz, światło dzienne ujrzały kolejne dokumenty świadczące o niegospodarności wolskich urzędników. Tym razem sprawa dotyczy Wydziału Organizacyjnego dla Dzielnicy i wiatraka, który miał stanąć w parku Sowińskiego.

NZS doczeka się ronda?

2014-02-15 13:08:29
17 lutego 1981 roku miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie – zwłaszcza dla warszawskich środowisk studenckich. Władze PRL, zmuszone przez strajki studentów, uznały działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Przypadająca na najbliższy poniedziałek rocznica jest więc dobrym momentem na upamiętnienie wkładu tej organizacji w demokratyczne przemiany w Polsce.

PiS chce kontroli wolskiego ZGN

2014-02-07 18:29:39
Radny Prawa i Sprawiedliwości Piotr Milowański złożył we wtorek wniosek o wszczęcie kontroli w wolskim Zakładzie Gospodarowania Nieruchomościami. Zdaniem wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy opisywana na naszym portalu sprawa niejasnych powiązań biznesowo-politycznych jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Na niewłaściwe postępowanie ZGN zwracały uwagę kontrole przeprowadzane przez stołeczne Biuro Kontroli już w 2010 roku, jednak od tego czasu niewiele się zmieniło.

Nowak odpowiada Kozłowskiemu: Czytelnicy ocenią rzetelność

2014-01-25 08:45:50
Najbardziej istotną kwestią, jeżeli chodzi o budżet partycypacyjny jest świadomość wspólnot lokalnych jakie ten instrument współrządzenia daje możliwości. Dlatego też im więcej się o nim mówi – tym lepiej. Warto jednak, żeby ta dyskusja miała charakter jak najbardziej rzeczowy. Tu jednak bywa różnie.

Na Woli tylko PO znajomości?

2014-01-18 09:46:43
Dwie firmy realizowały na Woli ponad setkę zamówień o łącznej wartości ponad 2 milionów złotych. Sprawa nie byłaby kontrowersyjna, gdyby nie fakt, że obydwa przedsiębiorstwa rodzinnie powiązane są z członkiem zarządu wolskiej Platformy Obywatelskiej, a zamówienia realizowane były bez przetargów.

Bez decyzji w sprawie śmieci. Znowu

2014-01-10 18:47:07
Na decyzję Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie przetargów na wywóz śmieci w Warszawie poczekamy jeszcze około dwa tygodnie. Piątkowa rozprawa dotycząca odwołania firmy Byś i Remondis została „bezterminowo odroczona”. Powód? Na rozprawie nie stawił się biegły, który przygotował opinię w sprawie zaskarżonych przetargów.

Biegły KIO podważa przetargi. W piątek decyzja

2014-01-09 20:49:18
Za niespełna miesiąc w Warszawie powinien zostać rozstrzygnięty przetarg na wywóz śmieci. Tymczasem cały czas ważą się losy umów dotyczących usuwania nieczystości w dziewięciu z 18 dzielnic naszego miasta. Jak donosi RDC Polskie Radio biegły powołany przez KIO ma poważne wątpliwości odnośnie cen przetargów w siedmiu z dziewięciu zaskarżonych dzielnic.

2014 - rok (nie)przełomowy?

2014-01-03 19:10:56
Minął rok 2013, a razem z jego końcem pojawiły się na naszych łamach podsumowania warszawskich wydarzeń. Z nadejściem nowego roku warto zastanowić się, które wydarzenia z minionego roku wpłyną najbardziej na to, co wydarzy się w 2014. A pamiętajmy, że czeka nas emocjonujący rok, w którym odbędą się wybory nowych władz naszego miasta.

Budżet w sieci - część 3

2014-01-02 08:43:20
Po krótkiej przerwie wracamy do poszukiwania informacji o budżecie partycypacyjnym na stronach urzędów dzielnic. Zbliżamy się już do końca naszej podróży – do odwiedzenia zostało nam już tylko sześć dzielnic Warszawy. Jak wygląda informowanie o jednym z najważniejszych projektów stolicy w Wawrze, Wesołej, Wilanowie, na Włochach, Woli i Żoliborzu? Zapraszamy na część trzecią „Budżetu w sieci”.

