Błażej Poboży

Artykuły

Błażej Poboży: Odchodzę z "Polityki Warszawskiej"

2015-08-27 11:56:55
Drodzy czytelnicy! Z dniem dzisiejszym odchodzę z „Polityki Warszawskiej”. Rezygnuję z funkcji redaktora naczelnego portalu oraz funkcji prezesa zarządu „Sanacja Sp. z o. o.”, właściciela serwisu. Odchodzę z poczuciem sukcesu i ogromnej satysfakcji, w momencie, w którym projekt ten ma już ugruntowaną pozycję na rynku mediów nie tylko warszawskich.

Platforma gra pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej

2015-04-15 11:13:28
Przez kilka lat wielu wpływowych komentatorów, dziennikarzy i przede wszystkim polityków rządzącej formacji oskarżało Prawo i Sprawiedliwość o polityczne wykorzystywanie katastrofy smoleńskiej. 5 rocznica tych tragicznych wydarzeń jednoznacznie przekonuje, że dziś to nie PIS ale właśnie Platforma Obywatelska jest zainteresowana wywoływaniem negatywnych emocji, kreowaniem konfliktu i prowokowaniem liderów opozycji do starej/nowej wojny o Smoleńsk.

Burmistrz zapłaci za usunięcie kontrowersyjnej reklamy

2015-03-10 18:58:24
Kontrowersyjny banner reklamujący stronę internetową porównującą prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz do Władimira Putina nie wisiał długo na gmachu bemowskiego ratusza. Dziś przed południem został usunięty przez firmę działającą w imieniu władz miasta.

POczucie humoru, POczucie wstydu

2014-09-15 07:56:54
Dobiega końca druga kadencja rządów Platformy Obywatelskiej w Warszawie. Najpierw w koalicji z SLD, a od 2010 roku samodzielnie, PO sprawuje władzę w stolicy. Ma swojego prezydenta i bezwzględną przewagę w radzie miasta. Samodzielnie lub w koalicji dzierży ster większości dzielnic. Jej działacze są tak pewni sukcesu, że nawet nie starali się na wybory zadbać o atrakcyjną ofertę personalną na biorących miejscach wystawiając sprawdzonych, lojalnych partyjnych działaczy. Sądząc po reakcjach liderów spokój zakłócają im tylko te… ruchy miejskie. Władzy pewnie nie odbiorą, ale psują wizerunek i co najgorsze, są takie… nieobliczalne.

Poboży na niedzielę: PiS oddaje mecz walkowerem

2014-08-31 16:56:26
Kampania rozpoczęta. Wszyscy, którzy oczekiwali emocjonującej walki o urząd prezydenta stolicy mają prawo być rozczarowani. Na niespełna trzy miesiące przed wyborami ich wynik jest niemal przesądzony a jedyna wątpliwość dotyczy tego czy Hanna Gronkiewicz-Waltz zwycięży w pierwszej turze. Winę za ten stan rzeczy ponosi opozycja ze szczególnym wskazaniem na Prawo i Sprawiedliwość, które wystawiło dobrego kandydata, ale bez szans na pokonanie aktualnej prezydent stolicy.

Przedwyborcza prognoza: PIS przed PO, potem SLD i KNP

2014-05-23 19:07:32
Prognozowanie wyników wyborów do PE to sport ekstremalny. Niska frekwencja, sprzeczne sondaże, skomplikowana ordynacja wyborcza, sprawiają że inaczej niż w wypadku wyborów parlamentarnych niewielu politologów podejmuje się wskazania zwycięzców i przegranych przed wyborami. Ja nigdy się nie uchylam, więc i tym razem krótko i węzłowato pozwalam sobie przedstawić własne przewidywania wraz z krótkim uzasadnieniem. Kreśląc swój scenariusz za punkt wyjścia przyjąłem majowe sondaże, na które nałożyłem kilkumiesięczny trend i własne spostrzeżenia okraszone intuicją badawczą.

Londyńczyk

2014-05-19 07:57:41
Kampania wyborcza powoli dobiega końca. Tradycyjnie zdominowały ją plakaty oraz spoty. Na tym tle wyróżniła się kampania posła Twojego Ruchu, który po głosy wyborców wyjechał aż do Londynu. O tym jak żyje się młodym Polakom na wyspach oraz o szansach Europy Plus, z Arturem Dębskim kandydatem EPTR do Parlamentu Europejskiego rozmawiał Błażej Poboży.