Budżet w sieci - część 2

2013-12-26 12:14:51
Budżet partycypacyjny to wydarzenie bez precedensu w historii naszego miasta. 2015 rok zbliża się wielkimi krokami, więc my przyglądamy się temu, jak dzielnice informują mieszkańców na swoich stronach internetowych o tak doniosłej kwestii jak budżet obywatelski. Dziś cześć druga.

Budżet w sieci - część 1

2013-12-25 13:37:03
Na łamach naszego portalu wielokrotnie pisaliśmy o niezwykle istotnej dla mieszkańców kwestii, jaką jest budżet partycypacyjny w stolicy. Od ogłoszenia decyzji o włączeniu mieszkańców w proces decydowania o wydatkach dzielnic, projekt, mimo początkowych obaw, bardzo się rozwinął. Są dzielnice, które wyraźnie eksponują możliwości decydowania przez mieszkańców o wydatkach, ale są też takie, które sprawiają wrażenie, jakby projekt miasta w ogóle nie istniał. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu, jak dzielnice informują mieszkańców o budżecie obywatelskim. Dziś część pierwsza.

Znamy listę nazwisk urzędników zatrudnionych przez Hannę Gronkiewicz-Waltz

2013-12-19 18:03:15
3812 nowych urzędników zatrudniono podczas rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w stołecznym ratuszu. Ich listę zaprezentowali dziś radni Prawa i Sprawiedliwości. Na 84 stronach znalazły się imiona, nazwiska oraz zajmowane stanowiska.

Warszawa wciąż bastionem Platformy?

2013-12-02 17:39:57
Wiele osób wieszczyło wielki koniec Platformy Obywatelskiej w związku z październikowym  referendum w Warszawie. Tymczasem nie dość, że Hanna Gronkiewicz-Waltz zachowała stanowisko prezydenta w wyniku niedostatecznej frekwencji, to jeszcze wiele wskazuje na to, że polityczna śmierć PO w stolicy była wieszczona zdecydowania przedwcześnie. Źródło zdjęcia: ewybory.eu Uliczny sondaż przeprowadzony przez portal ewybory.eu w Warszawie, na próbie 1000 dorosłych mieszka...

Jest zgoda ws. lokalizacji pomnika rtm. Pileckiego

2013-11-24 09:55:38
Witold Pilecki doczeka się w końcu upamiętnienia w Warszawie. Po prawie 4 miesiącach starań organizatorom akcji „Chcemy pomnika rotmistrza Pileckiego w Warszawie”– Stowarzyszeniu Młodzi dla Polski,  warszawskim politykom i rodzinie pułkownika Pileckiego udało znaleźć się miejsce godne upamiętnienia ochotnika do Auschwitz. Źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Proces_Pileckiego_1948-2jpg.jpg Od początku akcji trudno było znaleźć osobę, która sp...

Bitwa o taksówki

2013-11-21 07:06:30
Na dzisiejszej (czwartek, 21.11.2013) Radzie Miasta najprawdopodobniej zapadnie decyzja, która może zakończyć trwający od dłuższego czasu spór o konieczność egzaminowania kierowców prowadzących usługi taksówkarskie. Źródło zdjęcia: blu-news.org Sprawa sięga 2012 roku, kiedy to ówczesny minister sprawiedliwości – Jarosław Gowin – przedstawił propozycje zmian w prawie dotyczące zniesienia ograniczeń w wybranych zawodach. Jedną z propozycji była likwidacja egz...

Starówkowe budowanie

2013-11-04 11:33:46
Wciąż wielkie kontrowersje wzbudza projekt wybudowania nowoczesnego budynku na rogu ulic Senatorskiej i Podwale o którym pisaliśmy w zeszłym tygodniu. Sprawa robi się coraz ciekawsza, ponieważ ze strony miejskich urzędników pojawiają różne, dziwne tłumaczenia. Nie brakuje także wątków personalnych.

Nowy prezes, nowe kłopoty

2013-11-01 19:41:11
Środowe wydarzenia, w których centrum znalazł się szef Republikanów – Przemysław Wipler – oprócz skandalu obyczajowego z udziałem posła, przyniosły również ważną zmianę polityczną. W czwartek wieczorem Wipler zawiesił sprawowanie funkcji Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Republikanie. Jego miejsce tymczasowo zajmie Anna Streżyńska – obecna wiceprezes zarządu i była prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. żródło zdjęcia: uke.gov.pl Pomijając wątek obyczaj...

Niefortunna skarga

2013-10-29 08:06:32
W ubiegłym tygodniu na łamach Polityki Warszawskiej pisaliśmy o skargach wyborców na wyniki warszawskiego referendum. Jedną z 12 skarg złożyli Joanna Erbel – związana z Krytyką Polityczną i Kongresem Ruchów Miejskich –  oraz Piotr Ciompa – związany z Instytutem Spraw Obywatelskich i kampanią „Obywatele decydują”. Skarga o tyle ciekawa, że nie dotyczy samego referendum warszawskiego, a istoty referendum lokalnego w ogóle. Źródło zdjęcia: wikipedia Jednym...

Radny Maciejowski wyrzucony z WWS!

2013-10-28 23:21:09
Stało się to, o czym mówiono w kuluarach już od kilku miesięcy. Jak dowiedziała się „Polityka Warszawska” kontrowersyjny radny Maciej Maciejowski został wyrzucony z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. Źródło zdjęcia: www.facebook.com/maciejowski2 Maciej Maciejowski słynie z bardzo kontrowersyjnych wypowiedzi, za które już raz spotkała go polityczna kara. Niemal dokładnie rok temu Maciejowski został wyrzucony z warszawskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Jak m...

12 skarg na referendum w Warszawie

2013-10-24 20:22:07
Warszawskie referendum odbyło się prawie dwa tygodnie temu, ale echo tego wydarzenia słychać do dziś. Tak będzie jeszcze przez około dwa tygodnie. Wszystko dzięki możliwość złożenia skargi referendalnej, z której skorzystało 12 osób. Źródło zdjęcia: wikipedia Przepisy stanowią, że każdy mieszkaniec uprawniony do wzięcia udziału w referendum, może w ciągu siedmiu dni od publikacji wyników wnieść protest, jeżeli sąd uzna, że dopuszczono się naruszenia prze...

Referendalna debata „Polityki Warszawskiej” i Młodych dla Polski

2013-10-10 08:02:04
Na finiszu kampanii referendalnej w dyskursie publicznym dominuje jedno słowo: frekwencja. To ona zdecyduje o tym, czy referendum będzie wiążące i Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie odwołana. W ferworze walk i przepychanek politycy i komentatorzy sceny politycznej sprawiają wrażenie jakby zapomnieli o obywatelskich motywach jakie legły u podstaw akcji zbierania podpisów. Zapomnieli o naszym mieście i problemach jego mieszkańców. Nie chcieliśmy aby referendum zostało zapamiętane wy...

Brak obwieszczeń na przystankach

2013-10-08 18:38:19
Na przystankach autobusowych nie będzie informacji o obwodach wyborczych w niedzielnym referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Taką informację podał we wtorek rano na swoim koncie na Twitterze Dariusz Lasocki, radny Pragi Południe z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Źródło zdjęcia: Wikipedia, Autor: Witold Pietrusiewicz Według informacji podanych przez Lasockiego, żeby zamieścić informację na przystankach autobusowych, wzorem lat ubiegłych, Ratusz powinie...

PiS „nakręca” frekwencję na Ursynowie

2013-10-02 13:02:16
We wtorkowy wieczór trzech liderów warszawskiego PiSu spotkało się z mieszkańcami Ursynowa. Spotkanie zorganizowane przez przewodniczącego klubu Prawa i Sprawiedliwości w Urzędzie Dzielnicy Ursynów, Wojciecha Zabłockiego, zgromadziło kilkadziesiąt osób. Do mieszkańców przemawiali kolejno Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Jarosław Krajewski. Później był czas na pytania zadawane w dość oryginalnej formie. Autor zdjęć: Piotr Świątkowski Spotkanie zorganizowane prze...