Korwin-Mikke jest jak wirus, a wynik wyborów w Warszawie pozostaje otwarty

2014-05-07 15:44:50
Nawet wygrywając z PIS Platforma Obywatelska nie będzie prawdziwym zwycięzcą wyborów do Parlamentu Europejskiego, a jednym z najbardziej zadowolonych polityków może być wkrótce Janusz Korwin-Mikke. Dzięki silnej ekspozycji w mediach lider Nowej Prawicy ma szansę przekroczyć próg wyborczy twierdzi w rozmowie z „Polityką Warszawską” dr hab. Ewa Marciniak z Instytutu Nauk Politycznych UW.

Piotr Guział: Liczę na drugą turę

2014-04-05 14:10:49
Koniec spekulacji. Piotr Guział oficjalnie zadeklarował start w wyborach na prezydenta Warszawy. W rozmowie z Błażejem Pobożym, burmistrz Ursynowa ujawnia motywy swojej decyzji, ocenia szanse swoje i swoich przeciwników, krytykuje władze stolicy i mówi, że nie miał wyjścia – musiał kandydować. Zapewnia, że przekona do siebie warszawiaków i w drugiej turze zmierzy się z Hanną Gronkiewicz-Waltz.

Prezydentka

2014-03-20 11:35:20
– Chcemy wprowadzić do rady miasta tak dużo osób, którym na Warszawie zależy, jak to tylko możliwe. Takich, które chcą działać lokalnie i nigdzie poza samorząd się nie wybierają. Ja się nigdzie nie wybieram – mówi Joanna Erbel, kandydatka na na urząd prezydenta stolicy. Ze znaną miejską aktywistką, którą w wyścigu do ratusza popierają Zieloni, ruchy miejskie i lokatorskie, rozmawiali Wiktor Raczkowski i Błażej Poboży.

Warszawska mapa reprywatyzacji

2014-02-25 14:15:37
Stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze" przedstawiło dziś na swoich stronach warszawską mapę reprywatyzacji. W atrakcyjny graficznie sposób stowarzyszenie chce zwrócić uwagę mieszkańców stolicy na problem "dzikiej" reprywatyzacji ukazując powiązania między najważniejszymi urzędnikami, a Maciejem Marcinkowskim, najbardziej znanym handlarzem roszczeniami.

Poboży na niedzielę: Europosłowie z Warszawy

2014-02-16 19:51:48
Choć wybory samorządowe dopiero jesienią, gorączka politycznej rywalizacji ogarnie Warszawę już za trzy miesiące. Wszystko za sprawą wyborów do Parlamentu Europejskiego, które wbrew pozorom mają ogromne znaczenie dla krajowej, a także stołecznej sceny politycznej. Główne formacje zwlekają z ogłoszeniem swoich lokomotyw, co postanowiły wykorzystać mniejsze partie prezentując swoje „jedynki” a niekiedy nawet całe listy. Kto wystartuje w Warszawie i jakie ma szanse?

Poboży na niedzielę: Nie chcę odbudowy Pałacu Saskiego

2014-01-26 10:49:07
Sprawa odbudowy Pałacu Saskiego, Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej stale powraca w debacie publicznej w stolicy. Coraz powstają rozmaite społeczne inicjatywy na rzecz przywrócenia przedwojennego charakteru placu Piłsudskiego i jego najbliższego otoczenia. Poparcie dla rekonstrukcji tych zabudowań wyrażają kolejne środowiska czy organizacje. Przyznam, że zupełnie tego nie rozumiem.

Idzie nowe w SLD

2014-01-10 07:28:57
Sojusz Lewicy Demokratycznej od ostatniej konwencji w Sosnowcu w komunikacji z wyborcami intensywnie wykorzystuje hasło „zmiany”. Po prezentacji nowych założeń programowych przyszedł czas na roszady personalne. Nie omijają one Warszawy gdzie już w sobotę partię Leszka Millera czekają poważne zmiany w organach statutowych. Sojusz desygnuje też swojego kandydata na prezydenta stolicy w jesiennych wyborach samorządowych. Zgodnie z naszymi przewidywaniami będzie nim Sebastian Wierzbicki, szef stołecznych struktur SLD.