Wolska maszyna do liczenia głosów

2013-09-26 10:09:21
Liczenie głosów w demokracji to sprawa kluczowa. Do takiego wniosku musieli dojść wolscy radni Platformy Obywatelskiej, którzy na wtorkowej sesji Rady Dzielnicy przyjęli autopoprawkę do budżetu. Poprawka zakładała przeznaczenie 12 tysięcy złotych na system elektronicznego liczenia głosów w Radzie. W radzie liczącej… 25 osób. O całej za pośrednictwem Twittera poinformował Marek Makuch, wolski radny oraz pełnomocnik referendalny WWS.  „Właśnie P.O. na Woli prz...

WWS. Wspólnota wielu podmiotów czy ruch jednego człowieka?

2013-09-24 18:31:38
Miarą skuteczności we współczesnej polityce są albo duże pieniądze albo silne i rozbudowane struktury. Choć jest to prawda powszechnie znana, ze względu na tendencje do personalizacji polityki, większość analiz dotyczących znaczenia poszczególnych aktorów na naszej scenie politycznej skupia się jednak na innej kwestii – popularności medialnej polityków. Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/piotr.guzial/photos O tym jak błędne jest to podejście przekonało ...

Pomnikowa polityka

2013-09-15 19:39:38
W Polsce polityka i historia nie zawsze idą w parze. Po 1989 roku nie udało się stworzyć spójnej polityki historycznej, która byłaby oparta na narodowej zgodzie i uznawana przez wszystkie kolejne rządy. Nad niemal każdą ważną rocznicą czy biografią politycy wywołują duże i mniejsze wojny. Ostatnio areną nowego konfliktu ponownie stała się Warszawa. Grupa młodych warszawiaków postanowiła uhonorować jednego z bohaterów II wojny światowej przekonując stołecznych polityków do postawienia jego pomnika. Z pomysłem budowy zgodzili się niemal wszyscy. Problemem okazała się jednak jego lokalizacja.

Pomnik zawieszony

2013-09-12 21:19:23
Akcja na rzecz budowy pomnika pułkownika Witolda Pileckiego żywo zainteresowała warszawskich polityków. Jednak trudno nie odnieść wrażenia, że nie o takie zainteresowanie chodziło inicjatorom akcji.

Start kampanii referendalnej Republikanów

2013-09-03 15:36:48
Na 40 dni przed planowanym referendum w Warszawie, Republikanie Przemysława Wiplera wystartowali ze swoją kampanią, która ma na celu, po pierwsze, zachęcenie warszawiaków do udziału w referendum, po drugie, „przybliżenie warszawiakom ostatnich 7 lat rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w stolicy”.

Pierwsze „uprzejmości” w kampanii referendalnej

2013-08-28 15:21:29
W środę, kilka minut po godzinie jedenastej, Warszawska Wspólnota Samorządowa zorganizowała pod warszawskim ratuszem pierwszą konferencję prasową w kampanii referendalnej. Na konferencji przedstawicielami WWSu byli Grzegorz Wysocki, szef sztabu Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, oraz Marek Makuch, pełnomocnik komitetu referendalnego.

Stołeczni politolodzy: Frekwencja będzie kluczowa

2013-08-27 16:09:27
Pierwszy sondaż, po wyznaczeniu daty przeprowadzenia referendum w Warszawie, nie może nastrajać pozytywnie Hanny Gronkiewicz-Waltz. W badaniu przeprowadzonym przez TNS Polska na zlecenie Wiadomości TVP 36 proc. badanych zadeklarowało udział w październikowym głosowaniu.

Maciej Łapski (Warszawa Społeczna): Samorząd musi być wspólnotą, dobrem wspólnym wszystkich mieszkańców

2013-08-25 18:31:20
Warszawa Społeczna swoją działalność rozpoczęła od protestów przeciwko likwidacji szkół w Warszawie. Maciej Łapski, prezes stowarzyszenia Inicjatywa Mieszkańców „Warszawa Społeczna”, był też jedną z siedemnastu osób, które podpisały się pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie dowołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Z liderem „Warszawy Społecznej” o warszawskiej polityce i politycznych planach na przyszłość rozmawiał Daniel Nowak.

Referendum! I co dalej?

2013-08-21 07:53:28
Już wszystko jasne. Komunikat Komisarza Wyborczego w Warszawie z dnia 20 sierpnia 2013 r. potwierdził wczorajsze doniesienia medialne o tym, że referendum w Warszawie się odbędzie. Inicjatorom akcji oraz partiom politycznym wspierającym akcję udało się zebrać 166726 prawidłowo złożonych podpisów. Okazało się więc, że jedynie 26% podpisów było złożonych nieprawidłowo.

Co wskazuje „Barometr”?

2013-08-15 18:59:30
Barometr warszawski jest cyklicznym badaniem prowadzonym na zlecenie Urzędu Miasta na reprezentatywnej próbie 1100 mieszkańców Warszawy. Wyniki badań publikowane są dwa razy do roku na stronach internetowych władz Warszawy. W listopadzie 2012 Hanna Gronkiewicz-Waltz cieszyła się dużym poparciem warszawiaków. W opublikowanych ostatnio wynikach „Barometru”, notowania urzędującej Pani prezydent są już jednak znacznie gorsze.

Młodzi chcą Pileckiego w Warszawie

2013-08-13 08:04:07
Warszawa jako stolica Polski jest naturalnym miejscem do upamiętnienia postaci wybitnych Polaków. W naszym mieście mamy pomniki tak wybitnych postaci jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy Wincenty Witos. Warszawskie SLD stara się usilnie o pomnik Ignacego Daszyńskiego, a Partia Demokratyczna o skwer im. Bronisława Geremka. Wczoraj ruszyła akcja, której celem jest znalezienie miejsca dla jednego z największych polskich bohaterów. Mowa oczywiście o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Lewicowa oferta dla Warszawy

2013-08-04 19:11:02
Referendum nawet jeśli wiążące, nie będzie oznaczać końca rządów PO w stolicy. Piotr Guział to człowiek lewicy, który wplątał się w dziwne prawicowe towarzystwo. Jeżeli w Warszawie do władzy dojdzie PiS, w każdej dzielnicy stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego, a Parada Równości będzie zakazana. Takie wizje w rozmowie z Danielem Nowakiem z Polityki Warszawskiej kreśli Sebastian Wierzbicki, lider stołecznego Sojuszu Lewicy Demokratycznej i wiceprzewodniczący Rady Warszawy.

J. Szostakowski (PO): Hanna Gronkiewicz-Waltz jest dobrym prezydentem

2013-07-28 19:00:05
Z Jarosławem Szostakowskim, przewodniczącym klubu radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie m. st. Warszawy, maratończykiem, entuzjastą turystyki górskiej i komputerów, o możliwych scenariuszach politycznych w stolicy rozmawiał Daniel Nowak.

Partyjne kłamstewka ws. podpisów

2013-07-24 11:15:38
Partie polityczne prężyły muskuły podczas poniedziałkowego składania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Po podliczeniu zebranych podpisów okazało się, że struktury większości partii politycznych w Warszawie są bardzo słabe, a skala przeszacowania liczby zebranych podpisów robi wrażenie.

Ponad 230 tys. podpisów. Pierwsi wygrani i przegrani

2013-07-22 20:42:36
Warszawska Wspólnota Samorządowa wraz z partnerami zebrała ponad 230 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydenta Warszawy. Czy przyśpieszone wybory się odbędą oraz jaki będzie ich wynik trudno dziś wyrokować. Można natomiast pokusić się o pierwsze polityczne podsumowanie 60-dniowej kampanii zbierania podpisów, co niniejszym czynimy.

Wirtualna mapa prawdziwych inwestycji

2013-07-17 17:44:49
Od momentu, kiedy w Warszawie ruszyła akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydenta miasta, władze Warszawy zaczęły wykazywać większą aktywność. Najnowszym pomysłem w ramach medialnej ofensywy urzędującej Prezydent jest interaktywna mapa warszawskich inwestycji, znajdująca się pod adresem zmieniamywarszawe.pl

Agent Tomek na tropie

2013-07-16 11:51:07
Warszawska polityka jest domeną samorządowców z Rady Miasta i rad dzielnic. Raz na jakiś czas zdarzy się jednak, że lokalną polityką zainteresują się politycy na co dzień zasiadający w Sejmie.