Poboży na niedzielę: Polityczny kalendarz na 2014 rok

2014-01-05 19:08:07
Ten rok obfitować będzie w ważne wydarzenia polityczne. Stolica dwukrotnie ruszy w wyborczy taniec. Hanna Gronkiewicz-Waltz powalczy o trzecią kadencję, a Platforma spróbuje utrzymać przewagę w Radzie Warszawy. Nie będzie łatwo. PiS ma mocnego kandydata i przychylność sondaży. SLD stawia na młodość i zmianę. Na niespodziankę liczą także Twój Ruch, Polska Razem i WWS. A przecież polityka warszawska to nie tylko wybory...

Błażej Poboży: Referendum wydarzeniem 2013 roku!

2013-12-30 08:47:38
Koniec roku zawsze skłania do głębszych refleksji i podsumowań. Nie uciekniemy od nich także na łamach „Polityki Warszawskiej”, gdzie od chwili powstania w maju br. staramy się opisywać meandry stołecznej polityki. Podsumowanie wydarzeń kulturalnych przygotowali już dla nas Agata Witkowska i Wiktor Raczkowski, autorzy bloga „Śledź po warszawsku”. Swoim tekstem rozpoczynam krótki cykl politycznych podsumowań pozostałych członków redakcji.

Zwycięskie referendum?

2013-10-15 07:27:28
Najważniejsze od lat wydarzenie w życiu społeczno-politycznym stolicy za nami. Po raz pierwszy od 1989 roku niezadowoleni z rządów swojego prezydenta mieszkańcy Warszawy podjęli próbę jego odwołania przed upływem kadencji. Warszawska Wspólnota Samorządowa, bezpartyjna koalicja dzielnicowych komitetów wraz z towarzyszącymi jej podmiotami zebrała ponad 230 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Za tymi podpisami stały różne mo...

Razem na referendum!

2013-10-08 15:21:09
Każda kampania ma swój punkt przełomowy. Takiego momentu brakowało w dobiegającej właśnie końca kampanii referendalnej. Do dziś. Gdy niektórzy komentatorzy sugerowali już wręcz, że antyfrekwencyjna akcja zwolenników Hanny Gronkiewicz-Waltz może przynieść sukces, burmistrz Ursynowa Piotr Guział przeszedł do medialnej kontrofensywy i wykonał manewr wręcz niemożliwy. Na wspólnej konferencji prasowej zgromadził reprezentantów niemal wszystkich środowisk politycznych popiera...

Referendum w rękach SLD

2013-09-12 06:52:48
W najbliższy piątek Sojusz Lewicy Demokratycznej podejmie decyzję w sprawie referendum nad odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz. Choć partia Leszka Millera jako jedyna opozycyjna wobec PO formacja dotychczas nie zaangażowała się w inicjatywę na rzecz odsunięcia prezydent stolicy, paradoksalnie teraz to właśnie od niej może zależeć los całej inicjatywy b. członka Sojuszu, a dziś lidera Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej – Piotra Guziała.

Kłamstwa referendalne

2013-08-18 18:04:08
Referendum to zbędny wydatek, polityczna hucpa, niepotrzebne zamieszanie na rok przed właściwymi wyborami samorządowymi, które nawet jeśli się powiedzie, oznaczać będzie wprowadzenie do stolicy komisarza. Taka jest aktualna narracja Platformy Obywatelskiej, która robi wszystko, aby obrzydzić warszawiakom jedną z najważniejszych instytucji demokracji bezpośredniej, skłaniając ich do referendalnej absencji. W imię partykularnych i krótkookresowych celów politycznych, zasłużeni dla przemian politycznych w Polsce politycy rządzącej formacji gotowi są wyrządzić ogromną szkodę odradzającemu się z tak wielkim trudem po 1989 roku społeczeństwu obywatelskiemu. Dla ocalenia Hanny Gronkiewicz-Waltz manipulują przy tym faktami i, najdelikatniej mówiąc, oszczędnie gospodarują prawdą. Spróbujmy wzorem Mariusza Maxa Kolonko, powiedzieć warszawiakom „jak jest” naprawdę.