Ludwik Dorn (SP): Moim konkurentom brak doświadczenia

2013-07-14 19:29:16
26 czerwca Solidarna Polska zdecydowała, że jej kandydatem na prezydenta Warszawy będzie Ludwik Dorn. W rozmowie z „Polityką Warszawską” były marszałek sejmu, wicepremier i minister mówi o tym co różni go od innych kandydatów, jaki problem z tożsamością ma Warszawa oraz jakie są największe wyzwania stojące przed stolicą Polski.

Prezydencki poker Prawa i Sprawiedliwości

2013-07-08 22:17:47
W polityce jak w kartach – trzeba umieć blefować. Prawo i Sprawiedliwość w przedwyborczej grze prezydenckiej bardzo ciekawie rozgrywa swoje karty. Czy dobre? Jeszcze nie wiemy.

Opozycja epistolarna

2013-07-04 20:41:05
Ostatnio wśród polityków zapanowała moda na pisanie listów. List do członków Platformy Obywatelskiej napisał Jarosław Gowin. List otwarty do Pani Prezydent napisała radna Małgorzata Żuber-Zielicz. Hanna Gronkiewicz-Waltz rozesłała listy do warszawiaków. Swój list do warszawskich polityków PO wystosowali także byli działacze tego ugrupowania.

Co wolno wojewodzie? Poseł Wipler składa zawiadomienie do Prokuratury

2013-06-28 11:19:27
Zaostrza się konflikt pomiędzy burmistrzem Ursynowa – Piotrem Guziałem, a wojewodą mazowieckim – Jackiem Kozłowskim. Do sporu włączają się także nowi aktorzy. Dziś o godzinie 11 Przemysław Wipler złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez wojewodę mazowieckiego. Tym samym wyraźnie stanął po stronie lidera WWS, z którym współpracuje przy zbieraniu podpisów pod referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Krzysztof Bosak (RN): Zbieramy siły na Warszawę

2013-06-28 07:28:09
Krzysztof Bosak zyskał rozgłos w ogólnopolskiej polityce jako jeden z najmłodszych posłów w polskim parlamencie. Dziś, bogatszy o wiele doświadczeń, jako członek rady decyzyjnej Ruchu Narodowego opowiada „Polityce Warszawskiej” o planach i działaniach swojej organizacji w Warszawie.

Groźba strajku odroczona

2013-06-27 11:20:40
Pracownicy stołecznej komunikacji miejskiej mieli stracić prawo do bezpłatnych przejazdów. Nie stracą. Grożąc strajkiem i paraliżem komunikacyjnym Warszawy, zmusili radnych Platformy Obywatelskiej do negocjacji. Środowe rozmowy między przedstawicielami związkowców a radnymi warszawskiej PO odsunęły groźbę strajku przynajmniej do końca roku.

Burmistrz kontra wojewoda

2013-06-24 19:52:29
Niedzielne popołudnie przyniosło kolejną odsłonę coraz ostrzejszego konfliktu pomiędzy stołeczną Platformą Obywatelską, a Warszawską Wspólnotą Samorządową. Ponad dwa tygodnie temu pisaliśmy o tym, że rękoma Młodych Demokratów PO stara się poddać w wątpliwość czystość intencji Piotra Guziała i organizatorów akcji referendalnej. W niedzielę w sukurs Platformie Obywatelskiej przyszedł wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Mariusz Kamiński (PiS): Mamy już kandydata

2013-06-23 19:59:55
Mariusz Kamiński, były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, poseł na Sejm RP, wiceprezes partii i lider warszawskich struktur Prawa i Sprawiedliwości w specjalnej rozmowie z „Polityką Warszawską” opowiada o planach partii na nadchodzące wybory i ostro krytykuje obecne władze Warszawy. Z politykiem PiS rozmawiał Daniel Nowak.