Miotła w Ratuszu

2013-07-01 14:26:51
Na rok przed wyborami samorządowymi, w perspektywie jesiennego referendum i przede wszystkim w obliczu narastającej fali krytyki Hanna Gronkiewicz-Waltz rozpoczęła personalne porządki w stołecznym Ratuszu. Za nami pierwsze dymisje, w perspektywie zapowiedź kolejnych. Gołym okiem widać, że wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej nie odda Warszawy bez walki.

Przegrane referendum Platformy

2013-06-18 11:41:23
Referendum jeszcze się nie odbyło, a Hanna Gronkiewicz-Waltz już je prawie przegrała. Trochę na własne życzenie, a trochę ze względu na istotne błędy swoich doradców ds. wizerunku i specjalistów od marketingu politycznego. Taką tezę stawia w swoim komentarzu Redaktor Naczelny „Polityki Warszawskiej” – dr Błażej Poboży. Oto jego analiza.

Czerwona kartka od Zielonych

2013-06-09 18:08:04
Do grona zwolenników odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz dołączają kolejne środowiska polityczne. W ten weekend inicjatywę Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej poparli Zieloni. O motywach tej decyzji, współpracy z innymi ugrupowaniami lewicowymi i planach na przyszłoroczne wybory samorządowe z Adamem Ostolskim, współprzewodniczącym partii, rozmawiał Błażej Poboży.

Miesiąc minął jak jeden dzień...

2013-06-06 20:00:01
Dobry wieczór Warszawo! Dokładnie miesiąc temu, 6 maja o godz. 20:00 debiutowaliśmy w Internecie. Referendum, śmieciowy chaos, nowe problemy w edukacji, ale też te stare, w komunikacji (zarówno miejskiej, jak i interpersonalnej na szczeblach władzy) - wszystkie te sprawy i problemy widzimy dziś znacznie wyraźniej. Kolejne czekają do opisania. A Warszawa, choć wciąż ta sama, jakby bliższa…

Wojna domowa w Warszawie. 87 rocznica zamachu majowego

2013-05-12 11:18:52
12 maja 1926 roku w godzinach wieczornych zbuntowane wojska Józefa Piłsudskiego rozpoczęły szturm na lewobrzeżną Warszawę. Po kilkuletniej politycznej „emeryturze” były Naczelnik Państwa i Pierwszy Marszałek Polski postanowił powrócić do władzy. Przyczyny jego dramatycznego wystąpienia były bardzo złożone. Nieskuteczny, wadliwy system demokracji parlamentarnej określany mianem „sejmowładztwa”, wszechogarniające "partyjniactwo", nepotyzm i prywata polityków, uzasadniały zdaniem Piłsudskiego natychmiastowe podjęcie „odpowiednich czynności historycznych”. Bezpośrednią przyczyną jego wystąpienia było odtworzenie koalicji "Chjeno-Piasta" i powołanie trzeciego rządu Wincentego Witosa, co było jednak raczej pretekstem uzasadniającym zamach stanu, niż rzeczywistą przesłanką dla jego przeprowadzenia. Piłsudski przygotowywał się do przewrotu. Chciał wrócić do władzy. Nie mógł uczynić tego na drodze parlamentarnej, zbyt długo i zbyt mocno krytykował porządek konstytucyjny i całą klasę polityczną. Musiał wybrać inne rozwiązanie – zamach.

Dobry wieczór Warszawo!

2013-05-05 17:43:29
Wbrew powszechnej opinii polityka nie dzieje się tylko na Wiejskiej. Nie tylko w Sejmie, ale przede wszystkim w stołecznym ratuszu, radzie miasta i władzach dzielnic zapadają najważniejsze decyzje dla obywateli. Od władz stolicy wybieranych w wyborach samorządowych zależy jakość naszych szkół, przedszkoli, żłobków, komunikacji miejskiej i dróg. To nie rząd czy parlament, ale właśnie władze lokalne kształtują naszą codzienność. A wszystko to, to nic innego jak POLITYKA WARSZAWSKA.
 
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...