Radna PiS: Straż Miejska utrudnia zbieranie podpisów pod referendum

2013-06-16 20:04:34
W niedzielny poranek część warszawskich radnych Prawa i Sprawiedliwości zbierała podpisy pod referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Na Saskiej Kępie, nieopodal kościoła pod wezwaniem Św. Andrzeja Boboli doszło do zdarzenia, które zaniepokoiło stołecznych polityków PiS.

PodPiS

2013-06-14 13:31:49
Dziś o godzinie 11 Jarosław Kaczyński złożył podpis pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydenta stolicy. Na krótkiej konferencji prasowej tłumaczył także powody swojej decyzji.

Bielecki: Nie usłyszycie mnie w koncercie życzeń

2013-06-14 10:23:10
Czesław Bielecki to jeden z ciekawszych polityków warszawskiej sceny politycznej. W czasach PRL był aktywnym opozycjonistą, następnie doradzał Lechowi Wałęsie i Janowi Olszewskiemu. Był parlamentarzystą i aktywnym politykiem. W 2010 roku kandydował na prezydenta Warszawy i zdobył ponad 23% poparcia. W rozmowie z „Polityką Warszawską” Czesław Bielecki opowiada o swoich politycznych planach, referendum i wyzwaniach jakie stoją przed Warszawą.

Trzy pytania o śmieci do wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego

2013-06-13 19:23:02
W krótkiej rozmowie z naszym portalem prezydent Dąbrowski zapewnia, że mieszkańcy stolicy nie odczują negatywnych skutków śmieciowego zamieszania, a zarówno on sam jak i Pani Prezydent będą odwiedzać warszawskie osiedla w ramach specjalnej akcji informacyjnej.

Lemingrad nad Wisłą

2013-06-12 14:52:58
Wielu obserwatorów warszawskiego życia politycznego postrzega Wilanów jako spójną całość. Tymczasem tworzy go wiele specyficznych rejonów. Jednym z najbardziej kojarzonych z Wilanowem terenów jest Miasteczko Wilanów, potocznie zwane Lemingradem.

Platforma Obywatelska przechodzi do kontrofensywy w sprawie referendum

2013-06-06 15:08:22
Przez ostatnie dwa tygodnie Platforma Obywatelska była w Warszawie w defensywie. Burmistrz Ursynowa – Piotr Guział i jego Warszawska Wspólnota Samorządowa rozpoczęli 23 maja akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Przez dwa tygodnie organizatorom akcji udało się zebrać 60 tysięcy podpisów. Teraz, dzięki wtorkowemu artykułowi w Gazecie Wyborczej, Platforma Obywatelska ma szansę przejść do kontrofensywy.

Grozi nam STRAJK komunikacji miejskiej w stolicy

2013-05-23 21:44:01
LVI sesja Rady m.st. Warszawy, choć z założenia zwyczajna, poświęcona była kilku nadzwyczaj istotnym dla warszawiaków sprawom. Jeśliby wagę tych problemów mierzyć liczbą zgromadzonych gości, jednym z ważniejszych punktów w porządku obrad była sprawa zniżek pracowników stołecznej komunikacji miejskiej. Licznie przybyli na sesję kierowcy i motorniczy wraz z rodzinami i sympatykami przysłuchiwali się debacie radnych, niejednokrotnie samemu głośno artykułując swoje postulaty.

Trzy pytania do szefa Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej

2013-05-23 19:00:45
Radny Wierzbicki powiedział, że SLD może nie poprzeć działań Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, ponieważ wydają mu się one projektem politycznym WWS nastawionym na przyszłoroczne wybory samorządowe. Czy będzie Pan dalej zabiegał o poparcie SLD? Piotr Guział: Rozumiem kolegów z SLD. Trudno występować przeciwko koalicjantowi. Przecież SLD jest malowaną opozycją. Większość czołowych działaczy SLD pracuje w instytucjach zależnych od Platformy Obywatelskiej. Trudno, ...

Puste ławy Platformy, czyli sesja której nie było

2013-05-17 14:03:25
10 maja piętnastu radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyło na ręce przewodniczącej Rady Warszawy wniosek w sprawie zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Motyw przewodni? Problem wywozu śmieci i bałagan z tym związany. Do tablicy wywołano również Prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz. Wszystko na nic, radni PO postanowili zerwać kworum i nie dopuścić tym samym do realizacji planu stołecznego klubu PiS.

Cichociemni znowu w cieniu

2013-05-16 18:55:16
Walki polityczne wokół nazewnictwa i historii mają w Warszawie bardzo długą tradycję. Od częściowo zdekomunizowanych – a częściowo nie nazw ulic, przez burzenie lub nie pomników, aż do nadawania różnym miejscom nowych nazw. Kolejną odsłonę tych starć mieliśmy ostatnio w sprawie terenów na Ursynowie.

Wszystkie zmartwienia Pani Prezydent

2013-05-09 10:00:34
Hanna Gronkiewicz-Waltz jako pierwszy polityk, pełniący funkcję Prezydenta Warszawy po 1989 roku, rządziła pełną kadencję. W wyborach samorządowych w 2010 roku okazała się bezapelacyjnym zwycięzcą wyścigu o fotel Prezydenta – została wybrana na drugą kadencję już w pierwszej turze z wynikiem 53,67%. Przez 7 lat jej pozycja na tym stanowisku wydawała się niezagrożona. W ostatnich miesiącach jej decyzje budzą jednak dużo kontrowersji.

Polityka nie musi być analogowa

2013-05-07 10:07:19
O przeszłości w SLD, odwadze i determinacji w polityce, szansach na nową centrolewicową formację oraz planach dalszych niż przyszłoroczne wybory samorządowe mówi „Polityce Warszawskiej” Piotr Guział, burmistrz Ursynowa i lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. Czwarta, ostatnia część ekskluzywnego wywiadu z jednym z najbardziej rozpoznawalnych warszawskich polityków.

Okrągły stół albo referendum!

2013-05-06 19:26:49
Piotr Guział stawia ultimatum prezydent stolicy i wyznacza termin 16 maja na podjęcie przez ratusz konsultacji społecznych. W razie braku odpowiedzi zapowiada referendum nad odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz. Trzecia część ekskluzywnego wywiadu dla Polityki Warszawskiej z Piotrem Guziałem, burmistrzem Ursynowa, który mówi dlaczego Lech Kaczyński był lepszym prezydentem stolicy, a Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zapisze się dobrze w historii Warszawy. Z liderem WWS rozmawiał Daniel Nowak.

Chciałbym być prezydentem tego miasta

2013-05-06 08:50:40
Druga część rozmowy z Piotrem Guziałem, burmistrzem Ursynowa i liderem Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. W ekskluzywnym wywiadzie dla Polityki Warszawskiej Piotr Guział opowiada Danielowi Nowakowi o swojej przeszłości w SLD, relacjach z Hanną Gronkiewicz-Waltz i politycznych planach na przyszłoroczne wybory samorządowe.

Samorząd – instrukcja obsługi. Cz. 1 Prezydent i Rada Warszawy

2013-05-05 01:37:58
Wyobraźnię zainteresowanych polityką mieszkańców Warszawy rozpalają głównie sprawy ogólnopolskie. Tymczasem polityka „dzieje się” również w samorządach i to często w stopniu, który ma dużo większy wpływ na nasze życie. Jednak żeby zrozumieć politykę w Warszawie warto zapoznać się z systemem w jakim ona funkcjonuje, bez żmudnego studiowania ustaw samorządowych oraz statutów. Temu służyć będzie ten cykl, który mamy nadzieje odczaruje w oczach naszych czytelników ustrój stolicy.

Odczarowałem PIS

2013-05-04 21:46:09
Co to znaczy być warszawiakiem, dlaczego Platforma jest gorsza niż PiS i co miała symbolizować tęczowa flaga na ratuszu dzielnicy mówi w ekskluzywnym wywiadzie dla portalu Polityka Warszawska Piotr Guział, burmistrz Ursynowa i lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. Dziś pierwsza część rozmowy Daniela Nowaka z założycielem Naszego Ursynowa, a już jutro o godz. 10.00 część druga i najważniejsze pytanie czy Piotr Guział będzie kandydował na prezydenta Warszawy.
 
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...